Marrëveshja e Elon Musk me Twitter përfundoi, CEO dhe CFO shkarkohen menjëherë

Elon Musk shkarkoi disa drejtues të Twitter Inc. pasi përfundoi marrjen e kompanisë së tij tashmë, sipas njerëzve të njohur me këtë çështje, duke mbyllur një betejë të pazakontë të korporatës dhe duke krijuar një nga platformat më me ndikim të mediave sociale në botë për një ndryshim të mundshëm të gjerë.

Z. Musk shkarkoi Shefin Ekzekutiv Parag Agrawal dhe Zyrtarin Kryesor Financiar Ned Segal pas mbylljes së marrëveshjes, thanë njerëzit. Zoti Musk shkarkoi gjithashtu Vijaya Gadde, drejtuesin më të lartë ligjor dhe politik të Twitter, dhe Sean Edgett, këshilltarin e përgjithshëm. Zëdhënësit për Twitter nuk komentuan.

Disa orë pas këtyre veprimeve, zoti Musk shkroi në Twitter: “zogu është liruar” në një referencë në dukje për Twitter, i cili ka një zog blu si logo.

Zoti Musk fillimisht ra dakord të blinte Twitter në prill për 44 miliardë dollarë, më pas kërcënoi se do të largohej nga marrëveshja, përpara se të kthente kursin përsëri këtë muaj dhe të angazhohej për të parë përfundimin e blerjes. Ai më parë tregoi pakënaqësi me disa nga pozicionet më të larta në Twitter, në një moment duke iu përgjigjur një tweet nga z. Agrawal me një emoji. Ai përdori gjithashtu faqen për të tallur zonjën Gadde, shefen e lartë ligjor, duke postuar një imazh të mbivendosur me tekst që përsëriste akuzat që Twitter kishte një anim politik të krahut të majtë.

Nuk ishte menjëherë e qartë se kush do të hynte në pozicionet kryesore të mbetura vakante nga daljet e së enjtes. CNBC raportoi më herët largimet e z. Agrawal dhe z. Segal.

Marrëveshja, në të cilën Twitter do të bëhet sërish një kompani private, shton shtrirjen e gjerë të biznesit të zotit Musk, e cila përfshin gjithashtu drejtimin e Tesla Inc., kompania më e vlefshme e makinave në botë, dhe kompaninë e raketave Space Exploration Technologies Corp., ose SpaceX, ndër përpjekjet e tjera. Zoti Musk, i cili ishte bërë aksioneri më i madh individual i Twitter, më parë tha se do të paguante për blerjen kryesisht me para në dorë, disa të kontribuar nga bashkë-investitorët dhe 13 miliardë dollarë borxh.

Kishte shenja këtë javë që tregonin se zoti Musk po shkonte më pranë blerjes së platformës së mediave sociale deri në orën 17:00 të së premtes. Bankat filluan të dërgojnë para për të mbështetur marrëveshjen, raportoi The Wall Street Journal. Zoti Musk gjithashtu ka ndryshuar biografinë e tij në Twitter në “Chief Twit“, u shfaq duke hyrë në selinë e San Franciskos të platformës së mediave sociale dhe lëshoi një deklaratë në Twitter duke shpjeguar vizionin e tij.

Mbyllja e marrëveshjes përfundon një sagë mujore nëse zoti Musk do ta blinte apo jo kompaninë. Marrëveshja gjithashtu vendos një nga platformat më të shquara të mediave sociale në botë nën kontrollin e personit më të pasur në botë, me implikime për të ardhmen e diskursit online.

Një absolutist i vetë-përshkruar i fjalës së lirë, zoti Musk është zotuar të kufizojë moderimin e përmbajtjes në favor të theksimit të fjalës së lirë. Megjithatë, kjo qasje rrezikon të shkaktojë konflikte me disa reklamues, politikanë dhe përdorues të cilët do të preferonin një platformë më të moderuar.

Në një mesazh për reklamuesit në Twitter të enjten, zoti Musk tha se ai po blinte kompaninë për të “patur një shesh të përbashkët digjital të qytetit, ku një gamë e gjerë besimesh mund të debatohet në mënyrë të shëndetshme”. Ai tha se Twitter “nuk mund të bëhet një peizazh ferri i lirë për të gjithë, ku çdo gjë mund të thuhet pa pasoja!

Zoti Musk tha se platforma duhet të jetë “e ngrohtë dhe mikpritëse për të gjithë” dhe sugjeroi që Twitter mund t’i lejojë njerëzit “të zgjidhni përvojën tuaj të dëshiruar sipas preferencave tuaja, ashtu siç mund të zgjidhni, për shembull, të shihni filma ose të luani videolojëra nga të gjitha moshat.

Vendimi i zotit Musk për të vazhduar me marrjen e Twitter-it erdhi dy javë përpara se të fillonte një gjyq në Delaware për marrëveshjen e ngecur. Gjyqtari që kryesonte përplasjen ligjore pranoi të pushonte proceset gjyqësore, duke pranuar një kërkesë të zotit Musk për më shumë kohë për të përfunduar marrjen e kontrollit. Gjykatësi i dha zotit Musk deri më 28 tetor për të vazhduar me ofertën e tij, ose tha se ajo do të caktonte një gjyq në nëntor.

Zoti Musk ofroi në prill për të blerë Twitter për 54.20 dollarë për aksion—më shumë se vlera e kompanisë në atë kohë. Në muajt që kur u arrit marrëveshja, Twitter është përballur me përpjekjet e zotit Musk për të hequr dorë nga marrëveshja, një ankesë sinjalizuese në të cilin ish-kreu i sigurisë i Twitter akuzoi kompaninë për probleme të sigurisë dhe privatësisë dhe bisedime të pasuksesshme për të negociuar një çmim më të ulët me Musk.

Marrja e kompanisë prej Musk lë pikëpyetje të mëdha për të ardhmen e platformës, duke përfshirë mënyrën se si ai mund të rinovojë modelin e biznesit dhe si mund të zbatojë ndryshimet që ai ka propozuar për mënyrën se si kontrollohet përmbajtja.

Ashtu si kompanitë e tjera të mediave sociale, Twitter mbështetet shumë në reklamat digjitale dhe është përballur me erëra të kundërta muajt e fundit për shkak të pasigurisë së gjerë ekonomike. Kompania gjithashtu do të jetë e ngarkuar me miliarda borxhe si rezultat i marrëveshjes dhe pagesat për këto kredi do të shtojnë kosto për një kompani që ka shënuar humbje në tetë nga 10 vitet e fundit fiskale.

Marrëveshja u shndërrua në një dramë të egër biznesi me pak precedent. Zoti Musk u zhvendos për të blerë Twitter në prill. Pas nënshkrimit të një marrëveshjeje bashkimi, megjithatë, ai akuzoi kompaninë për keqinterpretim të përhapjes së llogarive false dhe spam në platformën e saj, gjë që Twitter e mohoi.
Burimi: The Wall Street Journal
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here