Kryebashkiaku i Nju Jorkut shpall gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të emigrantëve

Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut Eric Adams shpalli të premten gjendjen e jashtëzakonshme për të ndihmuar në trajtimin e një fluksi azilkërkuesish që po transportoheshin në qytet nga Teksasi dhe shtetet e tjera, të cilët vlerësohet se kanë rritur numrin e njerëzve në strehimoret e qytetit në një rekord të lartë.

Qyteti i Nju Jorkut kishte më shumë se 61,000 individë – pothuajse 20,000 prej tyre fëmijë – në sistemin e tij të strehës, duke përfshirë njujorkezë të pastrehë dhe mijëra azilkërkues që u transportuan atje me autobus nga i gjithë vendi, tha Adams.

Adams u bëri thirrje agjencive të ndryshme të qytetit të krijojnë dhe drejtojnë qendra të përkohshme të ndihmës humanitare që do të strehojnë dhe ndihmojnë azilkërkuesit që vijnë. Ai më tej bëri thirrje për ndihmë emergjente federale dhe shtetërore, pasi qyteti pret kostot e parashikuara prej më shumë se 1 miliard dollarë në lidhje me emigrantët vetëm këtë vit.

Kjo është një krizë humanitare që filloi me dhunë dhe paqëndrueshmëri në Amerikën e Jugut dhe po përshpejtohet nga dinamika politike amerikane. Mijëra azilkërkues janë transportuar me autobus në qytetin e Nju Jorkut dhe thjesht janë zbritur, pa paralajmërim, koordinim ose kujdes – dhe më shumë po mbërrijnë çdo ditë,” tha Adams. “Kjo krizë nuk është e krijuar nga ne, por ajo që do të prekë të gjithë në këtë qytet, tani dhe në muajt në vijim. Njujorkezët meritojnë të dinë pse po ndodh kjo dhe çfarë planifikojmë të bëjmë.”

Që nga prilli, Adams tha se më shumë se 17,000 azilkërkues janë transportuar me autobus në qytet direkt nga kufiri jugor.

Adams dhe guvernatori i Teksasit, Greg Abbott, janë grindur publikisht për përpjekjet e autobusëve. Teksasi nuk ka dhënë njoftim për numrin e autobusëve që mbërrijnë ose datat dhe orët e mbërritjes së tyre, sipas urdhrit ekzekutiv të Adams që shpalli një gjendje të jashtëzakonshme.

Në fillim të kësaj jave, Abbott pranoi një email nga zyra e Adams – pasi tha vazhdimisht se kryetari i bashkisë nuk kishte kontaktuar – por theksoi se një ftesë mbeti e hapur për Adams për të vizituar kufirin jugor.

Abbott ka shpenzuar mbi 14 milionë dollarë duke dërguar më shumë se 10,000 emigrantë në qytete duke përfshirë Uashington, DC, Nju Jork dhe Çikago – qytete të vetëshpallura të shenjtërimit – si një deklaratë politike për një rritje të migrantëve në kufirin e Teksasit. Kryebashkiaku i Uashingtonit, Muriel Bowser, ka shpallur gjithashtu një emergjencë të shëndetit publik.

Qyteti i El Pasos, ku emigrantët po mbërrijnë në numër në rritje, ka gjithashtu autobusë për në Nju Jork dhe Çikago. Gjatë një konference për shtyp të premten në mëngjes në Nju Jork, Adams thuhet se u kërkoi udhëheqësve të El Pasos të ndalonin.

Burimi: Texas Tribune
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here