Librat e matematikës zemërojnë Kinën prej imazheve “të shëmtuara, seksualisht sugjestive, pro-amerikane”

Kina ka urdhëruar një rishikim mbarëkombëtar të teksteve shkollore pasi ilustrimet e konsideruara të shëmtuara, sugjestive seksuale dhe fshehtas pro-amerikane shkaktuan bujë publike.

Lajmi ka alarmuar disa ekspertë dhe prindër të cilët kanë frikë se fushata po kthehet në një gjueti shtrigash politike dhe përfaqëson një shtrëngim të panevojshëm të censurës tashmë të rreptë të vendit ndaj botimeve kulturore.
Vizatimet, të gjetura në një seri tekstesh matematike që janë përdorur nga shkollat fillore kineze për gati një dekadë, janë të diskutueshme për arsye të ndryshme.

Disa përdorues kinezë të internetit i kanë kritikuar fotot e fëmijëve me sy të vegjël, të varur, të shtrirë dhe ballë të mëdhenj si të shëmtuara, ofenduese dhe raciste.
Të tjerët janë zemëruar nga ajo që ata shohin si konotacione seksuale në vizatime. Disa nga fotot tregojnë djem të vegjël me një fryrje në pantallonat e tyre që duket si skica e organeve të tyre gjenitale; në një ilustrim të fëmijëve që luajnë një lojë, një djalë ka duart në gjoksin e një vajze ndërsa një tjetër tërheq fundin e një vajze; në një vizatim tjetër, të brendshmet e një vajze janë ekspozuar teksa ajo kërcen me litar.


Përdoruesit e internetit i kanë akuzuar gjithashtu ilustrimet si “pro-amerikane”, sepse shfaqin disa fëmijë të veshur me rroba të modeluara me yje dhe vija dhe me ngjyrat e flamurit amerikan.

Një vizatim që tregonte një përkthim të pasaktë të yjeve në flamurin kinez u akuzua si “anti-Kinë“.

Zemërimi mbi ilustrimet ka dominuar diskutimet e mediave sociale kineze që nga e enjtja, kur fotot e vizatimeve qarkulluan për herë të parë në internet. Disa hashtags kanë grumbulluar dhjetëra miliona shikime në Weibo, platforma e ngjashme me Twitter-in e Kinës.


Shumë prej tyre shprehën tronditje dhe zemërim që ilustrime të tilla “nën standarde“, jo vetëm që i kishin bërë tekstet shkollore të botuara nga People’s Education Press shtetëror, botuesi më i madh i teksteve shkollore në vend i themeluar në vitin 1950, por kishin kaluar pa u vënë re për kaq shumë vite (tekstet shkollore kanë qenë në përdorim mbarëkombëtar që nga viti 2013.) Të tjerë vunë në dyshim se si këto tekste shkollore e kishin kaluar procesin famëkeq të rreptë të rishikimit të botimit të vendit.

Ndikuesit nacionalistë fajësuan shpejt “infiltrimin kulturor perëndimor“, duke pretenduar – pa dhënë prova – se ilustruesit kishin punuar fshehurazi për “forcat e huaja“, veçanërisht Shtetet e Bashkuara, për të korruptuar shpirtrat e fëmijëve të pafajshëm të shkollës kineze.

Mes zhurmës, People’s Education Press tha të enjten se po tërhiqte tekstet shkollore dhe do të ridizenjonte ilustrimet — por kjo nuk arriti të shuante zemërimin e publikut.

Të shtunën, Ministria e Arsimit e Kinës ndërhyri, duke urdhëruar botuesin të “korrigjojë dhe reformojë” botimet e tij dhe të sigurohet se versioni i ri do të jetë i disponueshëm për semestrin e vjeshtës. Ai urdhëroi gjithashtu një “inspektim të plotë” të teksteve shkollore në mbarë vendin për t’u siguruar që materialet mësimore “i përmbahen drejtimeve dhe vlerave korrekte politike, promovojnë kulturën e shquar kineze dhe janë në përputhje me shijet estetike të publikut“.

Por fushata nuk ka të bëjë vetëm me vlerat estetike dhe morale — ka edhe një komponent ideologjik. Tekstet shkollore kanë qenë në krye dhe në qendër të përpjekjeve të liderit kinez Xi Jinping për të forcuar kontrollin ideologjik mbi rininë e vendit dhe për të shmangur ndikimin e “vlerave perëndimore“.
Nën drejtimin e Xi, qeveria kineze ka ndaluar materialet e huaja mësimore — duke përfshirë librat shkollorë dhe romanet klasike — në të gjitha shkollat publike fillore dhe të mesme, duke deklaruar se të gjitha materialet mësimore “duhet të pasqyrojnë vullnetin e partisë dhe të vendit“.

