Konflikti Rusi – Ukrainë. Lajmi minutë pas minute.

Lajmet e fundit:

24 shkurt, 1:33 pm

Britania e Madhe do të përpiqet të zbusë rritjen e çmimit të energjisë

Qeveria do të përpiqet të zbusë një rritje të çmimeve të gazit dhe naftës pasi presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi një pushtim të Ukrainës, tha një zëdhënës i kryeministrit Boris Johnson.

“Kryeministri ka theksuar se një nga rreziqet e veprimeve të Putinit ishte se mund të kishte një rritje të çmimeve të gazit dhe naftës dhe kjo duket se po ndodh, dhe ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për ta zbutur atë dhe për të ndihmuar njerëzit këtij vendi”, tha zëdhënësi.

24 shkurt, 1:29 pm

Ukraina u bën thirrje të gjithë aleatëve që të ndërpresin marrëdhëniet diplomatike me Rusinë

Ministri i Jashtëm i Ukrainës u ka bërë thirrje aleatëve të saj që të ndërpresin marrëdhëniet diplomatike me Rusinë.

24 shkurt, 1:15 pm

BE do të presë ‘refugjatët’ – Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen ka thënë se Bashkimi Evropian është i përgatitur dhe i gatshëm të presë refugjatët që ikin nga konflikti në Ukrainë.

“Plane të qarta të emergjencës janë krijuar për të mirëpritur menjëherë ata refugjatë nga Ukraina,” tha ajo në një konferencë shtypi në Bruksel.

“Ne shpresojmë që do të ketë sa më pak refugjatë, por ne jemi të përgatitur për ta dhe ata janë të mirëpritur.”

24 shkurt, 1:11 pm

Partnerët e huaj duhet “të vijnë në vete”, thotë Rusia

Rusia është e hapur për diskutime të “iniciativave” të sigurisë të propozuara nga Moska me partnerë të huaj, tha kreu i Komisionit të Këshillit të Federatës për mbrojtjen e sovranitetit shtetëror të Rusisë, Andrei Klimov.

“Rusia është e gatshme për procesin e negociatave, por ky duhet të jetë një negocim i partnerëve të barabartë”, tha ai në një konferencë sot, raporton RIA News.

“Nëse partnerët tanë vijnë në vete dhe kthehen në propozimet tona konstruktive, unë shoh perspektiva reale”.

24 shkurt, 1:09 pm

Të famshëm rusë dënojnë luftën

Një mori personazhesh të famshëm rusë kanë folur kundër pushtimit të Ukrainës nga Vladimir Putin në mediat sociale:

“Jo luftë!!!” – ka shkruar futbollisti Fyodor Smolov, duke i shtuar mesazhit emoji në formën e flamurit ukrainas dhe një zemër të thyer.

“Frikë dhe dhimbje. JO luftës”, ka shkruar prezantuesi televiziv Ivan Urgant

“Jemi të shokuar, jemi të lënduar, të turpëruar…Pse po ndodh e gjithë kjo? Pse? Nuk do të ketë fitues nëse gjithçka vazhdon kështu”, tha aktorja Ekaterina Varnava.

“Që të përfundojë më shpejt, si një ëndërr e keqe”, tha patinatorja Evgenia Medvedeva.

24 shkurt, 1:02 pm

Emmanuel Macron zotohet t’i përgjigjet Rusisë ‘pa dobësi’

Presidenti francez Emmanuel Macron ka paralajmëruar Rusinë për një përgjigje pa kompromis ndaj sulmit të saj ndaj Ukrainës, të cilin ai e përshkroi si një pikë kthese në historinë evropiane.

“Ne do t’i përgjigjemi pa dobësi këtij akti lufte, me qetësi, vendosmëri dhe unitet,” tha Macron në një fjalim drejtuar kombit, duke shtuar se ngjarjet ishin një “pikë kthese në historinë e Evropës dhe vendit tonë” që do të kanë “pasoja të thella dhe të qëndrueshme për jetën tonë”.

24 shkurt, 1:00 pm

Më shumë se 80 sulme kundër Ukrainës – Ministria e Mbrojtjes

Ministria e Mbrojtjes shkroi në Twitter: “Rusia ka shkelur më tej sot sovranitetin e Ukrainës. Nuk ka asnjë justifikim për këtë.”

