Hong Kongu ofron 500,000 bileta ajrore falas

Hong Kongu tërhoqi rreth 56 milionë vizitorë një vit para pandemisë, dhe tani destinacioni popullor po ndërmerr hapa të rëndësishëm për të rifituar turistët pas më shumë se dy vitesh të disa prej kufizimeve më të ashpra të udhëtimit në botë.
Vetëm disa ditë pasi hoqi kërkesën e detyrueshme të karantinës së hoteleve, Hong Kongu ka konfirmuar planet për të dhuruar gjysmë milioni bileta ajrore në një përpjekje për të nxitur turizmin.
Lëvizja, e njoftuar për herë të parë dy vjet më parë, u konfirmua për CNN nga një zëdhënës i Autoritetit të Aeroportit të Hong Kongut (AAHK), i cili tha se 500,000 biletat, me vlerë rreth 254.8 milionë dollarë, do të shkonin për vizitorët globalë, së bashku me banorët.
Në vitin 2020, Autoriteti i Aeroportit Hong Kong bleu rreth 500,000 bileta ajrore paraprakisht nga linjat ajrore të territorit me bazë në shtëpi, si pjesë e një pakete ndihme për të mbështetur industrinë e aviacionit,” tha zëdhënësi.
Blerja i shërben qëllimit të injektimit të likuiditetit në linjat ajrore përpara, ndërsa biletat do t’u jepen vizitorëve globalë dhe banorëve të Hong Kongut në fushatën e rimëkëmbjes së tregut.
Fushata e rimëkëmbjes
Detaje të mëtejshme do të njoftohen pasi të jenë bërë marrëveshjet përkatëse me linjat ajrore, thanë ata.
Hong Kongu është shkëputur kryesisht nga pjesa tjetër e botës për shkak të rregullave të tij të karantinës Covid-19, të cilat në një fazë kërkonin që udhëtarët e ardhur të kalonin 21 ditë në një dhomë hoteli me shpenzimet e tyre, me vetëm banorët e Hong Kongut të lejuar hyrjen.
Periudha e karantinës ishte reduktuar nga shtatë në tre ditë kur u anulua zyrtarisht më 26 shtator, duke bërë që një mori banorësh të hynin në faqet e internetit të linjave ajrore për të rezervuar fluturime.
Cathay Pacific, transportuesi i flamurit të qytetit, krijoi një “dhomë pritjeje” virtuale për të hyrë në faqen e saj të internetit në një moment, ndërsa shërbimi i rezervimit të udhëtimeve në internet, Expedia, pa një rritje nëntëfish në kërkimin e fluturimeve nga Hong Kongu në Tokio dhe 11 herë për fluturimet nga Hong Kongu në Osaka — megjithëse interesi për fluturimet në Hong Kong mbeti i pandryshuar, sipas Lavinia Rajaram, shefe e marrëdhënieve publike të Expedia në Azi.
Ne shpresojmë të japim hapësirën maksimale për të rilidhur Hong Kongun dhe për të rigjallëruar ekonominë tonë,” tha shefi ekzekutiv i Hong Kongut John Lee në një konferencë për shtyp të premten.
Por ndërsa karantina e hotelit mund të jetë hequr, vizitorët në Hong Kong ende përballen me rregulla dhe kufizime të ndryshme para dhe pas mbërritjes.
Udhëtarët ndërkombëtarë që vijnë duhet të paraqesin një certifikatë vaksinimi para fluturimit, si dhe një test negativ PCR dhe një test të shpejtë të antigjenit.
Pasi të jenë lejuar të hyjnë, vizitorëve u kërkohet t’i nënshtrohen një periudhe tre-ditore të vetë-monitorimit, kohë gjatë së cilës atyre u ndalohet të hanë në restorante ose të vizitojnë bare.
Vizitorët gjithashtu duhet të kryejnë teste PCR në ditët 2, 4 dhe 6 pas mbërritjes, dhe një test të shpejtë antigjeni çdo ditë për shtatë ditë.
Burimi: CNN
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here