Eksperti i neurologjisë ndan 7 “rregullat e tij të vështira” për rritjen e kujtesës dhe luftimin e demencës

Truri mesatar i njeriut tkurret me afërsisht 5% në dekadë pas moshës 40 vjeçare. Kjo mund të ketë një ndikim të madh në kujtesën dhe fokusin.

Për më tepër, çrregullimet e trurit janë në rritje. Në vitin 2020, 54 milionë njerëz në mbarë botën kishin sëmundjen e Alzheimerit ose lloje të tjera demencash, dhe ky numër pritet të rritet.

Por rënia serioze mendore nuk duhet të jetë një pjesë e pashmangshme e plakjes. Në fakt, disa faktorë të stilit të jetesës kanë një ndikim më të madh sesa gjenet tuaja nëse do të zhvilloni sëmundje të lidhura me kujtesën.

Si studiues i neuroshkencës, më poshtë janë shtatë rregulla të vështira me të cilat jetoj për të mbajtur trurin tim të mprehtë dhe për të luftuar demencën.

1. Mbani nën kontroll presionin e gjakut dhe nivelet e kolesterolit
Zemra juaj rreh afërsisht 115,000 herë në ditë, dhe me çdo rrahje, ajo dërgon rreth 20% të oksigjenit të trupit tuaj në trurin tuaj.

Presioni i lartë i gjakut mund të dobësojë muskujt e zemrës dhe është një nga shkaqet kryesore të goditjeve në tru. Në mënyrë ideale, presioni i gjakut nuk duhet të jetë më i lartë se 120/80.

Kolesteroli është gjithashtu kritik për shëndetin e trurit dhe sistemit nervor. Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon që të maten nivelet e kolesterolit çdo katër deri në gjashtë vjet.

2. Menaxhoni nivelet e sheqerit
Sheqeri në gjak është karburanti kryesor i trurit. Nëse nuk keni mjaftueshëm, nuk keni energji; nëse keni shumë, ju mund të shkatërroni enët e gjakut dhe indet, duke çuar në plakje të parakohshme dhe sëmundje kardiovaskulare.

Mbani në mendje se sheqeri nuk është armik, sheqeri i tepërt është. Është e lehtë që gramët e sheqerit të shtohen, edhe nëse mendoni se jeni të kujdesshëm – dhe zakonisht, sheqeri do të hyjë fshehurazi përmes ushqimeve të paketuara.

Ku fshihet sheqeri? Kërkoni këto në listën e përbërësve:

 • Dekstroza
 • Fruktoza
 • Galaktoza
 • Glukoza
 • Laktoza
 • Maltoza
 • Saharoza

Dhe jini të kujdesshëm ndaj çdo produkti që përfshin shurup, si shurupi i nektarit agave ose shurupi i misrit me fruktozë të lartë.

3. Bëni gjumë cilësor
Studimet tregojnë se njerëzit me apnea të patrajtuara të gjumit rrisin rrezikun e humbjes së kujtesës mesatarisht 10 vjet përpara popullatës së përgjithshme.

Për shumicën e njerëzve, një tru i shëndetshëm ka nevojë për shtatë deri në nëntë orë gjumë në natë.

Këshillat e mia për gjumin që përmirëson kujtesën dhe përmirëson imunitetin:

 • Mbani një orar të qëndrueshëm të gjumit dhe zgjimit.
 • Fikni pajisjet një orë para gjumit.
 • Bëni diçka relaksuese para gjumit, si të dëgjoni muzikë të qetë ose të bëni ushtrime të kujdesshme të frymëmarrjes.
 • Dilni jashtë dhe merrni rrezet natyrale të diellit sa më shpejt që të mundeni pasi të zgjoheni.

4. Hani një dietë të pasur me vlera ushqimore

Një mënyrë për t’i mbajtur gjërat të thjeshta është të kem shumicën, nëse jo të gjitha, nga këto artikuj në karrocën time ushqimore:

 • Peshku i yndyrshëm si salmoni
 • Avokado
 • Arra
 • Boronica
 • Perime krucifere si rukola, brokoli, lakrat e Brukselit dhe zarzavatet

Kur blej ushqim, i bëj vetes tre pyetje për të ndihmuar në përcaktimin nëse diçka është e mirë për trurin tim:

1. A do të prishet? Në shumë raste, prishja është një gjë e mirë. Aditivët dhe konservantët që parandalojnë prishjen e ushqimit bëjnë kërdinë në bakteret e zorrëve tuaja.

2. A ka tonelata përbërës në atë ushqim të paketuar? Dhe për këtë çështje, a mund t’i shqiptoni përbërësit? Apo duket si krijimi i një eksperimenti kimik? Gjithashtu shmangni çdo gjë ku sheqeri është një nga përbërësit e parë.

3. A shihni një ylber në pjatën tuaj? Kimikatet që u japin frutave dhe perimeve ngjyrat e tyre të gjalla ndihmojnë në rritjen e shëndetit të trurit.

5. Mos pini duhan (dhe shmangni duhanin e dorës së dytë dhe të tretë)
Duhanpirësit kanë një rrezik 30% më të lartë të zhvillimit të demencës sesa jo-duhanpirësit. Ata gjithashtu vënë në rrezik ata që i rrethojnë: tymi i dorës së dytë përmban 7000 kimikate – dhe të paktën 70 prej tyre mund të shkaktojnë kancer.

Pastaj është tymi i dorës së tretë, i cili në fakt nuk është tym. Është mbetja e tymit të cigares që krijon erën sinjalizuese në veshje ose në një dhomë. Vetëm kjo mbetje mund të lëshojë kimikate që janë toksike për trurin.

6. Krijoni lidhje sociale
Në një studim të fundit, njerëzit mbi 55 vjeç që merrnin pjesë rregullisht në darka ose ngjarje të tjera shoqërore kishin një rrezik më të ulët për të humbur kujtesën e tyre. Por nuk ishte për shkak të asaj që hanin, ishte efekti i lidhjes së përsëritur shoqërore.

Për të pakësuar izolimin dhe vetminë, ju gjithashtu mund të rritni kimikatet e trurit si serotonina dhe endorfina duke kryer akte të vogla dashamirësie:

 • Uroji të tjerët të jenë mirë ose takohuni me dikë.
 • Jepni një kompliment pa pritur asgjë në këmbim.
 • Bëni një telefonatë me dikë me të cilin zakonisht nuk kontaktoni.

7. Mësoni vazhdimisht aftësi të reja
Mbajtja e një kujtese të fortë nuk ka të bëjë vetëm me lojërat e trurit si Sudoku, Wordle dhe fjalëkryqet.

Aftësitë e të mësuarit dhe marrja e informacionit janë mënyra shumë më efektive për të krijuar lidhje të reja në tru. Sa më shumë lidhje të krijoni, aq më shumë ka gjasa që të ruani dhe madje të përmirësoni kujtesën tuaj.

Kur mendoni të mësoni diçka të re, qasuni ashtu siç do të bënit me stërvitjen e fitnesit. Ju dëshironi të stërvitni muskuj të ndryshëm në ditë të ndryshme. E njëjta gjë vlen edhe për trurin.

Gjatë kësaj jave, provoni të ndërthurni trurin tuaj duke përzier aktivitetet mendore (të mësuarit e një gjuhe të re ose duke lexuar një libër) dhe aktivitetet e të mësuarit fizik (duke luajtur tenis ose futboll).
Burimi: CNBC
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here