E ke dëgjuar ndonjëherë shprehjen “Paske hyrë në ujë”? Ja pse ndodh

Pasi rritemi, zakonisht arrijmë shtatlartësinë tonë të plotë. Ky është një numër që shfaqet rregullisht në jetën tonë, qoftë në zyrën e mjekut apo kur blejmë një palë pantallona. Por gjatësia jonë mund të ndryshojë me kalimin e moshës, dhe kjo nuk është një mit – ne tkurremi me kalimin e kohës.

Po, humbja e gjatësisë në lidhje me moshën është një pjesë tipike e rritjes. Njerëzit zakonisht humbasin rreth një centimetër në lartësi çdo 10 vjet pas moshës 40 vjeç, sipas Medline Plus, dhe ky ritëm i humbjes së gjatësisë përshpejtohet pas moshës 70 vjeç. Në përgjithësi, ju mund të humbni nga 2.5 deri në 7.5 centimetra në lartësi me kalimin e moshës, sipas Medline Plus.

Ndërsa humbja e gjatësisë në lidhje me moshën është normale, ka raste kur është një shenjë e një gjendjeje shëndetësore themelore. Ja çfarë duhet të dini për shkurtimin me kalimin e moshës, si dhe kur bëhet një problem i mundshëm.

Pse bëheni më të shkurtër me kalimin e moshës?
Në një nivel makro, ju bëheni më të shkurtër me kalimin e moshës për shkak të ndryshimeve në kocka, muskuj dhe nyje. “Këtu po ndodhin disa gjëra të ndryshme,” tha për Yahoo Life Dr. Angela Catic, një mjeke geriatre dhe profesore e asociuar në Qendrën Huffington mbi Plakjen në Kolegjin e Mjekësisë Baylor. Njëra, tha ajo, është se disqet midis rruazave në shtyllën kurrizore humbasin lëngun ndërsa plakeni. “Ato dehidratohen dhe, me këtë, humbasin lartësinë – dhe ju humbni pak gjatësi,” tha ajo.

Muskujt e barkut gjithashtu priren të dobësohen me kalimin e kohës, gjë që mund të krijojë një qëndrim të përkulur, duke bërë që të dukeni më të shkurtër, tha Catic.

Tek gratë, menopauza mund të përshpejtojë humbjen e kockave “për shkak të humbjes së efekteve mbrojtëse të estrogjenit në kocka“, tha Dr. Arashdeep Litt, një mjek i mjekësisë së brendshme me Spectrum Health, për Yahoo Life. Kjo, gjithashtu, mund t’ju bëjë të bëheni më të shkurtër.

Por humbja e gjatësisë mund të jetë edhe për shkak të osteoporozës, një sëmundje e kockave që zhvillohet kur zvogëlohet densiteti mineral kockor dhe masa e kockave, ose kur ndryshon cilësia ose struktura e kockave, tha Litt. Kjo mund të ulë forcën e kockave tuaja dhe të rrisë rrezikun e frakturave, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit (NIH).

Si të dalloni ndryshimin midis humbjes normale të gjatësisë dhe shenjave të osteoporozës?
Osteoporoza mund të çojë në fraktura të kompresimit të shtyllës kurrizore, të cilat janë thyerje të vogla në rruazat e shtyllës kurrizore, shpjegon Catic. “Në shumë raste, njerëzit as që e kuptojnë se kjo ndodh,” tha ajo.

Pra, si mund ta dini se çfarë fshihet pas madhësisë suaj në tkurrje? Ofruesi juaj mjekësor duhet të mbajë gjurmët e lartësisë tuaj gjatë vizitave rutinë dhe kjo matje mund të tregojë një flamur të kuq. Mjeku juaj do të dyshojë për osteoporozën nëse keni një humbje të përgjithshme të gjatësisë prej 4 centimetrash ose më shumë, ose një humbje të gjatësisë prej 2 centimetrash ose më shumë nga matja juaj e fundit, tha Litt. “Kjo humbje e madhe e gjatësisë është një shenjë e osteoporozës dhe kërkon një test të densitetit të kockave,” thotë ajo.

Një test i densitetit të kockave është si një rreze X e trupit tuaj dhe zgjat rreth 15 minuta, sipas Departamentit të Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore të SHBA. Testi mund t’i tregojë ofruesit tuaj të kujdesit shëndetësor se sa të forta janë kockat tuaja dhe do të përcaktojë nëse keni osteoporozë, si dhe rrezikun tuaj për fraktura në të ardhmen.

Si të parandaloni humbjen e gjatësisë
Përsëri, disa humbje të gjatësisë janë normale. Por Catic thotë se mund të ulni rrezikun e humbjes së gjatësisë duke bërë sa më poshtë:

  • Ushtrohu rregullisht.
  • Ngrini pesha (kjo, së bashku me ushtrimet e rregullta, streson kockat tuaja dhe i bën ato më të forta).
  • Hani një dietë të pasur me kalcium dhe vitaminë D për të mbështetur shëndetin e kockave.
  • Shmangni duhanin, përdorimin e tepërt të alkoolit dhe marrjes së tepërt të kafeinës – të gjitha këto janë faktorë rreziku për osteoporozën.

Kur të shkoni te mjeku për humbjen e gjatësisë
Nëse mendoni se po përjetoni humbje të gjatësisë, është mirë t’ia tregoni mjekut tuaj në kontrollin tuaj të ardhshëm vjetor. Dhe, nëse ju duket se po bëheni më të shkurtër me një ritëm mjaft të shpejtë, takojeni mjekun tuaj sa më shpejt, tha Catic. Ju gjithashtu do të dëshironi të vizitoheni së shpejti nëse keni të bëni me dhimbje të forta shpine ose keni zhvilluar një qëndrim të përkulur ose të përkulur, sipas NIH, pasi këto mund të jenë shenja të osteoporozës.

Burimi: Yahoo
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here