Gen Z po i tregon TikTok se si është jeta në Wall Street, ku konfidencialiteti është çelësi

Praktikantët dhe analistët e nivelit fillestar po postojnë gjithnjë e më shumë për jetën e tyre në një industri të karakterizuar nga konfidencialiteti i saj.

Kur punëdhënësi i Naeche Vincent i tha asaj se duhej të fillonte të vinte në zyrë vitin e kaluar, ajo vendosi të bënte një video të TikTok rreth përgatitjes për të hyrë në bankën e investimeve të Wall Street për herë të parë.

24-vjeçarja, videot e së cilës kanë mbledhur më shumë se 2.4 milionë pëlqime, kishte punuar nga shtëpia që kur filloi si analiste në vitin 2020 dhe donte të linte një përshtypje të mirë të parë. Ajo kishte nevojë të blinte rroba të reja pune, të rregullonte vetullat dhe të vendoste një manikyr më pak dramatik.

Unë nuk mund të kem kthetra, si në botën e korporatave, kthetrat thjesht nuk ndodhin, jo me njerëzit me të cilët punoj,” tha ajo në video, duke tundur thonjtë e saj të gjatë.

Një gjë që Vincent nuk e përmendi në video? Vendin ku ajo punon. Dhe në videot e ardhshme, duke përfshirë një për tërheqjen e një dite pune 19-orëshe, ajo ishte gjithashtu e kujdesshme që të mos zbulonte punëdhënësin e saj.

Bota bankare është shumë e rreptë për atë që mund të ndani në internet,” tha Vincent në një intervistë. “Nëse jeni duke postuar në internet për një kompani specifike, atëherë në thelb bëheni një zëdhënës. Unë thjesht nuk them se ku punoj.” Vincent gjithashtu i kërkoi Bloomberg-ut të mos e zbulonte punëdhënësin e saj, të cilin ajo e ka lënë që atëherë.

Amerikanët e Gen Z janë rritur duke ndarë jetën e tyre në mediat sociale dhe nuk shohin arsye për të ndaluar vetëm sepse kanë hyrë në botën e korporatave. Për Wall Street, ku konfidencialiteti rritet brenda palcës, kjo përbën një rebus. Videot e pafiltruara të përditshme si ajo e Vincent mund të shërbejnë si një mjet rekrutimi për një industri që po përpiqet të tërheqë talente të rinj dhe të ndryshëm. Por përmbajtja mund të hedhë një dritë më pak se ideale mbi bankat më të mëdha të Nju Jorkut duke kapur etikën “puno shumë, luaj fort” të Wall Street.

Ka video të TikTok që tregojnë praktikantët e JPMorgan Chase & Co. duke festuar në një lundrim me varkë rreth Manhattan-it, punonjësit e Goldman Sachs Group Inc. që rreshtohen për kamionët e ushqimit jashtë zyrës dhe ushqimin e shërbyer në orientimin e praktikantëve verorë të Morgan Stanley. Ka edhe video të fundit që tregojnë punonjësit në zyrë mjaft herët për të parë diellin duke lindur mbi lumin Hudson, ose analistët që punojnë pas mesnatës.

Deri më tani, firmat po e drejtojnë këtë realitet të ri me kujdes. Disa banka po inkurajojnë përdorimin e mediave sociale, ndërsa të tjera po marrin kontrollin e narrativës së tyre. Goldman planifikon të lançojë së shpejti përmbajtje TikTok që do të ndajë pamjet e një dite të zakonshme nga disa nga punonjësit e saj të vegjël.

Në të njëjtën kohë, punonjësit e Goldman dhe Bank of America Corp. kanë hequr videot që kompanitë thonë se shkelnin udhëzimet e tyre. Shumica e të rinjve që postojnë nëpër mediat sociale nuk zbulojnë se ku punojnë për të mbrojtur veten nga reagimet e mundshme dhe për të ndarë përmbajtjen e tyre nga punëdhënësi.

Kontrollimi i rrëfimit
Firmat financiare janë përballur prej kohësh me pyetje në lidhje me kulturën ndëshkuese të punës në Wall Street, një debat i vjetër që u ndez sërish vitin e kaluar kur një prezantim nga analistët e vitit të parë të Goldman që ankoheshin për 105 orë punë në javë u bë virale. Ajo erdhi pasi punëtorët, jetët e të cilëve u përmbysën nga pandemia, lanë punët e tyre me shumicë, një lëvizje e quajtur Dorëheqja e Madhe dhe ngriti shqetësime në botën bankare për aftësinë e industrisë për të tërhequr një brez të ri punonjësish të shqetësuar për ekuilibrin mes punës dhe jetës. Këta punonjës të rinj potencialë gjithashtu zakonisht i konsiderojnë personat e tyre në internet të pandashëm nga identiteti i tyre i jetës reale.

Të gjitha bankat e mëdha kanë një formë të politikës së mediave sociale. Xhirimet në katet e tregtimit zakonisht janë të ndaluara dhe përmbajtja që ndan informacione konfidenciale për klientët, pagat ose shpërblimet mund të ngrejë një flamur të kuq. Kështu mund të aludohet për orët famëkeqe të gjata me të cilat përballen punëtorët e nivelit fillestar. Ndërsa punonjësit e Goldman lejohen të postojnë, banka u kujton atyre se ata “nuk janë anonimë në internet” dhe se “veprimet e tyre mund të reflektojnë negativisht në firmë“, sipas një dokumenti që përshkruan kodin e sjelljes së firmës të parë nga Bloomberg. Goldman nuk pranoi të komentojë.

Në Bank of America në fillim të këtij viti, një video e përditshme që tregoi se si është të jesh një analist i investimeve bankare u bë virale. Ajo tregoi një grup punonjësish që punonin në zyrë pas mesnatës. Menjëherë pas postimit të videos në rrjetet sociale, ajo u hoq. Banka e Amerikës nuk pranoi të komentojë.

