5 vendet më të mira për një udhëtim vajzash në Evropë

Kur ishim studente e merrnim të mirëqenë njëra – tjetrën. Por tani që jemi rritur dhe koha është zvogëluar në raport me angazhimet, kemi kuptuar se mbajtja e miqësive është diçka shumë e vështirë.

Sipas një studimi në Universitetin Shtetëror të Miçiganit në vitin 2017, ndërsa rritemi, “miqësitë janë në fakt një parashikues më i fortë i shëndetit dhe lumturisë sesa marrëdhëniet me anëtarët e familjes“. Kjo do të thotë se, mbajtja e lidhjes tuaj me miqtë e shkollës së mesme ose një shok të mëparshëm pune mund të ndikojë dukshëm në lumturinë tuaj të përditshme dhe sa gjatë jetoni. Ndërsa një telefonatë ose një takim me kafe është një mënyrë e shkëlqyeshme për ta arritur këtë, nuk ka asgjë si udhëtimi për të ringjallur një miqësi.

Dhe kur bëhet fjalë për të kaluar disa ditë duke u rilidhur me njerëzit që doni, Evropa është alternativa më mirë. Jo vetëm që është relativisht e lehtë për t’u arritur, por ka diçka për të gjithë.

Më poshtë do të gjeni 5 vendet që unë dhe shoqet e mia ju sugjerojmë:

Paris, Francë
Mos lejoni që reputacioni i qytetit të dashurisë për romancë t’ju pengojë. Falë vlerësimit të tyre të fortë për verën, ushqimin e shijshëm dhe kulturën, dashuria simotërore ka po aq gjasa të lulëzojë në Paris.

Nëse grupi juaj pëlqen artin, kaloni në Louvre dhe drejtohuni në Qendrën Pompidou për të përjetuar koleksionin e parë evropian të artit modern dhe bashkëkohor. Nëse nuk i pëlqeni muzetë, shikoni punën e artistëve të mëdhenj në Atelier des Lumières, një ekspozitë gjithëpërfshirëse e artit digjital ku veprat e artistëve të mëdhenj projektohen në muret e një sallë gjigante.

Kur bie nata, shikoni Kullën Eifel teksa ndriçohet nga një lundrim me varkë në mbrëmje në lumin Seine me Bateaux Parisiens, ose merrni aperitivë në Maison Sauvage, një kafene e bukur, e mbuluar me lule, përpara se të niseni për në Le Champo, një kinema arti që shfaq filma të vjetër klasik.

Stokholm, Suedi
Ky qytet nordik ka të bëjë me ushqimin – dhe menutë joshëse të koktejve. Është shumë e lehtë të kaloni ditët tuaja duke kërcyer në restorant dhe bar (pa u gjykuar), por sigurohuni që udhëtimi juaj i kuzhinës ju çon nëpër Gamla Stan, Qyteti i Vjetër, ku do të gjeni rrugë me kalldrëm të denjë për Instagramin dhe ndërtesa me ngjyrë okre.

Stokholmi përfshin 14 ishuj dhe ka një lidhje të fortë me ujin. Për të përjetuar jetën në arkipelag, bëni një udhëtim një-ditor në ishullin e vogël Fjäderholmarna, një shëtitje me varkë 20 minuta nga Stokholmi dhe kaloni ditën duke u shtrirë në diell, duke notuar dhe duke bërë piknik.

Për ushqim, mos humbisni Schmaltz Bar & Delicatessen ose pizza në 800 Grader. Dhe kur bëhet fjalë për një natë të bukur vajzash, është e vështirë të mposhtni Vinën për verë dhe aperitivë, e ndjekur nga Adria, një restorant italian që shërben tasa me makarona të ngrohta, të bëra vetë. Plotësoni gjithçka me një kapak nate në Erlands Cocktail Bar.

