Gjithçka që duhet të dini për të luftuar djegiet nga dielli, plakjen e parakohshme dhe kancerin e lëkurës këtë verë

Njolla të kuqe flakë, lëkurë e ashpër, ditët e rrjepjes së lëkurës — janë vetëm një pjesë e historisë së dëmtimit nga dielli.

Djegiet nga dielli janë dëshmia më e bezdisshme e shumë kohëve të kaluara të pambrojtura në diell, por ajo që shpesh nuk e shohim menjëherë është plakja e përshpejtuar e lëkurës dhe rreziku i kancerit të lëkurës që mund të shoqërohet me to.

Fatkeqësisht, shkalla e kancerit të lëkurës është ende në rritje dhe ne bëjmë gjithçka që mundemi për ta minimizuar atë, dhe përdorimi i kremrave kundër diellit është një komponent i kësaj,” tha Dr. Darrell Rigel, profesor klinik i dermatologjisë në Shkollën e Mjekësisë Mount Sinai Icahn në Qyteti i Nju Jorkut.
Grupi i Punës për Mjedisin publikoi të enjten udhëzuesin e tij vjetor për përdorimin e kremrave kundër diellit, me lista të kremrave të tij të rekomanduar, duke përfshirë opsionet për fëmijët, varietetet minerale dhe jominerale, si dhe hidratuesit dhe balsamët e buzëve me SPF.
Udhëzuesi vjen në kohë për muajt e ngrohtë, pasi shumë njerëz fillojnë të kalojnë më shumë kohë jashtë, por mbrojtja e mirë nga dielli është e rëndësishme edhe nëse është ftohtë ose me re, dhe nëse jeni ulur pranë dritares, duke bërë ski ose duke marrë rreze në plazh, thanë dermatologët.

Natyrisht, gjatë verës ne jemi më të ekspozuar ndaj diellit, por çdo ditë duhet të jemi të vetëdijshëm për faktin se rrezatimi ultravjollcë është një kancerogjen i njohur, përveç faktit që mund të përshpejtojë plakjen e lëkurës”, tha. Dr. Adam Friedman, profesor dhe kryetar i departamentit të dermatologjisë në Shkollën e Mjekësisë dhe Shkencave Shëndetësore George Washington.

Kush ka nevojë për mbrojtje?


Përgjigja e shkurtër: të gjithë.
Përgjigja më e gjatë: Lëkura e errët siguron më shumë mbrojtje kundër diellit, por kjo nuk do të thotë se është plotësisht imune ndaj dëmtimit të diellit, thanë ekspertët.
Sipas të dhënave të SHBA-së, njerëzit me ngjyrë janë në një rrezik më të ulët për melanoma sesa njerëzit e bardhë, por ata ende përballen me një rrezik, tha Rigel.

Dhe nëse shikoni imazhet e një djegie nga dielli, ka të ngjarë të shihni shenjat e kuqe të ndezura të gjendjes në lëkurën e zbehtë, por kjo ka të bëjë me mungesën e përfaqësimit, tha Friedman. Djegiet nga dielli mund të shfaqen në të gjitha llojet e lëkurës — në shumë ngjyra — dhe mund të rezultojnë në plakje të parakohshme për këdo.

Problemi është se përfaqësimi është gjithashtu i kufizuar në mbrojtjen nga dielli. Edhe në lëkurën e lehtë, kremi kundër diellit shpesh bëhet i trashë, i rëndë dhe shumë i bardhë. Për njerëzit me ngjyrë, është akoma më problematike.
Nuk ka asnjë produkt që do të jetë i përshtatshëm për të gjithë,” tha Friedman. “Të gjesh atë që të qëndron mirë në lëkurë nuk është gjithmonë e lehtë. Kremi më i mirë kundër diellit është ai që do ta përdorni përsëri dhe përsëri dhe përsëri”, tha ai.

Si ta aplikoni?


