Vendet më të mira për të udhëtuar në tetor

Nëse keni humbur pushimet tuaja verore dhe ende keni në mendje udhëtimet, jeni me fat. Në vende si Evropa, numri i turistëve po bie dhe po ashtu edhe çmimet. Temperaturat mund të jenë gjithashtu pak më të ulëta, por ju ende mund të gjeni plazhe dhe mot ideal për të qenë jashtë. A do të thotë tetori për ju rënie gjethesh, Halloween apo Oktoberfest? Ne kemi disa vende për të shijuar ato ngjarje vjetore.

Lundrimi në lumin Danub

Mund të futeni në frymën e Oktoberfest-it në Vjenë dhe Dürnstein, Austri dhe më pas të festoni me muzikë popullore bavareze, vallëzime, gjevrek dhe birrë kur lundrimi arrin destinacionin e tij në Vilshofen, Gjermani. Lundrimi Magna në Danub shkon në Budapest dhe kalon nëpër luginën e bukur Wachau dhe Danub Bend me ndalesa në qytetet piktoreske përgjatë lumit. AmaMagna i gjerë, dyfishi i gjerësisë së anijeve tradicionale të lumenjve, strehon 200 të ftuar me suita të bollshme, një studio Wellness, disa opsione restorantesh dhe një shumëllojshmëri turnesh dhe përvojash.

Marbella, Spanjë
E vendosur në Costa del Sol të Spanjës jugore, Marbella është e ngrohtë deri në tetor me ditë me diell dhe temperatura deri në 20 gradë. Më shumë se 16 milje vijë bregdetare, marina, hotele, restorante dhe dyqane tërheqin vizitorë, veçanërisht gjatë verës. E vendosur gjatë kohës romake, Marbella është shtëpia e vendeve arkeologjike, si dhe një seksion historik të qytetit me ndërtesa që datojnë në shekujt 16 dhe 17. Vendet për të qëndruar variojnë nga vendpushimet luksoze deri te bujtina të rastësishme. Një nga shtesat e fundit të hotelit është Club Med Magna Marbella, i vendosur në këmbët e maleve Sierra Blanca me pamje nga Mesdheu. Resorti miqësor për familjet me 485 dhoma, me katër yje (katër yje) përmban pesë pishina, një zonë spërkatëse miqësore për fëmijët dhe Club Med Spa.

Mykonos, Greqi
Sipas shumë udhëtarëve të shpeshtë në Greqi, tetori është një kohë e shkëlqyeshme për të vizituar ishullin, kur sezoni i ngjeshur turistik veror ka përfunduar, deti është ende i ngrohtë dhe ka marrëveshje për të bërë. Moti është zakonisht në vitet ’70 dhe ju mund të shëtisni nëpër rrugët e ngushta të Horës (Qyteti i Mykonos), të bëni pazare dhe të shijoni mjedisin e ndërtesave të zbardhura. Shijoni pamjet, bëni një shëtitje me varkë dhe sigurohuni që të provoni disa verëra greke. Një qëndrim në një nga suitat apo vilat e Cali Mykonos do të ishte i bukur, me pamje nga Egjeu, pishina private, tarraca dhe një spa. E vendosur në majë të një kodre rreth dy milje larg qytetit të Mykonos, Kalesma Mykonos ofron pamje panoramike nga suitat dhe vilat e tyre.

Stamboll, Turqi
Ky qytet magjepsës, i ndarë midis Evropës dhe Azisë, ndodhet në zonën veriperëndimore të Turqisë në ngushticën e Bosforit. I njohur për kuzhinën, blerjet dhe kryeveprat arkitekturore, Stambolli ofron shumë për të parë. Pazari i Madh, Pazari i Erëzave, Hagia Sophia, Hipodromi i Kostandinopojës, Xhamia Blu dhe Pallati Topkapi janë vetëm disa vende për t’u vizituar. Nga data 16-22 tetor, Stambolli Bashkëkohor do të shfaqë art nga e gjithë bota dhe Festivali i Kafesë në Stamboll nga 6-9 tetori do të festojë kulturën e kafesë në vend me shfaqje, koncerte dhe më shumë. Qëndroni në luks në Shangri-La Bosphorus elegant në një ndërtesë historike të viteve 1930 ose në Bosforin e ri Mandarin Oriental, të vendosura të dyja në brigjet evropiane të ngushticës së Bosforit.

Burimi: Marrë me shkurtime nga Travel and Leisure
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here