Lajmet e fundit Rusi-Ukrainë: Karvani prej tre miljesh lëviz drejt Kievit, ndërsa Bjellorusia përgatitet të bashkohet me luftën

Një kolonë prej tre miljesh trupash dhe tankesh ruse ka lëvizur ngadalë drejt Kievit pasi Bjellorusia u raportua se po dërgonte trupa për të mbështetur ofensivën e aleatit të saj.

Bjellorusia pritet të dërgojë përforcime në Ukrainë të hënën, pasi një referendum i hapi rrugën vendit për të pritur armët bërthamore dhe forcat ruse përgjithmonë.

Një zyrtar amerikan me njohuri të drejtpërdrejta të vlerësimeve të inteligjencës thotë se vendimi i presidentit të Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko, nëse do ta çojë Bjellorusinë më tej në luftë, por çdo gjë varet nga bisedimet midis Rusisë dhe Ukrainës në ditët në vijim.

Zhvillimi i fundit erdhi pasi Bashkimi Evropian vendosi për herë të parë në historinë e tij të furnizojë me armë një vend në luftë. Avionët luftarakë priteshin të mbërrinin gjatë natës.

Në një lëvizje të paprecedentë, BE-ja prej 27 vendesh vendosi të dielën për herë të parë në historinë e saj të furnizojë me armë një vend në luftë.

Duke e përshkruar masën si një moment vendimtar, presidentja e BE-së Ursula von der Leyen tha se blloku do të mbyllte gjithashtu hapësirën e tij ajrore për linjat ajrore ruse.

Vladimir Putin e vuri në gatishmëri arsenalin bërthamor të Rusisë të dielën mes frikës në rritje se ai mund të vendoste armë të shkatërrimit në masë për të shmangur poshtërimin e disfatës në Ukrainë.

Putin fajësoi “hapat jomiqësorë” të Perëndimit kur urdhëroi komandën ushtarake të Rusisë të përgatistearsenalin e saj bërthamor “për një shërbimi luftarak të veçantë”.

Burimi: The Telegraph

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here