Zhvillimet e fundit nga lufta Rusi – Ukrainë – Zelensky: “Ukraina është porta për ushtrinë ruse – ata duan të hyjnë në Evropë”

Presidenti Biden do të jetë në Bruksel sot për t’u takuar me aleatët e NATO-s dhe pritet të shpallë sanksione të reja që synojnë ligjvënësit rusë pasi Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj synojnë të bëjnë presion ndaj Rusisë nga të gjitha anët. Forcat ukrainase ndërmorën një kundërofensivë dhe thonë se kanë rimarrë tokën jashtë Kievit.

Presidenti Zelensky i Ukrainës tha në një fjalim drejtuar kombit të tij të mërkurën në mëngjes se çdo sanksion i ri duhet t’u drejtohet njerëzve “përgjegjës për këtë luftë” dhe se përpjekjet për “të detyruar Rusinë për paqe” janë të vështira dhe “ndonjëherë skandaloze“, por “hap pas hap ne po ecim përpara.”

Në terren, forcat e Ukrainës kanë ngadalësuar përparimin e Rusisë, megjithëse ushtria ruse e armatosur rëndë vazhdon të përpiqet të godasë qytetet dhe njerëzit ukrainas për t’u nënshtruar.

Forcat ukrainase kanë nisur kundërofensiva në fronte të shumta dhe zyrtarët ushtarakë thonë se kanë rimarrë një qytet kyç jashtë Kievit të martën. Në jug të vendit, ata kërkuan të rimarrin rajonin Kherson.

Porti jugor i Mariupolit sërish duroi një rrethim brutal, me qeverinë që tha se rreth 100,000 civilë kanë mbetur të bllokuar në atë qytet të shkatërruar me pak ushqim, ujë, energji ose ngrohje.

Jake Sullivan, këshilltari i sigurisë kombëtare i SHBA-së, u tha gazetarëve se, “Kjo luftë nuk do të përfundojë lehtë ose shpejt“.

Pentagoni ka vlerësuar se “fuqia luftarake” e Rusisë në Ukrainë – e përbërë nga më shumë se 150,000 trupa të grumbulluara në Bjellorusi dhe në Rusinë perëndimore para pushtimit – ka rënë nën 90 për qind të fuqisë së saj origjinale për herë të parë, duke reflektuar humbjet që trupat ruse kanë pësuar në duart e ushtarëve ukrainas.

Vështirësitë ushtarake të Rusisë dhe presioni ekonomik në rritje nga sanksionet kanë ngritur shqetësime se si do të përgjigjet Putin. Të martën, Dmitri S. Peskov, zëdhënësi i Putinit, në mënyrë të përsëritur refuzoi të përjashtonte mundësinë e përdorimit të armëve bërthamore, duke i thënë CNN se “nëse është një kërcënim ekzistencial për vendin tonë, atëherë mund të ketë përdorim të tyre“.

Në zhvillime të tjera kryesore:

Presidenti Zelensky i tha Parlamentit të Italisë se “Ukraina është porta për ushtrinë ruse – ata duan të hyjnë në Evropë” dhe paralajmëroi se “uria po afrohet për disa vende” që vareshin nga misri, vaji dhe gruri ukrainas.

Ka 33 burgje në zonat aktive të konfliktit brenda Ukrainës, thanë zyrtarët lokalë. Marrja e ujit të pijshëm, ngrohjes dhe energjisë elektrike, në burgjet më afër luftimeve ka qenë e vështirë, thanë zyrtarët qeveritarë.

Rusia ka tërhequr shumicën e helikopterëve të saj nga një aeroport strategjik në Kherson, në Ukrainën jugore, sipas imazheve satelitore të analizuara nga The Times, në atë që ekspertët thanë se mund të jetë një shenjë treguese e pengesave ushtarake ruse në jug të vendit.

Burimi: The New York Times
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here