Me raste rekord me Covid, Kina përpiqet të mbyllë një boshllëk imuniteti

Një shpërthim i koronavirusit në prag të të qenit më i madhi i pandemisë së Kinës ka ekspozuar një të metë kritike në strategjinë “zero covid” të Pekinit: një popullsi e madhe pa imunitet natyror. Pas muajsh me vetëm pika të nxehta të rastësishme në vend, shumica e 1.4 miliardë njerëzve të tij nuk janë ekspozuar kurrë ndaj virusit.

Autoritetet kineze, të cilët të premten raportuan rreth 33,000 infeksione, po përpiqen të mbrojnë popullatat më të cënueshme. Ata kanë nisur një përpjekje më agresive të vaksinave për të rritur imunitetin, zgjeruar kapacitetin spitalor dhe kanë filluar të kufizojnë lëvizjen e grupeve në rrezik. Të moshuarit, të cilët kanë një shkallë veçanërisht të ulët vaksinimi, janë një objektiv kryesor.

Këto përpjekje, të cilat ndalojnë aprovimin e vaksinave të huaja, janë një përpjekje për të mbajtur virusin që të mposht një sistem të kujdesit shëndetësor të papërgatitur keq për një vërshim pacientësh shumë të sëmurë me Covid.

Më shumë shtretër të kujdesit intensiv dhe mbulim më i mirë i vaksinimit “duhej të kishin filluar 2 vjet e gjysmë më parë, por fokusi i vetëm te kontrolli nënkuptonte më pak burime të fokusuara për këtë,” tha Yanzhong Huang, një bashkëpunëtor i lartë për shëndetin global në Këshillin për Marrëdhëniet me Jashtë.

Huang beson se edhe përforcuesit e mRNA, të cilët kanë rezultuar më efektivë në luftimin e sëmundjeve nga variantet më të fundit të omicron, nuk do të zgjidhin tani problemin themelor me qëllimin e Kinës për të eliminuar infeksionin në vend të zbutjes së simptomave. Rritja e imunitetit duke lejuar një shkallë të transmetimit në komunitet “është ende e papranueshme në Kinë“, tha ai.

Strategjia e Kinës për mbytjen e shpërthimeve fillimisht mbronte jetën e përditshme dhe ekonominë, ndërsa parandalonte sëmundje të rënda dhe vdekjet. Por është bërë gjithnjë e më e kushtueshme pasi masat gjithnjë e më të rrepta nuk arrijnë të mbajnë hapin me variantet më të transmetueshme.

Në fillim të këtij muaji, qeveria njoftoi atë që në letër dukej të ishte lehtësimi më domethënës i kontrolleve deri më tani, me kohë më të shkurtra karantine dhe më pak kërkesa për testim. Zyrtarët këmbëngulin se plani 20-pikësh i “optimizimit” nuk është një prelud për pranimin e shpërthimeve.

Por përpjekja për të thyer ciklet e bllokimeve përçarëse ka pasur një fillim të vështirë. Disa qytete lehtësuan masat, ndërsa rrethe në të tjera urdhëruan banorët të mos shkelnin jashtë shtëpive të tyre. Rezultati: konfuzion, frikë dhe zemërim.

Konfrontimet kanë shpërthyer në disa lokacione, më së shumti në një fabrikë të madhe të Foxconn në Kinën qendrore që prodhon gjysmën e iPhone-ve në botë. Skena atje u bë e dhunshme këtë javë pasi mijëra punëtorë protestuan kundër dështimit të kompanisë për të izoluar njerëzit që rezultuan pozitivë dhe për të respektuar kushtet e kontratave të punës.

Frenimi i shpërthimeve po merr sërish prioritet. Shijiazhuang, një qytet prej 11 milionësh rreth 185 milje nga kryeqyteti, pezulloi kërkesat e tij të reduktuara për testim masiv të hënën dhe njoftoi pesë ditë kontrolle në mbarë qytetin.

Vdekjet e para të raportuara që nga maji – edhe pse vetëm një ose dy në ditë – kanë intensifikuar shqetësimet se spitalet nuk janë të përgatitur mirë për të përballuar një rritje të rasteve të rënda. Bloomberg vlerësoi se kontrollet plotësisht relaksuese të koronavirusit mund të lënë që 5.8 milionë kinezë të kenë nevojë për kujdes intensiv në një sistem me vetëm katër shtretër për 100,000 njerëz.

Në një konferencë shtypi të mërkurën, zyrtarët kinezë të shëndetësisë thanë se mbi 100 raste kritike nënkuptonin se më shumë shtretër spitalor dhe objekte trajtimi ishin “shumë të nevojshme” duke pasur parasysh rreziqet shëndetësore për të moshuarit dhe individët me kushte paraekzistuese. Përhapja e infeksionit po përshpejtohej në shumë vende, shtuan ata, me disa provinca që po përballeshin me shpërthimet e tyre më të këqija në tre vjet.

Qytetet e mëdha duke përfshirë Pekinin, Guangzhou dhe Chongqing kanë urdhëruar banorët në lagje të caktuara të qëndrojnë në shtëpi. Qendrat tregtare, muzetë dhe shkollat janë mbyllur edhe një herë; rrugët janë të shkreta. Qendrat e mëdha të konferencave po kthehen në qendra të përkohshme karantine, duke reflektuar qasjen e miratuar në Wuhan në fillimin e pandemisë.

