Të rejat më të fundit nga pushtimi i Ukrainës: Rusia kërkon të grumbullojë ‘forca dërrmuese’ rreth Kievit

Rusia ka “eliminuar” mbrojtjen ajrore të Ukrainës dhe po kërkon të grumbullojë forca dërrmuese rreth kryeqytetit Kiev, ka thënë një oficer i lartë i inteligjencës perëndimore këtë mbrëmje.

“Në thelb rusët tani kanë epërsi të plotë ajrore mbi Ukrainën,” thanë ata, duke folur në kushte anonimiteti.

Megjithë rezistencën e ashpër, forcat e Kremlinit kanë arritur të kapin fushat kryesore ajrore rreth Kievit dhe mund të kërkojnë t’i kalojnë trupat përmes këtyre bazave, të cilat përfundimisht do të lidhen me trupat që shkojnë në jug nga Bjellorusia.

“Shumë do të varet nga rezistenca që mund të bëjnë ukrainasit, por kam besim se rusët në orët e ardhshme do të kërkojnë të aplikojnë një forcë dërrmuese në kryeqytet,” tha zyrtari.

Ai tha se inteligjenca sugjeroi se Rusia do të kërkonte të largonte qeverinë e presidentit Volodymyr Zelensky “ose përmes ‘prerjes së kokës’ ose përmes presioneve të tjera”.

Presidenti i SHBA Joe Biden ka kritikuar Vladimir Putin për kryerjen e “një sulmi mbi parimet që mbështesin paqen globale”, pasi Pentagoni njoftoi se 7,000 trupa të tjera do të dërgoheshin në Gjermani për të ndihmuar në forcimin e forcave të NATO-s.

Francë

Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian ka thënë se presidenti rus Vladimir Putin, kur bën kërcënime për përdorimin e armëve bërthamore, duhet të kuptojë se edhe NATO-ja është një aleancë bërthamore.

I pyetur nëse kërcënimi i Putinit për “pasoja të tilla që nuk i keni hasur kurrë në historinë tuaj” ishte i barabartë me kërcënimin për përdorimin e armëve bërthamore në konfliktin e Ukrainës, Le Drian tha se kuptohej si i tillë.

“Po, unë mendoj se Vladimir Putin gjithashtu duhet të kuptojë se aleanca Atlantike është një aleancë bërthamore. Kjo është gjithçka që do të them për këtë,” tha Le Drian në televizionin francez TF1.

Rusi

Policia ruse ka arrestuar pothuajse 1,400 persona në protestat kundër luftës në të gjithë Rusinë, pasi Presidenti Vladimir Putin dërgoi trupa për të pushtuar Ukrainën, ka thënë një monitor i pavarur.

“Më shumë se 1,391 persona janë arrestuar tashmë në 51 qytete,” tha OVD-Info, e cila gjurmon arrestimet në mitingjet e opozitës. Më shumë se 700 persona janë arrestuar në Moskë dhe mbi 340 persona në qytetin e dytë më të madh Shën Petersburg, tha monitoruesi.

Amerikë

Presidenti Biden tha se Rusia nuk do të hiqet nga sistemi bankar ndërkombëtar SWIFT tani për tani, sepse “për momentin ky nuk është pozicioni që pjesa tjetër e Evropës dëshiron të marrë”.

Ukraina i ka kërkuar komunitetit ndërkombëtar që të largojë Rusinë nga SWIFT.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here