Lajmet e fundit Rusi-Ukrainë: Katër ushtarë britanikë mund të kenë shkuar të luftojnë për Ukrainën

Ministria e Mbrojtjes thotë se personelit të shërbimit i ndalohet të udhëtojë për të luftuar Rusinë pas raportimeve për ushtarë të humbur 

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka thënë se personelit të shërbimit i është ndaluar të udhëtojë në Ukrainë, ndërkohë që raportohet se katër ushtarë britanikë kanë munguar pa leje për të luftuar Rusinë.

Deklarata pasoi raportet se një 19-vjeçar i Gardës Coldstream është në mesin e katër ushtarëve britanikë të zhdukur që mendohet se kanë udhëtuar në Ukrainë për të ndihmuar.

Një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes tha: “Kjo vlen edhe nëse personi i shërbimit është pushim apo jo. Personeli që udhëton në Ukrainë do të përballet me pasoja disiplinore dhe administrative.”

Sipas The Sun, një adoleshent i Gardës Coldstream, i cili ishte i vendosur në kazermat Windsor, u shkroi një letër lamtumirë prindërve të tij dhe bleu një biletë për në Poloni në fundjavë, me qëllim që të kalonte në Ukrainë.

Një grup luftëtarësh të rinj britanikë mbërritën në Ukrainë në fundjavë për të ndihmuar në mbrojtjen e saj dhe deklaruan: “Shpresojmë se do të fitojmë”.

Të gjitha udhëtimet në Ukrainë janë të ndaluara sipas këshillave zyrtare ushtarake të Mbretërisë së Bashkuar.

Shkuarja në Ukrainë për të luftuar, ose për të ndihmuar të tjerët të përfshirë në konflikt, mund të jetë kundër ligjit dhe mund të çojë në ndjekje penale. 

Një çështje tjetër është se Mbretëria e Bashkuar ka mbështetje të kufizuar konsullore në Ukrainë dhe nuk ka gjasa të jetë në gjendje t’i ofrojë ndihmë dikujt në vend.

Kuptohet se shefat e mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar janë shumë të vetëdijshëm për dëshirën e njerëzve në shtëpi që duan të ndihmojnë ukrainasit pas pushtimit rus, por e vetmja mbështetje që ata mund të ofrojnë është natyra mbrojtëse.

Mbretëria e Bashkuar po punon me aleatët e saj për të ofruar një sërë mbështetjeje për Ukrainën, duke përfshirë rritjen e aftësisë mbrojtëse të atij vendi.

Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace, i cili shërbeu në Gardën Skoceze, u ka kërkuar më parë britanikëve që të mos udhëtojnë në Ukrainë për t’u bashkuar me luftimet pasi ai tha se situata “shumë e rrezikshme” mund të çojë në vdekjen e tyre.

Wallace ka thënë se ai nuk dëshiron “të shohë britanikët të vrarë aq sa edhe ukrainasit” pasi Sekretarja e Jashtme Liz Truss tha se ajo”absolutisht”  do të mbështeste shtetasit britanikë që zgjodhën të shkonin për të ndihmuar në luftën kundër pushtimit rus.

Downing Street më vonë kundërshtoi në mënyrë efektive zonjën Truss, pasi zëdhënësi zyrtar i Boris Johnson tha: “Ne mendojmë se mënyra më e mirë se si mund të ndihmojmë Ukrainën tani është duke siguruar dështimin e Putinit.

“Ka një sërë mënyrash që britanikët mund të tregojnë mbështetjen e tyre për këtë, dhe ambasada ukrainase në Londër po jep informacione se si britanikët mund të mbështesin.

“Ne e njohim plotësisht forcën e ndjenjës për njerëzit britanikë që duan të mbështesin ukrainasit pas pushtimit rus. Ka këshilla për të udhëtuar në Ukrainë, por ne aktualisht këshillojmë të mos udhëtoni në Ukrainë.”

Burimi: The Telegraph

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here