Kroacia hap urën Peleshac, duke anashkaluar Bosnjën për të lehtësuar aksesin në Dubrovnik

E shtrirë mbi 2 kilometra, ura u financua nga BE dhe u ndërtua nga një firmë kineze. Ura lidh dy pjesë të Kroacisë të ndara nga një pjesë e territorit boshnjak në detin Adriatik.

Kroacia hapi zyrtarisht të martën urën Peleshac, që lidh dy pjesë të bregdetit Adriatik të vendit të ndarë nga territori boshnjak.

Këmbësorët u shfaqën herët për të ecur në urë përpara se ajo të ishte planifikuar të kalonte në trafikun e automjeteve më vonë në mbrëmje.

Ura me kabllo 2.4 kilometra e gjatë (1.5 milje) u ndërtua me një kosto prej 526 milionë euro (533 milionë dollarë), dhe hapja e saj u dokumentua si “një moment historik” në televizionin shtetëror HRT.

Ura kishte qenë në punë që nga viti 2007, megjithëse ndërtimi nuk filloi seriozisht deri në vitin 2017, kur Bashkimi Evropian (BE) vuri 357 milionë euro, ose rreth 85% të kostos së projektit.

Në vitin 2018, China Road and Bridge Corporation fitoi ofertën ndërkombëtare për të ndërtuar projektin masiv të infrastrukturës.

Në negociatat me Bosnjën fqinje, zyrtarët kroatë ranë dakord të ngrinin urën në një lartësi prej 55 metrash në mënyrë që të mos pengonin anijet me tonazh të lartë të hynin në portin e vetëm detar të Bosnjës, që ndodhet në komunën e Neumit.

Ura mbi kufirin e trazuar
Ura u përshëndet nga vendasit që kanë kaluar dekada duke pritur në kufijtë e Bosnjës për të udhëtuar nga një pjesë e vendit të tyre në tjetrën si rezultat i shpërbërjes së Jugosllavisë – e cila krijoi kufij të rinj ndërkombëtarë.

Kjo urë nuk është luks, është nevoja jonë”, tha kryeministri Plenkoviç. “Kjo është një ditë e mrekullueshme për Kroacinë.”

Qasja e Bosnjës në det kishte prerë në fakt rreth 90,000 banorë kroatë në dhe rreth Dubrovnikut – një qytet mesjetar i rrethuar me mure në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s dhe atraksioni më i madh turistik i Kroacisë.

Një vend prej 3.8 milionë banorësh, Kroacia krenohet me një vijë bregdetare të mbushur me mijëra ishuj. Ajo tërheq çdo vit miliona turistë dhe rritja shtesë e infrastrukturës që ura do t’i japë udhëtimit midis Dubrovnikut dhe pjesës tjetër të Kroacisë pritet shumë nga turistët dhe vendasit.

Turizmi është çelësi për ekonominë e Kroacisë, një nga vendet më të dobëtat në BE.

Për të tjerët ajo ofron një nxitje masive të biznesit. Fermeri i gocave të detit Mario Radibratoviç, për shembull, tha se ura do t’i sjellë “lehtësim të pamatshëm” për të.

Radibratoviç, i cili kultivon goca deti dhe midhje në fshatin Mali Ston dhe ka qenë i detyruar të priste orë të gjata dhe të nxehta duke transportuar gjërat që prishen, tha: “Më në fund po bëhemi pjesë e Kroacisë; deri tani jemi ndjerë si qytetarë të klasit të dytë.”

Kryeministri Andrej Plenkoviç foli për shumë njerëz teksa qëndronte në urë të martën: “Kjo është ditë e madhe për Kroacinë,” tha ai, “Le ta shijojmë atë.”
Burimi: Deutsche Welle
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here