Liz Truss fiton garën për t’u bërë kryeministre

Anëtarët e Partisë Konservatore të Britanisë zgjodhën zonjën Truss, sekretaren e jashtme të ashpër, në vend të Rishi Sunak, ish-kancelarit të Thesarit.  Ajo do të zëvendësojë Boris Johnson, i cili po largohet pas skandaleve të shumta.
Fitorja e Liz Truss e bën atë gruan e tretë kryeministre të Britanisë, pas Margaret Thatcher dhe Theresa May.
Partia Konservatore e Britanisë njoftoi të hënën se anëtarët e saj kishin zgjedhur Liz Truss për të zëvendësuar Boris Johnson si lider, duke iu drejtuar një diplomati arratisur dhe një partie të fortë për të qeverisur një vend që po përballet me krizën më të rëndë ekonomike në një brez.
Zonja Truss, 47 vjeç, mbizotëroi ndaj Rishi Sunak, një ish-kancelar i Thesarit, dorëheqja e të cilit në korrik vuri në lëvizje përmbysjen e çrregullt të zotit Johnson. Fitorja e saj, e cila pritej gjerësisht javët e fundit, pasi ajo mori një epërsi komanduese në sondazhe, e bën atë kryeministren e tretë femër të Britanisë, pas Margaret Thatcher dhe Theresa May.
Ashtu si ata, ajo do të pritet nga një sërë problemesh të frikshme.
Inflacioni dyshifror, një recesion i afërt, trazirat e punës, rritja e faturave të energjisë shtëpiake dhe mungesat e mundshme të karburantit këtë dimër – të gjitha do të përballen me znj. Truss teksa ajo shkon në 10 Downing Street.  Ajo gjithashtu duhet të riparojë një parti thellësisht të ndarë pas mandatit të trazuar tre-vjeçar të zotit Johnson, i cili arriti kulmin në vitin 2019 me një fitore dërrmuese në zgjedhjet e përgjithshme, por që pas kësaj ra në skandale të pandërprera.
Zonja Truss, e cila shërbeu në kabinetin e zotit Johnson dhe nuk ishte pjesë e rebelimit konservator që çoi në largimin e tij, do të marrë zyrtarisht titullin e kryeministrit të martën në një takim me Mbretëreshën Elizabeth II në Kalanë Balmoral në Skoci, ku mbretëresha  është me pushime. Zoti Johnson do t’i japë lamtumirën monarkut pak para kësaj, duke hedhur një perde, të paktën tani për tani, në karrierën e tij si politikan i vijës së parë.
Zonja Truss, e cila së fundi ishte sekretare e jashtme, doli nga një fushë e mbushur me tetë kandidatë duke u bërë thirrje anëtarëve të partisë me një mesazh të vetëm për uljen e taksave dhe një qeveri më të vogël. Këto janë gurë prove të besueshëm të partisë konservatore, por disa ekonomistë thanë se propozimet e saj do të bënin pak për të zgjidhur problemet e Britanisë dhe madje mund t’i përkeqësonin ato.
Liz Truss ka bërë një rrugëtim të jashtëzakonshëm politik drejt majës së Partisë Konservatore. E rritur në një familje të krahut të majtë, me një baba që ishte matematikan dhe një nënë infermiere dhe mësuese, ajo ishte një anëtare aktive e partisë qendrore të Britanisë, Liberal Demokratët, si studente në Universitetin e Oksfordit, dikur duke bërë thirrje për votimin e shfuqizimit të monarkisë.
Duke kaluar te konservatorët pasi u diplomua, zonja Truss përparoi në gjashtë poste ministrore nën tre kryeministra konservatorë: Z. Johnson, znj. May dhe David Cameron. Ashtu si z. Cameron, ajo bëri fushatë kundër largimit të Britanisë nga Bashkimi Evropian në fushatën e referendumit të 2016-ës, vetëm për t’u bërë një përkrahëse e plotë e Brexitit pas votimit.

Zonja Truss ka të ngjarë të gjykohet nga trajtimi i saj i stuhisë së ardhshme ekonomike të Britanisë. Me rritjen e faturave të energjisë shtëpiake me 80% dhe disa ekonomistë që parashikojnë se inflacioni do të arrijë 20% në fillim të vitit të ardhshëm, shumë besojnë se zonjës Truss do t’i duhet të shpallë masa gjithëpërfshirëse për të mbrojtur familjet në nevojë.

Ajo ka refuzuar të japë detaje mbi ndihmën e mundshme shtetërore dhe ka përjashtuar masat si racionimi i karburantit ose një taksë e re e fitimit të papritur për kompanitë e energjisë.  Në eventin e saj të fundit të fushatës në Londër javën e kaluar, Liz Truss u zotua të mos vendosë asnjë taksë shtesë, një premtim që disa ekspertë thanë se do të ishte i vështirë për t’u mbajtur.

Burimi: New York Times

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here