Shumica e firmave do të thoshin se nuk duhet të flisni vërtet për firmën tuaj në internet,” tha Alan Johnson, drejtor menaxhues i grupit të këshillimit të Wall Street Johnson Associates. “Ata nuk po postojnë për punonjës individualë në internet dhe punonjësit nuk duhet të postojnë as për ta.”

Bankat e tjera po përqafojnë ndërrimin e gjeneratave për sa kohë që postimet qëndrojnë brenda politikave dhe kodeve të tyre të sjelljes në mediat sociale. Morgan Stanley i ofroi klasës praktikante të kësaj vere një dritë zile për shkrepjen e përmbajtjes me telefonat e tyre dhe i inkurajoi ata të përdorin hashtagun #MyMSSummer në postimet e tyre.

Punonjësit tanë janë përfaqësuesit më të mirë të kulturës dhe vlerave të kompanisë sonë, kjo është arsyeja pse ne i kemi inkurajuar praktikantët tanë të ndajnë përvojën e tyre verore gjatë viteve të fundit,” tha një zëdhënës i Morgan Stanley.

Disa firma të Wall Street po përpiqen të kontrollojnë narrativën duke prodhuar përmbajtjen e tyre të mediave sociale, e cila duhet të jetë në përputhje me rregulloret e industrisë. BlackRock Inc. iu bashkua TikTok në fillim të këtij viti dhe që atëherë ka prodhuar video të synuara nga Gen Z, duke krahasuar ngjashmëritë midis investimit aktiv dhe kërcimit të baletit, ose duke shpjeguar kapitalizmin e palëve të interesuara përmes supës së pulës. Që nga fillimi i kanalit në shkurt, BlackRock ka mbledhur rreth 7000 pëlqime gjithsej, megjithëse të paktën disa nga videot e tij kanë mbledhur më shumë se 100,000 shikime.

Brian Hanly, shefi ekzekutiv i Bullish Studio, një agjenci për krijuesit e përmbajtjes, thotë se videot e modifikuara shumë nuk do të tërheqin një brez që po kërkon përmbajtje të pafiltruar.

Mënyra se si brezi i ri mund t’i promovojë këto banka është shumë më superiore se ajo që bankat mund të bëjnë për veten e tyre,” tha Hanly.

Ndjenja e përkatësisë
Wall Street, si pjesa më e madhe e Amerikës së korporatave, është duke rekrutuar në mënyrë aktive kandidatë të ndryshëm, por ka luftuar për të bindur njerëzit se nuk është më një klub i vjetër djemsh. Një pengesë për ndërtimin e një fuqie punëtore më të larmishme është pikëpamja e zakonshme se bankat e mëdha drejtohen kryesisht nga burra të bardhë. Nëse kandidatët nuk shohin njerëz që duken si ata, mund të jetë e vështirë t’i bindësh se do të përshtaten në kompani.

Është kritike për gratë dhe gratë me ngjyrë të shohin se si është të punosh në një firmë të menaxhimit të investimeve, që ato të ndihen sikur mund të kenë një ndjenjë përkatësie në punë,” tha Katherine Jollon Colsher, CEO e Girls Who Invest. organizatë që ndihmon gratë e kolegjit të gjejnë mundësi karriere në financa.

Në çdo fushë, kolegët mund të jenë rekrutuesit më efektivë. Vincent tha se përdor TikTok-un e saj për t’u mësuar grave zezake se si të lundrojnë në veçantitë e kulturës së Wall Street – një burim që ajo ndjeu se i mungonte kur filloi në Wall Street. Me vetëm gra të bardha si mentore, asaj iu desh të mësonte vetë çfarë duhet dhe jo për të qenë një grua me ngjyrë në botën e korporatave.

Ne kemi praktikantë dhe analistë të rinj që vijnë dhe vendosin takime në kalendarin tim për t’u takuar me mua,” tha Vincent. “Ata thonë: “Kam parë videot e tua dhe më ka emocionuar të punoj këtu”.

Ndjenja që këto video ofrojnë një paraqitje të shkurtër të asaj se si është jeta reale në Wall Street, në krahasim me një version me shkëlqim të paraqitur nga departamentet e PR të firmave, është ajo që i tërheq më shumë të rinjtë që i shikojnë ato.

Brezi ynë e vlerëson vërtet transparencën,” tha Brian Ariyo, një student kolegji me ngjyrë 20-vjeçare, e cila bëri praktikën nê një nga bankat kryesore të investimeve në Wall Street këtë verë dhe postoi një video në YouTube për një ditë të zakonshme në firmën e tij. “Nëse do të isha i interesuar për një karrierë të mundshme, do të doja të dija gjërat e brendshme – biznesin, kulturën dhe pjesët e vështira – nëse do të kushtoj shumë nga koha ime duke u përgatitur për intervista dhe për të ndjekur një karrierë afatgjatë.”

Ridha Mirza, 21 vjeç, bëri praktikën në një ekip të menaxhimit të pasurisë së një banke Wall Street këtë verë dhe ka marrë 3.2 milionë pëlqime në TikToks të saj duke dokumentuar se si janë ditët e saj në New York City. Ajo gjithashtu kërkoi që punëdhënësi i saj të mos zbulohej.

Ajo ka marrë disa mesazhe duke pyetur se si të gjejë një punë në një bankë si një grua me ngjyrë. Madhësia e përgjigjes e ka habitur atë.

Unë thjesht doja t’u tregoja grave të tjera se kjo është një industri në të cilën ne mund të shfrytëzojmë dhe se ka një vend për të gjithë ne,” tha Mirza.

Burimi: Bloomberg
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here