Kreshnik Spahiu: Loja me dy porta e Metës, plotëson nga frika mandatet që djeg krye-vogla Monika.

Këto ditë kam pasur dy biseda telefonike me deputet të Lëvizjes Socialiste për Integrim, të cilët u konsultuan me mua mbi proçedurat juridike e plotësimit mandateve sipas listave zgjedhore të paraqitura nga partia e tyre në KQZ.
Duke i ruajtur për etik emrat e tyre e tyre, ajo që më lanë të kuptoja, ishte se ata kishin miratimin e Ilir Metës që po pranononin mandatin. I pyeta me gjysëm provokimi pse duhet Meta të dalë kundër gruas? Nga të dy kandidatët-/et në kohë të ndryshme mora të njëjtën përgjigje: “Kreshik, Meta po vrapon të na kap përpara Ramës”
Nuk ja vlente ta provokoja bisedën më shumë. Gjithshka ishte e qartë. LSI dhe PD pasi panë që revolucioni Berishës dështoi, po nxitojnë të mbushim listat vetë me disa nga besnikët që ju kanë mbetur, me qëllim që mos u vij rradha deputetëve rebel në listat rezervë. Psh: Deputetja Enada Koçiraj e LSI është produkt 100% i familjes Meta dhe po pranon mandatin me shkelje syri mga Presidenti.
Alban Zeneli nga Partia Demokratike pranoi mandatin dhe nuk u përjashtua nga partia si Rudina Hajdari. Duke lejuar Alban Zenelin dhe disa besnik të tjerë nuk i vjen rradha Adriatik Alimadhit, Artur Roshit apo Kujtim Gjuzit që s’janë në rresht me doktorin.
E që ti biem shkurt PD dhe LSI i ulën brekët dhe po i plotësojnë listat vetë.
Bllofi i djegies mandatve shënon një nga gafat historike të Berishës në 28 vjet, i cili mendoj se do shantazhonte së bashku me Monikën, Washingtonin dhe Brukseli që nëse nuk japin amnisti nga Vetingu ata janë të gatshëm dhe kanë forca ta kallin rajonin.
Berisha nxori bllof gjithë aksionin e djegies mandatve për dy arsye:
– ndërkombëtarët nuk e konsideruan krizë, përkundrazi mezi pritën ta nxirnin në pension Berishën dhe Monikën
– populli refuzoi të vritej për ta gjatë protestave që tentonin marrje pushteti me dhunë. Askush nuk ishte i gatshëm të jepte jetën që Berisha të rikthehet në pushtet 4 herë.
I gjithë presioni bëhej për një marrëveshje por ndryshe nga 17 Maji këtë rradhë, amerkianët dhe europianët e injoruan dhe nuk pranuan të negocionin.
Sikur mos mjaftonte kjo, por autogoli i doktorit po shkaktonte pasoja. Një opozitë e re dhe jashtë kontrrollit Berishian mund të mos ishte e suksesshme në përmasa por do ishte e aftë aq sa ti prishte punë në zbehjen e PD dhe shkrirjen e LSI në zgjedhje.
Meta e kapi lojēn i pari, se partia e gruas krye-vogël mund të ishte kurban i rradhës.
Më pas lojën e kapi dhe Berisha. Të dy së bashku nga java e shkuar kanë filluar të plotësojnë madnatet që dogjën vetë, me qëllim që as brenda dhe as jashtë parlamentit mos egzistoj një alternativë e re që ti prish skemēn dhe skatërroj establishmentin 28 vjeçar.
Berisha ka vetëm një skemë: Luan me zjarrin dhe në fund e fik vetë duke marr konçesione!
Problemi është që këtë rradhë dogji shtëpinë e tij dhe askush nuk po i thotë as: “Ngushëllime doktor”.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here