Në një “përditësim të inteligjencës”, ai tha se kishte pasur “më shumë se 80 sulme” kundër objektivave në Ukrainë.

Ai shtoi se forcat tokësore ruse po përparojnë përtej kufirit “në të paktën tre akse”, nga veriu, lindja dhe jugu nga Krimea.

24 shkurt, 12:55 pm

Sulm ndryshe në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore – Charles Michel

Duke folur së bashku me Ursula von der Leyen, Charles Michel tha: “Ky sulm i paprovokuar dhe i pajustifikuar nuk ngjan me asgjë në tokën evropiane që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore”.

“Qytetet ukrainase janë goditur, njerëz të pafajshëm janë vrarë. Gra, burra, fëmijë po ikin për të shpëtuar jetën e tyre.”

“Unë nuk besoj se populli rus dëshiron luftë. Ju nuk dëshironi të humbni njerëzit tuaj në një luftë të pakuptimtë me një komb tjetër.”

24 shkurt, 12:50 pm

Ne po sjellim një “paketë masive sanksionesh” – Ursula von der Leyen

Duke përshkruar sanksionet që do të vendosen nga Bashkimi Evropian, Ursula von der Leyen tha: “Kjo paketë do të përfshijë sanksione financiare që do të kufizojnë ashpër hyrjen e Rusisë në tregjet ndërkombëtare”.

“Ne duam të ndërpresim teknologjinë ruse”, me qëllim “të degradojmë seriozisht ekonominë ruse në të gjitha fushat në të ardhmen”.

“Është presidenti Putin ai që duhet t’ua shpjegojë këtë qytetarëve të tij.”

24 shkurt, 12:48 pm

Ky është një ‘moment ujëndarës’ – Ursula von der Leyen

Duke folur së bashku me Jens Stoltenberg në Bruksel, Ursula von der Leyen thotë se Evropa është në një “moment ujëndarës”.

“Putin urdhëroi akte mizore agresioni kundër një vendi sovran dhe të pavarur dhe njerëzve të pafajshëm”, tha ajo.

“Ajo që është në rrezik nuk është vetëm Donbasi, jo vetëm Ukraina, por i gjithë rendi ndërkombëtar”.

“Putini zgjodhi të kthejë luftën në Evropë.”

24 shkurt, 12:42 pm

Rusia duhet të ndjejë ‘zemërimin e botës demokratike’ – Nicola Sturgeon

Vladimir Putin duhet të “ndiejë zemërimin e botës demokratike” pasi Rusia ndërmori një “pushtim në shkallë të plotë” të Ukrainës, ka thënë Nicola Sturgeon.

Ministrja e Parë skoceze tha se veprimi ushtarak rus atje nënkuptonte se “vetë ekzistenca e Ukrainës si një demokraci e pavarur tani ishte nën sulm”.

Zonja Sturgeon tha se “dëshironte të dënonte në termat më të fortë të mundshëm agresionin e paprovokuar, imperialist të Vladimir Putin”.

“Nuk mund të ketë dyshim se ai duhet të përballet me pasojat më të rënda.”

“Por ashtu siç Putini duhet të përballet dhe të ndiejë zemërimin e botës demokratike, populli i Ukrainës duhet të ndiejë dhe jo vetëm të dëgjojë mbështetjen dhe solidaritetin tonë”.

24 shkurt, 12:29 pm

Kryeministri hungarez Viktor Orban dënon sulmin rus

Hungaria dënon sulmin ushtarak të Rusisë ndaj Ukrainës, tha kryeministri Viktor Orban pas një takimi të kabinetit të sigurisë.

“Me aleatët tanë të BE-së dhe NATO-s, ne dënojmë sulmin ushtarak të Rusisë”, tha Orban, duke shtuar se Hungaria do të qëndronte jashtë konfliktit ushtarak pasi siguria e hungarezëve ishte më e rëndësishmja.

Ai tha se Hungaria do të ofrojë ndihmë humanitare për Ukrainën dhe ishte e përgatitur të priste njerëzit që ikin nga Ukraina.