Kritikat e teksteve janë kthyer edhe në sulme personale ndaj ilustruesve.
Wu Yong, studioja e artit e të cilit projektoi ilustrimet, u akuzua si spiun i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës së SHBA (CIA). Edhe Alma Mater e Wu-së, pjesë e Akademisë së Arteve dhe Dizajnit e Universitetit prestigjioz të Kinës Tsinghua, nuk u kursye nga zemërimi i përdoruesve të dyshimtë nacionalistë.

Disa e akuzuan akademinë si “vatër për mbarështimin e tradhtarëve“; të tjerë vunë në shënjestër logon e saj, duke thënë se ajo i ngjan një personi të gjunjëzuar që mban një pirun — një simbol i interpretuar si përkulje ndaj Perëndimit (disa blogerë historikë që atëherë kanë theksuar se logoja ishte në të vërtetë një përshtatje e karakterit “art” sipas shkrimit të lashtë kinez i cili quhej shkrimi me kockat e orakullit).
Në shenjë se sa larg ka shkuar zemërimi nacionalist, edhe grafiku i profilit të lartë Wuheqilin — i cili bëri emër duke tallur vendet perëndimore me veprën e tij ultra-nacionaliste — është vënë nën kritika. Nacionalistët akuzuan Wuheqilin për ndihmën e forcave kundër Kinës pasi ai sugjeroi se cilësia e dobët e ilustrimeve ka të ngjarë të ishte pjesërisht si rezultat i komisioneve të ulëta të ofruara për projektuesit – një problem që ai tha se industria ishte përballur për vite me radhë.
Media shtetërore ka bërë thirrje gjithashtu. “Tekstet shkollore toksike japin alarmin ideologjik të sigurisë nga infiltrimi,” thoshte një titull në Global Times, një tabloid nacionalist shtetëror, të hënën.
Tekstet shkollore të ekspozuara në fushatat e fundit të përdoruesve të internetit janë të tmerrshme. Mësimet nga rajonet e Hong Kongut dhe Xinjiang-ut na dhanë alarmin se tekstet problematike nuk janë çështje estetike, por një kërcënim për sigurinë ideologjike të vendit dhe të ardhmen e kombit“, thanjë profesor në Universitetin Tianjin.
Ilustrimet në shumë tekste shkollore kanë elemente të dukshme perëndimore që shajnë kinezët. Ato janë një shenjë e qartë e luftës ideologjike,” tha ai për gazetën.

Ditët e fundit, një vëllim në rritje i materialeve mësimore është kritikuar në internet për nxitje të kulturës perëndimore ose promovim të vlerave problematike. Të tjerë kanë synuar ilustrime në librat e edukimit seksual, duke shkaktuar shqetësime se publikimi i materialeve të tilla edukative — të cilat tashmë janë në mungesë në Kinë — do të ndikohet gjithashtu.

Unë shqetësohem se kjo është bërë një çështje e ngarkuar politikisht që nuk lejon shqyrtimin e drejtpërdrejtë të fakteve përkatëse,” tha Dali Yang, një shkencëtar politik në Universitetin e Çikagos.
Paul Huang, një baba i një 5-vjeçari në qytetin jugor të Guangzhou, tha se ndërsa ishte i lumtur të shihte ilustrime të dizenjuara keq duke u hequr nga tekstet shkollore, ai është i shqetësuar se çështja është politizuar.
Si prind, krahasuar me infiltrimin nga forcat e huaja, jam më i shqetësuar për censurën e rreptë të përmbajtjes që mund t’u kishte ofruar fëmijëve një perspektivë më të lirë dhe më të larmishme,” tha ai.
Një censurë e tillë po i bën tekstet tona gjithnjë e më konservatore dhe të shurdhër, gjë që nuk i bën mirë zhvillimit të fëmijëve.
Disa shtëpi botuese tashmë janë prekur

Të shtunën, 7.Hi Books, një botues manga në qytetin lindor të Hangzhou, u kërkoi falje lexuesve të tij që duhej të shtynte botimin e komikeve të tij.
Ne u informuam sot se për shkak të një incidenti social të shkaktuar nga një botues i caktuar, të gjithë librat me figura të fëmijëve të botuar kanë hyrë në një fazë të vetë-inspektimit dhe komiket tona të pabotuara do të duhet të shtyhen në përputhje me rrethanat”, thuhet në Weibo.
Në seksionin e komenteve, shumë lexues thanë se e kishin parë këtë gjë duke ardhur.
Po fillon përsëri. Ata kurrë nuk rregullojnë atë që duhet të rregullohet, dhe synojnë vetëm ata që nuk duhet të synohen,” tha komenti kryesor me 30,000 vota pozitive.
Burimi: CNN
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here