Në të 20-at tuaja fokusohuni te puna, jo te marrëdhëniet

Milionerja e vetë-bërë Bethenny Frankel ka një këshillë për 20-vjeçarët: Punë, punë, punë.

Themeluesja e markës së stilit të jetesës Skinnygirl thotë se së fundmi ajo ia kaloi të njëjtën ndjenjë një shoqeje, e cila ishte e shqetësuar se vajza e tyre 25-vjeçare po kalonte shumë kohë duke punuar dhe nuk kishte kohë të mjaftueshme për të gjetur dikë me të cilin mund të ndërtonte një jetë.

Unë i thashë, “Çfarë duhet të bëjë ajo? Të martohet dhe të kërkojë Kinën?’” tha Frankel, 51 vjeç, për CNBC Make It. “Ajo supozohet të punojë shumë. Ajo nuk ka përgjegjësi. Ajo nuk ka kredi shtëpie. Ajo nuk ka fëmijë.”

Frankel i kaloi të 20-at e saj si asistente produksioni në shfaqjen televizive “Saved by the Bell“, përpara se të fillonte një biznes për planifikimin e ngjarjeve të quajtur “In Any Event“, i cili dështoi shumë shpejt. Në të 30-at e saj, ndërsa luante në shfaqjen e suksesshme televizive “The Real Housewives of New York City“, ajo lançoi Skinnygirl Liquor, i cili përfundimisht u rrit në një markë globale.

Të njëzetat janë për të punuar dhe rregulluar prioritetet tuaja,” tha Frankel.

Frankel thotë se ajo nuk do të nënkupton që të rinjtë nuk mund të përparojnë njëkohësisht në karrierën e tyre dhe të krijojnë marrëdhënie dashurie. Përkundrazi, thotë ajo, të kesh një punë për të cilën ke pasion mund t’ju bëjë më tërheqës për “personin e duhur“.

Të gjithë janë kaq të shqetësuar kur janë të rinj sepse duhet të martohen, duhet të gjejnë personin e duhur,” thotë Frankel. “Por njeriu më i mirë nuk do të tërhiqet nga dikush që nuk ka karrierën e tij, nuk ka pavarësinë e tij.”

Nëse nuk e dini saktësisht se si dëshironi të duket karriera juaj, mos u shqetësoni: Frankel thotë se përpjekja dhe etika juaj e punës janë më të vlefshme sesa të zhyteni në një profesion të përjetshëm. Ajo thotë se ende mbështetet në mësimet që ka mësuar nga planifikimi i ngjarjeve, edhe pse nuk ka qenë e përfshirë në atë industri për një kohë të gjatë.

Fëmijët e vegjël që dalin nga kolegji mendojnë se duhet të dinë se çfarë do të bëjnë me jetën e tyre,” tha ajo. “Duhet të jesh në një rrugë, por nuk duhet të dish nëse je në rrugën e duhur, sepse nuk ka një të tillë. Të gjitha gabimet e mia, rrugët e mia të gabuara, kanë qenë më të vlefshme se çdo gjë.”

Burimi: CNBC
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here