24 shkurt, 12:19 pm

Rusia “kurrë nuk ishte serioze për diplomacinë” – Ministria e Jashtme

Liz Truss ka lëshuar një deklaratë përmes Ministrisë së Jashtme, duke thënë se Rusia “kurrë nuk ishte serioze për t’u angazhuar në diplomaci”.

“Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës është një sulm i paprovokuar, i paramenduar kundër një shteti sovran demokratik. Mbretëria e Bashkuar dhe partnerët tanë ndërkombëtarë qëndrojnë të bashkuar në dënimin e veprimeve të dënueshme të qeverisë ruse, të cilat janë një shkelje skandaloze e ligjit ndërkombëtar”, thuhet në deklaratë.

“Sot, qeveria ruse ka treguar se nuk ishte kurrë serioze në lidhje me angazhimin në diplomaci – e fokusuar vetëm në mashtrimin dhe avancimin e ambicieve të tyre territoriale”.

“Ne kemi qenë gjithmonë të qartë se do të kishte pasoja masive dhe një kosto të rëndë për çdo inkursion ushtarak rus në Ukrainë. Si rezultat i veprimeve të tyre, ne sot do të nisim një paketë të paprecedentë sanksionesh të mëtejshme që kemi zhvilluar me partnerët tanë ndërkombëtarë.

24 shkurt, 12:17 pm

Ukraina nis evakuimin e ambasadës në Moskë

Ministria e Jashtme e Ukrainës ka nisur evakuimin e ambasadës së Ukrainës në Moskë, raporton Genevieve Holl-Allen.

I ngarkuari i përkohshëm me punë për Ukrainën në Rusi është tërhequr gjithashtu në Kiev për konsultime, raporton RIA News.

24 shkurt, 12:10 pm

SHBA pezullon praninë diplomatike në Ukrainë

SHBA ka pezulluar praninë e saj diplomatike në Ukrainë, pa asnjë diplomat amerikan të mbetur në vend, sipas raporteve.

24 shkurt, 12:10 pm

Kryeministri britanik i thotë Ukrainës: “Ne jemi me ju”

“Misioni ynë është i qartë – diplomatikisht, politikisht, ekonomikisht dhe përfundimisht ushtarak…. Kjo duhet të përfundojë në dështim”, tha Boris Johnson në fjalimin e tij.

“Me gjithë bombat, tanket dhe raketat e tij, nuk besoj se diktatori rus do t’i nënshtrojë ndonjëherë ukrainasit.”

Duke adresuar shqetësimet e publikut britanik, kryeministri vazhdoi duke thënë: “Natyrisht, ne do të bëjmë gjithçka për ta mbajtur vendin tonë të sigurt, ne jemi të bashkuar në zemërimin tonë nga miqtë dhe të tjerët në mbarë botën”.

“Ne do të punojmë me ta për sa kohë që duhet për t’u siguruar që sovraniteti i Ukrainës të rivendoset.”

“Është një sulm ndaj demokracisë dhe lirisë në Evropën Lindore dhe në mbarë botën. Kjo është një e drejtë që Britania e Madhe do ta mbrojë gjithmonë.”

24 shkurt, 11:59 am

Forcat ruse “depërtojnë në rajonin e Kievit”

Rojet kufitare ukrainase kanë thënë se forcat ruse kanë “depërtuar në rajonin e Kievit”, raporton AFP.

24 shkurt, 11:58 am

Refugjatët e parë mbërrijnë në Poloni

Shtypi polak ka raportuar se refugjatët e parë kanë filluar të vijnë në Poloni, sipas Matthew Day në Varshavë.

Gazeta Wyborcza shkroi se trenat nga Ukraina që mbërrijnë në Varshavë tani janë të mbushur me njerëz që ikin nga luftimet.

“Ne udhëtuam fillimisht për në Kiev nga Kharkovi dhe tani jemi në Varshavë,” tha një grua e intervistuar nga gazeta, e cila ishte larguar nga Ukraina së bashku me partnerin dhe djalin e saj tre vjeçar. “Ne jemi në rrugën tonë për në Poznan dhe nuk kemi vizë, por do të mendojmë për këtë pasi të ndihemi të sigurt.”

Disa ukrainas gjithashtu kanë filluar të kalojnë vendin me rrugë.

