Kostoja e darkës së Krishtlindjes në Mbretërinë e Bashkuar është rritur me pothuajse 10%

Blerësit do të duhet të shpenzojnë 60£ shtesë për faturat e ushqimit këtë sezon festiv, tregojnë të dhënat e industrisë

Kostoja mesatare e darkës së Krishtlindjeve në Mbretërinë e Bashkuar pritet të rritet pothuajse 10% këtë vit krahasuar me dhjetorin e kaluar, pasi inflacioni vazhdoi të godiste buxhetet e familjeve, tregojnë të dhënat e reja.

Çmimi mesatar i një vakti gjeldeti për katër persona pritet të kushtojë rreth 31£ këtë sezon festiv, sipas hulumtimit nga Kantar, i publikuar të martën – 9.3% më i lartë se në vitin 2021.

Gjeli i ngrirë do të kushtojë 15% më shumë se vitin e kaluar, ndërsa patatet janë rritur 20% dhe majdanozi deri në 30%, tregojnë të dhënat.

Inflacioni i çmimeve të produkteve ushqimore në Mbretërinë e Bashkuar ra në nëntor, por mbeti afër nivelit të lartë të 14 viteve pasi konsumatorët britanikë vazhduan të përballen me krizën e kostos së jetesës në prag të sezonit festiv.

Norma u ul me 0,1 pikë përqindjeje muajin e kaluar në 14.6%, tha Kantar, që përfaqëson rënien e parë nga muaji në muaj që nga prilli 2021. Rritjet më të shpejta të rritjes së çmimeve ishin për qumështin, ushqimin e qenve dhe gjalpin.

Shifrat e Kantar janë në kontrast me një raport nga Konsorciumi Britanik i Shitjes me Pakicë, një organ tregtar, që tregoi se çmimet e ushqimeve u rritën 12.4% muajin e kaluar, kundrejt 11.6% në tetor.

Inflacioni i produkteve ushqimore ka ende një rrugë të gjatë për të ulur,” tha Fraser McKevitt, kreu i shitjeve me pakicë dhe njohuritë e konsumatorëve në Kantar. “Bazuar në normën aktuale, blerësit do të duhet të shpenzojnë 60 £ shtesë në dhjetor për të blerë të njëjtat artikuj si vitin e kaluar.”

Të dhënat treguan gjithashtu një ngadalësim të mundshëm të normës së përgjithshme të inflacionit këtë muaj, pasi inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar arriti në nivelin më të lartë të 41 viteve prej 11.1% në tetor. Zyra për Statistikat Kombëtare do të publikojë shifrat e saj të nëntorit javën e ardhshme.

Nëse ka ndonjë lajm të mirë, është se ne ndoshta jemi afër një kulmi në inflacionin e çmimeve të ushqimeve”, tha Paul Dales, kryeekonomist në Mbretërinë e Bashkuar në Capital Economics.

Çmimet globale të mallrave bujqësore kanë rënë me 25% gjatë muajve të fundit,” tha ai. “Është vetëm çështje kohe para se kjo të kalojë në çmimet e ushqimeve.”

Çmimet e ushqimeve kanë qenë në rritje për rreth dy vjet, duke rritur shpejtësinë pas shkurtimeve në importet e gazit nga Rusia, pasi Moska reduktoi furnizimet si pjesë e pushtimit të saj në Ukrainë, e cila ka rritur faturat e energjisë për familjet dhe bizneset në Mbretërinë e Bashkuar.

Rritja e çmimeve të ushqimeve po godet më së shumti familjet më të varfra, treguan të dhëna të veçanta të ONS. Familjet në 10 përqindëshin e fundit sipas të ardhurave priren të shpenzojnë pothuajse një të pestën e të ardhurave të tyre javore për ushqim, që është një përqindje më e madhe se ajo për çdo grup tjetër të të ardhurave.

Burimi: Financial Times
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here