Nafta rritet, ndërsa samitet e NATO-s dhe BE-së ngrenë spektrin e kufizimeve të reja ndaj Rusisë

Nafta u rrit përpara një “stuhie” të aktivitetit diplomatik të nivelit të lartë dhe gjatë luftës një-muajshe në Ukrainë, por mund të shohë sanksione të reja ndaj Rusisë.

West Texas Intermediate arriti në 110$/fuçi pasi hoqi dorë nga fitimet e hershme të martën. Udhëheqësit e Bashkimit Evropian dhe NATO-s do të mblidhen në Bruksel të enjten për të forcuar përgjigjen e tyre ndaj krizës. Përpara takimeve, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan tha se SHBA dhe aleatët e saj do të vendosin sanksione të mëtejshme ndaj Moskës.

Në tregun fizik, një tubacion kyç kazak-rus i naftës mund të detyrohet të reduktojë dërgesat përmes një terminali jetik të Detit të Zi deri në 1 milion fuçi në ditë, për disa javë për shkak të dëmtimit nga stuhia. Ndërkohë, në SHBA, Instituti Amerikan i Naftës i financuar nga industria tha se inventarët e naftës së papërpunuar u ulën me 4.3 milionë fuçi javën e kaluar.
Nafta është rritur nga pushtimi i Rusisë, ndëshkimet hakmarrëse dhe fakti që pjesa më e madhe e industrisë është në mënyrë efektive vetësanksionuese. Mundësia që BE të frenojë naftën e papërpunuar ruse është ngritur, megjithëse anëtarët, përfshirë Gjermaninë, janë kundër. Sullivan tha se Biden do të shpallë veprime të përbashkëta për sigurinë e energjisë dhe lëvizjet për të shkurtuar varësinë e Evropës nga gazi natyror rus.”Tregu, padyshim që po vëzhgon me vëmendje diskutimet që po ndodhin në Evropë,” tha Daniel Hynes, strateg i lartë i mallrave në Banking Group Ltd për Australinë dhe Zelandën e Re. “Do të ketë një ndryshim loje nëse BE-ja forcon sanksionet e saj duke përfshirë dhe naftën ruse.”

Me më shumë blerës që po i shmangen naftës së papërpunuar ruse, niveli kryesor i vendit Ural është zhytur, ndërsa disa dërgesa të programuara për në prill janë anuluar. Kjo po shton shenjat e rritjes së presionit në tregun kombëtar të naftës.
Megjithatë, disa flukse ruse ende po gjejnë blerës. Rafineritë e Indisë kanë “rrëmbyer” ngarkesa të shumta të naftës së papërpunuar Urale këtë muaj, ndërsa përpunuesit privatë të Kinës mendohet se synojnë klasa të favorizuara nga lindja e Rusisë.Tregjet e naftës së papërpunuar mbeten shumë të prapambetura, me një model të karakterizuar nga tregtimi i çmimeve afatshkurtër mbi çmimet me afat më të gjatë. Shpërndarja e shpejtë e Brent – diferenca midis dy kontratave të tij më të afërta – ishte 3.70$/fuçi, nga 2.38$ që ishte një javë më parë dhe 41 cent në fillim të vitit.

Tregtarët po ndikohen gjithashtu nga vala e re omicron që po përhapet në të gjithë Kinën, me kufizime të vendosura në disa zona. Vendi pa 4,594 infeksione të reja ditore në fillim të kësaj jave, rritja më e rëndësishme që nga shpërthimi fillestar i virusit.

“Kufizimet në Kinë po krijojnë shumë pasiguri në lidhje me kërkesën,” tha Hynes.
Burimi: Bloomberg Markets
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here