  “Ne po kalojmë përmes Polonisë për në Qipro. Ne do të qëndrojmë atje derisa gjithçka të qetësohet, “tha Vitalii, në pikën kufitare Medyka në Poloninë jugore, teksa hyri në Poloni

24 shkurt, 11:38 am

Ka një realitet të ri në Evropë – Jens Stoltenberg

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s ka paralajmëruar se ka një realitet të ri në Evropë pas

Lajmi minutë pas minute: Si nisi çdo gjë dhe si po vazhdon

Kreu i ushtrisë ukrainase ka thënë se kishte marrë urdhra nga presidenti Volodymyr Zelensky për të zmbrapsur një pushtim rus të vendit të tij duke shkaktuar “humbje maksimale”.

“Komandanti suprem i Forcave të Armatosura të Ukrainës dha urdhër për të shkaktuar humbje maksimale kundër agresorit,” tha Komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës, gjeneralmajor Valeriy Zaluzhny.

Ushtria ukrainase pretendon se ka vrarë “50 pushtues rusë” këtë mëngjes, duke rrëzuar gjashtë avionë rusë në proces.

Kjo vjen si përgjigje ndaj Vladimir Putin që nisi një pushtim të plotë të Ukrainës, duke urdhëruar trupa përtej kufirit dhe duke synuar qytetet e mëdha me raketa balistike.

Presidenti rus autorizoi “operacionin special ushtarak” në një fjalim të papritur televiziv herët këtë mëngjes, pasi grumbulloi rreth 190,000 ushtarë në kufi.

Boris Johnson tha se Putin ka “zgjedhur një rrugë gjakderdhjeje dhe shkatërrimi”, në perspektivën e konfliktit më të madh të armatosur në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Qeveria ukrainase ka shpallur gjendjen e luftës në vend.

24 shkurt, 11:34 am

Emmanuel Macron për t’iu drejtuar Francës

Presidenti francez Emmanuel Macron do t’i drejtohet kombit sot për sulmin e Rusisë ndaj fqinjit të saj Ukrainën, tha zyra e tij.

Udhëheqësi francez kishte mbledhur tashmë zyrtarët e lartë për një takim të mbrojtjes dhe i bëri thirrje Moskës që të “përfundojë menjëherë operacionet e saj ushtarake”.

Kjo vjen pasi Ministri i Jashtëm Jean-Yves Le Drian tha se Franca do të “përforcojë më tej të gjitha format e mbështetjes së saj ndaj Ukrainës” pas sulmit të Rusisë ndaj fqinjit të saj, tha në një deklaratë të enjten ministri i Jashtëm Jean-Yves Le Drian.

Kryediplomati i Parisit dënoi gjithashtu “përdorimin e territorit bjellorus, të autorizuar nga regjimi i Lukashenkos, për të kryer këtë agresion kundër një vendi sovran”, duke iu referuar liderit të fortë të Bjellorusisë, Alexander Lukashenko.

24 shkurt, 11:31 am

Rusia po vepron si ‘Gjermania Naziste’ – Volodymyr Zelensky

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e ka krahasuar pushtimin rus të vendit të tij me fushatat ushtarake të kryera nga Gjermania naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore.

“Rusia e ka sulmuar Ukrainën në një mënyrë frikacake dhe vetëvrasëse, siç bëri Gjermania naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore”, tha presidenti ukrainas në një konferencë në internet, gjatë së cilës ai u bëri thirrje ukrainasve të “dalin” dhe të “protestojnë kundër kësaj lufte”.

24 shkurt, 11:29 am

Rusia po përpiqet të rishkruajë historinë’ – Jens Stoltenberg

Në vazhdim të konferencës së tij për shtyp, Stoltenberg tha: “Rusia po përdor forcën për të provuar të rishkruajë historinë dhe t’i mohojë Ukrainës rrugën e saj të lirë dhe të pavarur”.

“Sot Këshilli i Atlantikut të Veriut vendosi të aktivizojë planet tona të mbrojtjes me kërkesë të komandantit të lartë ushtarak, gjeneralit Tod Wolters. Dhe kjo na mundëson të vendosim aftësi dhe forca, duke përfshirë Forcën e Reagimit të NATO-s atje ku na duhen.”

