Gjermania kufizon të pavaksinuarit. Ja disa nga masat e tyre

Liderët e Gjermanisë kanë rënë dakord të ndalojnë njerëzit e pavaksinuar nga pjesa më e madhe e jetës publike në një përpjekje për të shmangur një valë të katërt të Covid-19.

Kancelarja në largim Angela Merkel i përshkroi masat anembanë si një akt “solidariteti kombëtar”. Vetëm ata që janë vaksinuar ose shëruar së fundmi nga Covid do të lejohen në restorante, kinema, ambiente të kohës së lirë dhe shumë dyqane në një raportin të BBC ditën e sotme.

Vaksinimet mund të bëhen të detyrueshme deri në shkurt, shtoi kancelarja. Vala e katërt e Gjermanisë e Covid-it është më e rënda deri më tani, me 388 vdekje të tjera të regjistruara në 24 orët e fundit. Ekziston gjithashtu një shqetësim në rritje për përhapjen e variantit Omicron, për të cilin zyrtarët shëndetësorë të BE-së paralajmërojnë se ka të ngjarë të shkaktojë mbi gjysmën e të gjitha rasteve me Covid në muajt e ardhshëm.

Masat e vendosura në Gjermani përmbajnë:

Personat e pavaksinuar do të kufizohen në takime me familjen e tyre dhe dy persona të tjerë.

Rregulli 2G do të zbatohet në restorante dhe ambiente kulturore dhe dyqane jo thelbësore. 2G do të thotë genesen (i rikuperuar në gjashtë muajt e fundit) ose geimpft (i vaksinuar).

Klubet do të mbyllen në zonat ku janë regjistruar 350 raste për 100,000 njerëz në shtatë ditët e fundit – norma kombëtare është mbi 400.

Deri në 30 milionë vaksina do të kryhen deri në Krishtlindje – e para, e dyta ose përforcuesit.

Eventet në natyrë, duke përfshirë futbollin e Bundesligës, do të kenë turma të kufizuara prej 15,000 dhe rregulla 2G.

Fishekzjarret në natën e Vitit të Ri do të ndalohen.

Ndërsa vaksinimet janë shtuar në Gjermani – me pothuajse një milion të kryera vetëm të mërkurën – vetëm 68.7% e popullsisë është vaksinuar, një shkallë relativisht e ulët për Evropën Perëndimore.

Burimi: BBC

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here