Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev jep dorëheqjen

Kryeministri Zoran Zaev njoftoi dorëheqjen e tij të dielën vonë pas humbjes së rëndë të Bashkimit Social Demokratik në pushtet në zgjedhjet lokale të Maqedonisë së Veriut. “Përgjegjësia për këtë rezultat është e imja dhe unë po jap dorëheqjen si kryeministër dhe si udhëheqës i Bashkimit Social Demokrat”, tha Zaev në një konferencë për shtyp në selinë e partisë.

Megjithëse rezultatet zyrtare nuk ishin mbyllur ende nga zgjedhjet lokale, Zaev pranoi humbjen në garën më të rëndësishme – garën për kryebashkiak në kryeqytetin, Shkup, me presidentin aktual Petre Shilegov që humbi nga një konkurente sfiduese e mbështetur nga qendra e djathtë, Danela Arsovska. Arsovska dëshiron të bëhet kryetarja e parë grua në kryeqytet.

Kandidatët e mbështetur nga partia kryesore opozitare, VMRO-DPMNE e qendrës së djathtë, kanë gjasa se do të fitojnë të paktën gjysmën e 80 komunave të vendit, ndërsa socialdemokratët do të fitojnë më pak se 20.

Në zgjedhjet e fundit komunale, në 2017, Socialdemokratët fituan 57 gara dhe VMRO-DPMNE vetëm pesë.

Sipas kushtetutës së vendit, Parlamenti duhet të votojë për të pranuar dorëheqjen e Zaev, e cila nuk është dhënë në formën zyrtare ende. Koalicioni qeverisës ka një shumicë të vogël, me 62 vende në Parlamentin me 120 vende – 46 nga koalicioni “Ne mundemi” i udhëhequr nga socialdemokratët prej 23 partish, 15 që i përkasin partisë më të madhe shqiptare etnike në vend dhe një nga Partia Demokratike e shqiptarët.

VMRO-DPMNE kryeson koalicionin “Ripërtëritje” të partive të vogla aleate, i cili ka 44 vende, ndërsa Aleanca e Shqiptarëve ka 12 dhe partia e Majtë e ashpër e majtë dhe nacionaliste ka dy vende.

Nëse Parlamenti pranon dorëheqjen e Zaev, negociatat do të fillojnë për të formuar një kabinet të ri nën një lider tjetër socialdemokrat dhe kjo mund të zgjatet. Kjo është hera e parë në historinë 30-vjeçare të Maqedonisë së Veriut që një kryeministër jep dorëheqjen pas një humbjeje në zgjedhjet lokale.

Burimi: AP

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here