Bad Ragaz, Zvicër
Nëse po kërkoni të relaksoheni, vështirë se mund të gjeni një vend më të mirë se qyteti turistik i Bad Ragaz, Zvicër. Vetëm një orë në juglindje të Zyrihut, kjo zonë është shtëpia e një burimi të famshëm natyror, si dhe një banjë me famë botërore dhe vendpushim shëndetësor.

Duke e konsideruar veten si “rezorti kryesor i mirëqenies dhe shëndetit mjekësor në Evropë”, Grand Resort Bad Ragaz krenohet me banja termale të gjera, duke përfshirë pishina të jashtme me pamje malore dhe një “Sauna World” që përmban një sanarium, një sauna finlandeze dhe një sauna infra të kuqe. Për trajtime të nivelit tjetër, Qendra Mjekësore në vend ka një ekip mjekësh dhe terapistësh shumë të trajnuar që përdorin ujin termal për terapi të ndryshme, duke përfshirë trajtime dermatologjike dhe bukurie.

Kur të keni pasur mjaft përkëdhelje, tetë restorantet dhe katër baret e resortit do t’ju argëtojnë, si dhe kazinoja në vend dhe dy fusha golfi. Për një udhëtim një-ditor, shkoni në një turne në vreshtat dhe kantinat e verës të rajonit ose eksploroni fshatrat e çuditshëm zviceran me biçikletë.

Barcelona, Spanjë
Në Barcelonë ka shumë gjëra për të bërë sesa të pini cava pafund (verë të gazuar) dhe të kërceni deri në orën 5 të mëngjesit, por askush nuk do t’ju gjykojë nëse këto janë pikat kryesore në axhendën tuaj. Konsumoni një darkë të vonë me tapas dhe sangria në Sensi Bistro në lagjen historike gotike, më pas kërceni gjatë gjithë natës në Jamboree ose Razzmatazz.

Pasi të keni pasur një shans për t’u rikuperuar – ju rekomandojmë kafe në kafenenë El Magnífico – kaloni pak kohë duke eksploruar qytetin. Ecni përgjatë rrugës së jashtme të këmbësorëve, La Rambla, derisa të hasni në La Boqueria, një treg gjigant ushqimesh në natyrë. Merrni disa ushqime të mira për drekë dhe shkoni në plazh, Playa de la Barceloneta. Për një shije të kulturës, hartoni një turne qyteti të frymëzuar nga Antoni Gaudi. Ndaluni nga ajo që është padyshim vepra e tij më e madhe arkitekturore, La Sagrada Familia, përpara se të kaloni pranë Parkut Güell për të parë instalime të shumta të Gaudit dhe pamje nga qyteti.

Pragë, Republika Çeke

Me rrugët e saj me kalldrëm, kështjellat dhe urat, në Pragë, do të ndiheni sikur keni hyrë në kohërat mesjetare. Kaloni ditën duke e imagjinuar veten si mbretëresha mesjetare në Kështjellën e Pragës, më pas drejtohuni në Sheshin e Qytetit të Vjetër. Këtu, në zemër të qytetit, do të rrethoheni nga kisha gotike, struktura shumëngjyrëshe të stilit barok dhe një orë astronomike e veçantë që ofron një shfaqje të animuar çdo orë. Përfundojeni ditën me një shëtitje nëpër urën e Charles, duke ndaluar për të dëgjuar muzikantë në rrugë dhe për të blerë xhingla.

Pasi të keni mbushur historinë tuaj, zhvendoseni fokusin tuaj në kulturën aktuale çeke, e cila pothuajse gjithmonë përfshin një gotë birrë. Shkoni në Birrarinë e Manastirit të Strahovit të shekullit të 17-të dhe shijoni një birrë (ose tre) në oborrin e jashtëm. Shoqërojeni atë me salcice të pjekura në një salcë birre të errët ose provoni gulashin e tyre tradicional me petë çeke.

Frymëzuar nga Travel and Leisure
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here