Sekretari i Përgjithshëm shtoi se NATO ka mbi 100 avionë në gatishmëri të lartë për të mbrojtur hapësirën ajrore të NATO-s si dhe “më shumë se 120 anije aleate në det nga veriu i lartë deri në Mesdhe. E gjithë kjo tregon përkushtimin tonë të mbrojtjes kolektive.”

24 shkurt, 11:26 am

Paqja në Evropë është ‘shpërbërë’ – Jens Stoltenberg

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s ka thënë se paqja në Evropë është “shkatërruar”, raporton korrespondenti ynë nga Brukseli Joe Barnes.

Duke folur në një konferencë për shtyp pas një takimi të ambasadorëve të NATO-s, Stoltenberg tha: “Paqja në kontinentin tonë është shkatërruar, ne tani kemi luftë në Evropë në një shkallë dhe në një lloj që mendonim se i përkiste historisë”.

“Pavarësisht gënjeshtrave, mohimeve dhe dezinformatave të shumta, qëllimet e Kremlinit janë të qarta për botën.

24 shkurt, 11:24 am

Mbretëria e Bashkuar ‘në gatishmëri’ për sulme kibernetike – Priti Patel

Sekretarja e Brendshme Priti Patel tha se zyrtarët ishin në gatishmëri për sulme kibernetike dhe fushata dezinformuese nga Moska ndërsa Rusia pushton Ukrainën.

Ajo shkroi në Twitter: “Sulmi i pajustifikuar dhe i pajustifikueshëm i Rusisë ndaj një kombi sovran demokratik e bën këtë një ditë të errët në Evropë. Populli i Ukrainës ka mbështetjen tonë të palëkundur.”

“Ndërsa monitorojmë zhvillimet, do të jemi veçanërisht të ndërgjegjshëm për potencialin e sulmeve kibernetike dhe dezinformatave që vijnë nga Rusia”.

“Pa dyshim se po punohet në vazhdim në të gjithë qeverinë 24/7 për të maksimizuar qëndrueshmërinë tonë ndaj çdo sulmi të tillë, i cili do të përballej me një përgjigje të përshtatshme të fuqishme.”

24 shkurt, 11:23 am

Ushtria ukrainase u mobilizua në Kiev

24 shkurt, 11:20 am

Presidenti i Ukrainës zotohet të lëshojë armë për “këdo që dëshiron një të tillë”


24 shkurt, 11:12 am

Operacioni do të zgjasë “për aq kohë sa të jetë e nevojshme” – Kremlin

Kremlini ka thënë se operacioni i tij në Ukrainë do të zgjasë “për aq kohë sa të jetë e nevojshme”.

Në një deklaratë, Moska tha se synon “çmilitarizimin” dhe “denazifikimin” e Ukrainës dhe se ata nuk po flasin për një pushtim të vendit.

Ai shtoi se Vladimir Putin e ka bërë të qartë qëllimin e tij që Ukraina të ketë status neutral dhe të refuzojë të vendosë armë sulmuese.

Deklarata vazhdoi duke thënë se Rusia “nuk mund të mbyllet pas një perde të hekurt”.

24 shkurt, 11:06 am

Olaf Scholz thotë se Vladimir Putin “po rrezikon paqen në Evropë”

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se presidenti rus Vladimir Putin ka vënë në rrezik sigurinë e Evropës duke pushtuar Ukrainën dhe thirri një mbledhje urgjente parlamentare për të diskutuar krizën.

Zoti Putin “po rrezikon jetën e njerëzve të panumërt të pafajshëm në Ukrainë… (dhe) rrezikon paqen në kontinentin tonë,” tha Scholz, duke shtuar se ai do t’i drejtohet parlamentit në një seancë speciale të dielën.

Ai shtoi se sanksionet perëndimore do të siguronin që Rusia të paguante një “çmim të hidhur” për sulmin e saj

24 shkurt, 11:02 am

Banorët e dëshpëruar të Kievit tentojnë të ikin me autobus

24 shkurt, 10:59 am

Emmanuel Macron bën thirrje për samitin e NATO-s “sa më shpejt të jetë e mundur”

Presidenti francez Emmanuel Macron ka bërë thirrje për një samit të NATO-s “sa më shpejt të jetë e mundur” pasi Rusia nisi një sulm ndaj fqinjit të saj Ukrainës, tha zyra e tij.

