Ja çfarë po shtrenjtohet në dyqanet ushqimore

Çmimet e ushqimeve janë ende në rritje, por një lehtësim i vogël mund të duket në horizont.
Në 12-mujorin që përfundoi në qershor, çmimet e përgjithshme të ushqimeve u rritën me 10.4%, rritja më e madhe vjetore që nga shkurti i vitit 1981, sipas të dhënave të publikuara të mërkurën nga Byroja e Statistikave të Punës.
Çmimet e produkteve ushqimore u rritën me 12.2% në vitin që përfundoi në qershor, të parregulluara për luhatjet sezonale.  Në atë periudhë, pothuajse çdo artikull individual u shtrenjtua, me disa kategori që pësuan rritje dramatike.  Vezët u rritën me 33.1%, mielli u rrit me 19.2% dhe mishi i pulës u rrit me 18.6%.  Qumështi u shtrenjtua me 16.4% dhe frutat dhe perimet ishin 8.1% më të shtrenjta.
Çmimet e menusë së restoranteve u rritën 7.7% në atë periudhë kohore.
Çmimet janë rritur në të gjithë botën këtë vit dhe inflacioni arriti një kulm të ri të epokës së pandemisë në qershor, me çmimet e konsumit në SHBA që u rritën me 9.1% nga viti në vit.  Rritja e qershorit u shkaktua kryesisht nga një rritje e çmimeve të benzinës, të cilat u rritën gati 60% nga një vit më parë.  Amerikanët panë çmime rekord të gazit muajin e kaluar, me mesataren kombëtare që kalonte 5 dollarë për gallon.
Kur bëhet fjalë për ushqimin, një “ortek problemesh” ka çuar në çmime më të larta, tha Rob Fox, drejtor i divizionit të shkëmbimit të njohurive në CoBank, i cili ofron shërbime financiare për agrobizneset.
Për të përmendur disa: furnizimet e ngushta të qumështit kontribuan në një rritje të çmimeve të disa produkteve të qumështit.  Gripi i shpendëve ka rritur koston e vezëve.  Mallrat si gruri dhe misri u nxitën nga moti i keq dhe lufta në Ukrainë.  Shtojini kësaj pagat më të larta dhe kostot e paketimit dhe do të merrni çmime shumë të larta të ushqimit.
Çfarë ndryshoi në dyqanet ushqimore në maj
Nga maji deri në qershor, të përshtatura për luhatjet sezonale, një numër artikujsh ushqimorë u shtrenjtuan.
Çmimet e miellit u rritën me 5.3%.  Gjalpi u shtrenjtua me 4.8% dhe margarina u rrit me 6.8%.
Biskotat e freskëta, roletë dhe kiflet u rritën me 3.5%, ndërsa ëmbëlsirat dhe kekët e freskët të pjekur u rritën me 2.9%.  Blerësit që kërkonin të plotësonin dëshirat e tyre për ëmbëlsirat duhej të paguanin më shumë edhe në korridorin e ngrirë – akullorja u bë 4% më e shtrenjtë dhe produktet e furrës së ngrirë dhe frigoriferi u shtrenjtuan me 2.9%.  Sheqeri u rrit me 2.1%.
Por pati një lehtësim në sportelin e arkës, veçanërisht në departamentin e mishit.  Çmimet e viçit ranë me 2.3%, mishi i derrit me 1.6% dhe proshuta u ul me 1.9%. Megjithatë, hot dog-ët ishin më të jashtëzakonshëm, duke u bërë 4.5% më shtrenjtë.
Në seksionin e produkteve të freskëta, agrumet u ulën 4.5%.
 
Çfarë ndodh më pas?
Ka shenja se çmimet mund të fillojnë të bien.
Parashikimi im është se ne jemi pikërisht tani në kulmin e inflacionit në nivelin e konsumatorit,” tha Fox.  Pjesërisht kjo për shkak se kostot e inputeve të prodhuesve të ushqimit, të cilat ishin në rritje vitin e kaluar, arritën kulmin në fillim të këtij viti dhe kanë qenë në rënie, tha ai.
Plus, konsumatorët mund të fillojnë të kufizojnë blerjet e tyre ose të zgjedhin opsione me çmime më të ulëta kur është e mundur, duke ulur kërkesën dhe – përfundimisht – duke çuar në çmime më të ulëta.
Të dhënat paraprake të sondazhit të publikuara nga Universiteti i Miçiganit muajin e kaluar treguan se ndjenja e konsumatorit ra në një nivel të ulët rekord midis majit dhe qershorit, duke sugjeruar që disa blerës mund të fillojnë të ndryshojnë zakonet e tyre të shpenzimeve.
Nëse çmimet fillojnë të bien, kjo nuk do të ndodhë menjëherë, vuri në dukje Fox, duke thënë se mund të duhen edhe gjashtë deri në nëntë muaj që çmimet të bien.  Edhe atëherë, ai nuk pret që etiketat e çmimeve të ulen nën nivelet e para këtë kohë vitin e kaluar.
Burimi: CNN
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here