Disa nga kufizimet më të rrepta janë për shtëpitë e të moshuarve, me 571 objekte të tilla në Pekin që zbatojnë shkallën më të rreptë të masave të kontrollit dhe parandalojnë të gjitha, përveç daljeve dhe hyrjeve thelbësore.

Zyrtarët frikësohen se hapja ndaj një bote që tani po jeton kryesisht me virusin do të shkaktonte një valë vdekjesh. Vaksinat e Kinës fillimisht ishin të kufizuara për të rriturit e moshës 19 deri në 60 vjeç, një politikë që vazhdon të ketë pasoja për normat e vaksinimit sot. Vetëm 40% e kinezëve më të vjetër se 80 vjeç kanë marrë një vaksinë përforcuese, pavarësisht fushatave dhe dhënies së dhuratave me muaj për të inkurajuar pranimin. (Në mesin e njerëzve më të vjetër se 60 vjeç, dy të tretat kanë marrë një përforcues.)

Që nga fillimi i pandemisë, Kina është mbështetur vetëm te prodhuesit vendas të vaksinave. Ai miratoi nëntë opsione të zhvilluara në vend, më shumë se çdo vend tjetër, me vaksinat më të hershme dhe më të përdorura që vijnë nga Sinopharm shtetëror dhe Sinovac në pronësi private. Të dy morën miratimin nga Organizata Botërore e Shëndetësisë në fillim të vitit të kaluar pasi u zbulua se reduktonin ndjeshëm vdekjet dhe shtrimet në spital.

Sinopharm dhe Sinovac shpërndanë produktet e tyre gjerësisht në të gjithë botën si pjesë e një shtytje kineze për t’u bërë një ofrues kryesor i mallrave publike globale dhe për të përmirësuar imazhin e Kinës. Megjithatë, në fund të vitit 2021, kërkesa për vaksinat kineze filloi të binte pasi prodhimi dhe shpërndarja e Pfizer dhe Moderna u rrit.

Kina ende nuk ka miratuar asnjë vaksinë të huaj ose nuk ka shpjeguar vendimin e saj për të shmangur atë që mund të jetë një mënyrë efektive për të mbushur hendekun e saj të imunitetit. Një vizitë e kancelarit gjerman Olaf Scholz në Pekin në fillim të nëntorit përfundoi me një marrëveshje që vaksina Pfizer-BioNTech të vihej në dispozicion të të huajve që jetojnë në Kinë nëpërmjet partnerit kinez të kompanisë, Shanghai Fosun Pharmaceutical.

BioNTech ka një marrëveshje zhvillimi dhe shpërndarje me Fosun që i jep kompanisë kineze të drejta ekskluzive për të furnizuar vendin. Por rregullatorët kinezë kanë vonuar në mënyrë të përsëritur nënshkrimin e vaksinës, pavarësisht se ajo është vënë në dispozicion në Hong Kong, Makao dhe Tajvan.

Kur u pyet në fillim të këtij muaji nëse qeveria do të miratonte BioNTech për përdorim publik, drejtori i Qendrës Kineze të Parandalimit dhe Kontrollit të Sëmundjeve tha se autoritetet po punonin për një plan të ri vaksinimi që do të publikohet së shpejti.

Pa akses në kandidatët më efektivë të bazuar në mRNA nga Pfizer-BioNTech dhe Moderna, të cilat janë përditësuar për të luftuar variantin omicron, vendi më i populluar në botë mbetet i varur nga vaksinat e zhvilluara duke përdorur llojin origjinal të virusit.

Disa ekspertë shëndetësorë e konsiderojnë rezervën e Pekinit të vështirë për t’u justifikuar. “Kina duhet të miratojë vaksinat BioNTech dhe Moderna për popullatën e përgjithshme kineze sa më shpejt të jetë e mundur,” tha Jin Dong-yan, një virolog në Universitetin e Hong Kongut. “Është qesharake që ata lejuan vetëm të huajt në Kinë të marrin vaksinën BioNTech. Është sikur ata mendojnë se kinezët janë inferiorë ndaj të huajve.”

Në vend të kësaj, Kina po përpiqet të zhvillojë 10 nga kandidatët e saj të mRNA. Ai më i largët është nga grupi i bioteknologjisë Abogen Biosciences dhe Akademia Shtetërore e Shkencave Mjekësore Ushtarake. Indonezia e miratoi atë për përdorim urgjent në shtator, por nuk ka marrë miratimin nga rregullatorët kinezë dhe mund të mos e marrë atë derisa të dhënat të jenë të disponueshme nga provat klinike të Fazës 3 në Indonezi dhe Meksikë. Gjyqet pritet të përfundojnë në maj.

Opsione të tjera në Kinë përfshijnë një vaksinë të zhvilluar nga CanSino, e cila është e disponueshme në Pekin, Shangai dhe Hangzhou që nga tetori. Një ilaç antiviral i zhvilluar nga Kina, Azvudine, i përdorur fillimisht për pacientët me HIV, u miratua për trajtimin e Covid në korrik. Ilaçet tradicionale kineze përdoren gjerësisht.

Por vaksinat e reja dhe më efektive mbeten një prioritet kryesor dhe kompanitë kryesore farmaceutike të vendit janë të gatshme t’i prodhojnë ato në masë. CanSino po përfundon një fabrikë prodhimi në Shangai që do të jetë në gjendje të prodhojë 100 milionë doza në vit – pas marrjes së miratimit.

Burimi: The Washington Post
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here