Gucci dërgon 68 çifte binjakësh në pasarelën e Javës së Modës në Milano

Drejtori kreativ Alessandro Michele u frymëzua nga nëna dhe tezja e tij, të cilat janë binjake

Gucci u largua nga shfaqja e modës dy herë më e madhe në Javën e Modës në Milano të premten (23 shtator) ndërsa 68 çifte binjakësh të veshur në mënyrë identike dolën në pistë.

Drejtori kreativ Alessandro Michele krijoi shfaqjen “Gucci Twinsburg” falë frymëzimit nga nëna e tij, e cila është binjake.

Në shënimet e tij të shfaqjes, ai përfshiu një dedikim për nënën e tij Eralda dhe motrën e saj binjake Giuliana, të cilat ai i përshkroi si “dy gra të jashtëzakonshme që e bënë binjakëzimin e tyre vulën përfundimtare të ekzistencës së tyre“.

Për nënat e mia binjake, që ishin në gjendje ta kuptonin jetën vetëm përmes pranisë së tjetrës,” shkroi Michele.

Emri i shfaqjes ishte gjithashtu një shenjë për një qytet në Ohajo që mban një festival vjetor për binjakët, mbledhja më e madhe vjetore në botë e binjakëve.

Sipas The Guardian, Gucci dërgoi model scouts në fshehtësi në festivalin e binjakëve për të gjetur çiftet që do të ecnin për ta në Milano.

Modelet u panë duke ecur në pasarelë në fillim të shfaqjes, përpara se të ngrihej ndarja që zbulonte vëllezërit e motrat e tyre binjakë në anën tjetër të veshur me të njëjtat veshje.

Në finale, secili grup binjakësh ecnin në pistë së bashku dorë për dore.

Pamjet më të spikatura nga pasarela përfshinin funde të zbukuruara me ngjyrë vjollce që përplaseshin me çizme të verdha dhe të zeza deri tek gjuri, syze dielli me thekë dhe lodra Gremlin të bashkangjitura në çanta dore, xhaketa me kuadrate të kombinuara me pantallona lëkure të gjera dhe bizhuteri për fytyrën sipër xhaketave të biznesit.

Pasarela e Gucci-t solli një numër të famshëm për të parë spektaklin, duke përfshirë Daisy Edgar-Jones, Julia Garner, Jodie Turner-Smith, Amandla Stenberg dhe Law Roach.

Vizioni i Michele për të dërguar binjakë identikë me rroba identike buronte nga ideja se moda duket e ndryshme sipas secilit individ, edhe nëse dy individë duken njësoj.

Ai tha për Harper’s Bazaar: “Të njëjtat rroba nxjerrin cilësi të ndryshme në trupa në dukje identike. Në fund të fundit, moda jeton në shumëfishime serike që nuk pengojnë shprehjen më të vërtetë të çdo individualiteti të mundshëm.”
Michele shtoi: “Është pikërisht pamundësia e të njëjtës së përkryer ajo që ushqen magjinë e binjakëveTwinsburg e luan këtë lojë, duke prodhuar një tension në marrëdhëniet midis origjinalit dhe kopjes. Si me magji, rrobat kopjohen. Ata duket se humbasin statusin e tyre të unikalitetitEfekti është tjetërsues dhe i paqartë. Pothuajse një çarje në idenë e identitetit, dhe më pas, zbulimi; të njëjtat rroba nxjerrin cilësi të ndryshme në trupa në dukje identike.”

Burimi: The Independent
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here