“Kalendari” politik: Berisha në dhjetor. Basha dhe Lu në janar.

Pak kohë më parë, Sali Berisha u shpreh se dhjetori do të shënonte edhe fundin e qeverisë. Seanca për zgjedhjen e Kryeprokurorit të Përkohshëm u mbyll me votimin e Arta Marku-t në një sfond tepër të acaruar. Mijëra opozitarë qëndronin në mbështetje të opozitës jashtë parlamentit. Në sallë kishte tym dhe sharje deri tek më banalet. Por fundi i qeverisë nuk ndodhi. Votimi për kryeprokurorin u bë në shkelje të Kushtetutës. Në një dalje për mediat, kreu i opozitës, Lulzim Basha, u shpreh se me aleatët po diskutohen hapat e tjerë dhe se opozita do të thërrasë protesta masive në janar. Muaji janar është edhe muaji për të cilin ambasadori Lu është shprehur rreth “peshqve të mëdhenj”.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here