“Presidenti dëshiron që një samit i NATO-s të mbahet sa më shpejt të jetë e mundur, në koordinim me partnerët dhe aleatët tanë,” tha presidenca, duke krahasuar thirrjet nga Britania dhe Polonia përpara një konference për shtyp më vonë gjatë ditës nga shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg.

24 shkurt, 10:55 am

‘Të paktën 18 të vrarë’ në sulmin me raketa në Odessa

Të paktën 18 persona janë vrarë në qytetin ukrainas të Odessa si pasojë e një sulmi me raketa, kanë njoftuar autoritetet rajonale.

24 shkurt, 10:51 am

NATO do të ‘përforcojë’ krahun lindor

Të dërguarit e NATO-s kanë rënë dakord të rrisin forcat ajrore, tokësore dhe detare në krahun lindor pranë Ukrainës dhe Rusisë.

24 shkurt, 10:47 am

“Tym i zi” shihet nga ministria e mbrojtjes e Ukrainës mes sulmeve me raketa

Tym i zi është parë që del nga ministria e mbrojtjes e Ukrainës në Kiev, sipas dëshmitarëve okularë.

Raportet vijnë pasi një këshilltar i Volodymyr Zelensky tha se Ukraina po goditet nga një “valë e dytë e sulmeve me raketa”.

24 shkurt, 10:44 am

Boris Johnson do të shpallë sanksione ‘vërtet intensive’

Boris Johnson po përgatitet të shpallë një paketë sanksionesh sot që do të jetë “me të vërtetë intensive” dhe “e plotë” për të ndëshkuar Vladimir Putinin për pushtimin e tij ukrainas, ka thënë ai për The Daily Telegraph.

Planet për të shënjestruar kompanitë ruse të mbrojtjes, energjisë dhe kimikateve, si dhe më shumë oligarkë pranë Kremlinit, janë punuar në koordinim me aleatët evropianë dhe amerikanë.

Ekziston gjithashtu një plan për të bllokuar qeverinë ruse nga rritja e borxhit sovran në tregjet e kapitalit në Mbretërinë e Bashkuar, të cilën Kryeministri e la të kuptohet në fillim të kësaj jave.

Sot do të shpallen disa sanksione që do të hyjnë në fuqi menjëherë. Të tjerët do të hyjnë në ditët në vijim. Do të jetë një “rrahje daullesh” e sanksioneve gjatë ditëve në vijim, sipas një burimi qeveritar.

24 shkurt, 10:40 am

Mbretëria e Bashkuar thërret ambasadorin rus – Liz Truss

Sekretarja e Jashtme Liz Truss tha se ajo kishte thirrur ambasadorin rus për të shpjeguar veprimet e Moskës në Ukrainë pasi forcat ruse pushtuan vendin nga toka, ajri dhe deti.

“Kam thirrur ambasadorin rus që të më takojë dhe të shpjegojë pushtimin e paligjshëm dhe të paprovokuar të Ukrainës nga Rusia. Ne do të vendosim sanksione të ashpra dhe do të mbledhim vendet në mbështetje të Ukrainës,” tha zonja Truss në Twitter.

24 shkurt, 10:35 am

Sulmi ndaj Ukrainës ‘një akt i së keqes së madhe’ – Kryepeshkopi i Canterbury-t

Kryepeshkopi i Canterbury-t, Justin Welby, kleriku anglikan i rangut më të lartë në botë, e ka quajtur sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës “një akt të së keqes së madhe”.

Welby tha se sulmi ishte “i tmerrshëm dhe i paprovokuar” në një deklaratë të nënshkruar edhe nga numri dy i tij, Kryepeshkopi i Jorkut Stephen Cottrell. Të dy mbështetën thirrjen e Papa Françeskut për një ditë globale lutjeje dhe agjërimi për paqe të mërkurën e ardhshme.

24 shkurt, 10:32 am

Ukraina goditet nga ‘vala e dytë e sulmeve me raketa’

Ukraina po goditet nga një “valë e dytë e sulmeve me raketa”, tha një këshilltar i Volodymyr Zelensky.

Kjo vjen pasi operacionet në portet detare të Ukrainës janë pezulluar nga ushtria e vendit, tha Mykhailo Podolyak, këshilltar i shefit të shtabit të presidentit.