Një aplikim duhet të jetë rreth një 28 gramë krem kundër diellit, tha Carla Burns, drejtoreshë e lartë e EWG për shkencën kozmetike.
Ne rekomandojmë zgjedhjen e locioneve pasi është shumë më e lehtë për të marrë atë shtresë adekuate të njëtrajtshme mbrojtjeje,” shtoi ajo.
Ka dy lloje kremrash kundër diellit, tha Rigel, ato që përdorni çdo ditë dhe ato që përdorni kur planifikoni të kaloni kohë të gjatë jashtë.
Në veshjet e përditshme, Friedman rekomandoi gjetjen e produkteve që dyfishohen si hidratues ose grim me SPF për t’u siguruar që mbrojtjen nga dielli ta bëni një pjesë të lehtë të rutinës suaj.
Nëse po dilni për një ditë në diell, Burns tha se është e rëndësishme të mbani mend të riaplikoni kremin tuaj kundër diellit çdo dy orë – ose pasi të keni luajtur në ujë – për të ruajtur nivelin e duhur të mbrojtjes.
Në secilin rast, mbrojtja nga dielli duhet të shkojë kudo që lëkura është e ekspozuar ndaj diellit – kjo mund të nënkuptojë fytyrën, duart, veshët ose pjesën në flokët tuaj. Dhe buzët tuaja dhe sipërfaqet rreth syve tuaj janë të holla dhe të ndjeshme ndaj dëmtimit të diellit, kështu që sigurohuni që ato të kenë gjithashtu mbrojtje SPF, tha Friedman.

Çfarë SPF duhet të kërkoni?


Minimumi është një SPF 35,” tha Rigel.
Por a ka një maksimum? Epo, këtu ekspertët ndryshonin në këshillat e tyre.
EWG ishte kundër kremrave kundër diellit me SPF shumë të lartë, duke thënë se ato mund të bëjnë njerëzit të mendojnë se mund të qëndrojnë në diell për një periudhë më të gjatë kohore pa riaplikuar.
Dhe jo, edhe sipas Rigel, nuk mund të qëndroni jashtë më gjatë edhe nëse keni një SPF 100. Por ai tha se shpesh u rekomandon pacientëve të tij të zgjedhin numrin më të lartë të mbrojtjes për arsye sigurie.
Çfarë duhet të kërkoni në etiketë?

Nuk ka një gjë të tillë si një krem dielli i papërshkueshëm nga uji, kështu që Rigel tha që në vend të kësaj të kërkonte një produkt rezistent ndaj ujit.
Dhe kur vjen puna për të luftuar plakjen e parakohshme dhe kancerin e lëkurës — jo vetëm djegien nga dielli — është thelbësore të siguroheni që kremi juaj ndaj diellit të ketë mbulim me spektër të gjerë UVA/UVB.
EWG rekomandon kremrat e diellit me bazë minerale. Përbërësit që duhen kërkuar për të gjetur ato produkte janë oksidi i zinkut dhe dioksidi i titanit, tha Burns.

A ka përbërës që duhen shmangur?


Disa kremra kundër diellit jo-mineral përdorin një përbërës të quajtur oksibenzon, i cili thuhet se dëmton jetën detare.
Disa vende dhe rajone kanë ndaluar shitjen e produkteve që përmbajnë oksibenzon në vitet e fundit për shkak të shqetësimeve mjedisore.

Çfarë përforcimesh duhet të shtoni?


Kremrat kundër diellit janë mjete të dobishme për tu mbrojtur kundër dëmtimit të diellit dhe kancerit të lëkurës, por nuk janë të vetmet.
Kur është e mundur, mund të jetë gjithashtu e dobishme të vishni një kapele, të mbuloheni me veshje, të shmangni orët kur dielli është në kulmin e tij (nga ora 10 e mëngjesit deri në 4 pasdite) dhe të qëndroni në hije, tha Emily Spilman, një analiste shkencore në EWG.
Burimi: CNN Health
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here