Operacionet në hekurudhën e Ukrainës vazhdojnë, shtoi ai.

24 shkurt, 10:30 am

Donetsk pezullon evakuimin e civilëve

Lideri i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut, Denis Pushilin, ka njoftuar pezullimin e evakuimit të civilëve drejt Rusisë.

24 shkurt, 10:28 am

Ushtarët ukrainas në vijën e frontit

24 shkurt, 10:24 am

Bjellorusia mbyll një pjesë të hapësirës së saj ajrore për fluturimet civile

Bjellorusia ka mbyllur një pjesë të hapësirës së saj ajrore për fluturimet civile, tha ministria e saj e mbrojtjes në një deklaratë në mediat sociale.

24 shkurt, 10:20 am

Belgjika dëshiron që BE të ndalojë lëshimin e vizave për rusët

Belgjika dëshiron që Bashkimi Evropian të ndalojë lëshimin e vizave për të gjithë qytetarët rusë, përfshirë studentët, punëtorët dhe turistët, tha ministri i azilit në përgjigje të sulmit të Moskës ndaj Ukrainës.

“Sulmi i pamatur i Rusisë na detyron të jemi të kujdesshëm me rusët që dëshirojnë të vijnë në Belgjikë”, tha në një deklaratë ministri i vogël për azilin dhe migracionin, Sammy Mahdi.

“Për momentin, rusët nuk janë të mirëpritur këtu, një ndalim i përgjithshëm i vizave për rusët nuk duhet të jetë një tabu,” tha ai, duke shtuar se kjo duhet të ndikojë si qëndrimet afatshkurtra ashtu edhe ato afatgjata.

Kryeministri i Belgjikës Alexander de Croo nuk ka bërë ndonjë koment specifik për këtë çështje deri më tani. Ai do të takohet me 26 udhëheqës të tjerë kombëtarë të BE-së më vonë të enjten për të vendosur mbi sanksione të tjera kundër Rusisë.

24 shkurt, 10:17 am

Bankat e Moskës nuk kanë valutë të huaj

Bankat në Moskë filluan të mbeten pa valutë të huaj të enjten në mëngjes, raporton korrespondentja jonë ruse Nataliya Vasilyeva.

Dy degë bankare në jugperëndim të Moskës, të vizituara nga The Telegraph, nuk kishin asnjë dollarë apo euro në ATM ose në sportel, dhe punonjësit thanë se një tërheqje do të jetë e disponueshme nëse rezervoni një ditë më parë.

Stacioni radiofonik Business FM i Rusisë raportoi çështje të ngjashme në të gjithë qytetin. Linjat e ATM-ve u panë në disa lokacione në Moskë.

Sberbank, banka më e madhe e Rusisë, në një deklaratë të enjten i bëri thirrje Rusisë që të mos tërheqë fondet në panik.

“Ne jemi të përgatitur për çdo zhvillim dhe po punojmë në skenarë të ndryshëm për të garantuar sigurinë e të gjitha fondeve, aseteve dhe interesave të klientëve tanë”, thuhet në njoftim.

24 shkurt, 10:13 am

Gjermania i ofron ‘ndihmë masive’ Polonisë në rast të fluksit të refugjatëve

Gjermania ka premtuar mbështetje për fqinjët e saj duke përfshirë Poloninë në rast të një fluksi refugjatësh si rezultat i pushtimit rus të Ukrainës.

“Ne po ndjekim nga afër nëse do të ketë një fluks refugjatësh në vendet tona fqinje,” tha Ministrja e Brendshme Nancy Faeser. “Ne do të ofrojmë ndihmë masive për shtetet e prekura – veçanërisht fqinjin tonë Poloni – nëse do të ketë një fluks në shkallë të gjerë.”

24 shkurt, 10:07 am

Lituania vendos gjendjen e jashtëzakonshme

Lituania është bërë vendi i fundit në Evropë që ka vendosur gjendjen e jashtëzakonshme pas pushtimit rus të Ukrainës.

24 shkurt, 10:03 am

Ushtria ruse thotë se rebelët separatistë po përparojnë

Ushtria ruse ka thënë se forcat separatiste të mbështetura nga Moska në Ukrainën lindore po përparojnë dhe kanë fituar territor pasi Kremlini nisi një sulm ndaj vendit.

Zëdhënësi ushtarak Igor Konashenkov tha për televizionin shtetëror se forcat e Republikës Popullore të Donetsk fituan “deri në tre kilometra” (1.8 milje) në territor dhe ato të Republikës Popullore të Luhansk “përparuan një kilometër e gjysmë”.

Ai shtoi se Rusia kishte “armë me precizion të lartë” dhe se civilët ukrainas nuk kishin “asgjë për t’u frikësuar”.

24 shkurt, 10:00 am

Gjermania rrit mbrojtjen nga sulmet kibernetike

Gjermania po forcon mbrojtjen e saj për të shmangur çdo rritje të mundshme të sulmeve kibernetike në mes të pushtimit rus të Ukrainës, tha Ministrja e Brendshme Nancy Faeser.

“Autoritetet e sigurisë kanë rritur masat mbrojtëse për të shmangur çdo sulm kibernetik, si dhe kanë rritur ndërgjegjësimin e agjencive përkatëse”, tha ajo në një deklaratë.

24 shkurt, 09:55 am

‘Katastrofë për kontinentin tonë’ – Boris Johnson

Kryeministri Boris Johnson tha se aksioni ushtarak rus në Ukrainë ishte një “katastrofë për kontinentin tonë” dhe ai bëri thirrje për një takim urgjent të liderëve të NATO-s.

24 shkurt, 09:52 am

Rusia ofron zjarr mbështetës për separatistët

Ministria ruse e mbrojtjes ka thënë se forcat e saj të armatosura po ofrojnë zjarr mbështetës për forcat separatiste të mbështetura nga Moska në Ukrainën lindore, ndërsa ato ndërmorën një ofensivë, njoftoi agjencia e lajmeve TASS.

24 shkurt, 09:50 am

Moldavia do të mbyllë hapësirën ajrore

Moldavia ka njoftuar se do të mbyllë hapësirën e saj ajrore. Lëvizja pason Ukrainën, e cila brenda natës mbylli hapësirën e saj ajrore.

24 shkurt, 09:46 am

40 ushtarë ukrainas të vdekur – Kiev

Një këshilltar i zyrës së Presidentit ukrainas thotë se më shumë se 40 ushtarë ukrainas janë vrarë dhe disa dhjetëra janë plagosur.

Më herët këtë mëngjes, ushtria ukrainase pretendon se ka vrarë “50 okupatorë rusë” mëngjesin e sotëm, duke rrëzuar gjashtë avionë rusë në proces.

24 shkurt, 09:44 am

Djali i vrarë nga shpërthimet në Kharkiv – shërbimet lokale të urgjencës

Një djalë është vrarë pasi një ndërtesë apartamentesh u bombardua në rajonin Kharkiv në Ukrainën lindore, thanë shërbimet e urgjencës.

Ai është ndër dhjetë civilët që mendohet se kanë vdekur mëngjesin e parë të pushtimit rus.

24 shkurt, 09:40 am

Boris Johnson do t’i drejtohet kombit këtë mëngjes

Boris Johnson do t’i drejtohet kombit këtë mëngjes rreth orës 11:00, sipas redaktorit tonë politik Ben Riley-Smith.

24 shkurt, 09:34 am

“Ne do t’i lëshojmë armë kujtdo që do”, – Volodymyr Zelensky

Presidenti ukrainas është zotuar të lëshojë armë për “këdo që dëshiron një të tillë”, ndërsa ai iu drejtua botës pas pushtimit nga Rusia.

“Ne do t’i japim armë kujtdo që dëshiron të mbrojë vendin. Jini të gatshëm të mbështesni Ukrainën në sheshet e qyteteve tona.”

“Ne do të heqim sanksionet ndaj të gjithë qytetarëve të Ukrainës që janë të gatshëm të mbrojnë vendin tonë si pjesë e mbrojtjes territoriale me armë në dorë.”

“Ne kemi ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Rusinë. Për të gjithë ata që nuk e kanë humbur ende ndërgjegjen në Rusi, është koha të dalin dhe të protestojnë kundër luftës me Ukrainën.”

Burimi: The Telegraph

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here