Si të bëni një udhëtim të gjatë me një valixhe të vogël dore me rrota

Kur e gjeta veten mes alternativave për punëve, vendosa të plotësoja dëshirën time të gjatë për të udhëtuar në të njëzetat. Planifikova një udhëtim katër-mujor në tre kontinente të ndryshme – dhe para se të largohesha, më bënë një pyetje.

“Çantë shpine?” Miqtë dhe familja ime, të emocionuar për aventurën time të madhe, ishin kuriozë.

“Jo me të vërtetë,” u përgjigja me turp. “Valixhe dore me rrota.”

Nuk arrita në këtë zgjedhje të bagazhit pas një seance të gjatë dhe rraskapitëse të stuhisë së ideve, as nuk bëra një diagram të Venit që peshonte të mirat dhe të këqijat. Thjesht kishte kuptim.

Ideja për t’i futur të gjitha rrobat e mia në një çantë shpine ishte krejtësisht jo tërheqëse për mua. Ideja për të mbajtur peshën e të gjitha sendeve të mia në shpinë më dukej edhe më e keqe. Do të fluturoja çdo dy ditë, kështu që mendimi për t’i bërë check-in një valixheje më dukej si një humbje kohe e pakonceptueshme. Më mbeti një opsion i vetëm: do të paketoja gjithçka që më nevojitej për katër muaj në një valixhe dore.

Ja si e bëra.

Çfarë paketova

Pavarësisht nëse keni marrë çanta shpine ose valixhe dore, duhet të kuptoni se do të lani rroba gjatë rrugës. Pasi të hulumtoni klimat e destinacioneve tuaja, është mjaft e lehtë të kuptoni se çfarë do t’ju nevojitet. Për mua, kishte shumë ndryshime: e dija se do të ishte mot i ftohtë vjeshte në Amsterdam, shumë i nxehtë dhe i lagësht në Azinë Juglindore, verë në Australi dhe pranverë e freskët në Zelandën e Re.

Kjo do të thoshte një palë xhinse (me bel të lartë, që lahen lehtë dhe shkojnë me gjithçka); katër palë streçe stërvitjesh; një palë pantallona të shkurtra xhinse; një fund xhins; disa bluze pambuku; nja dy bluza me mëngë të gjata; disa fustane pambuku; një triko; një xhaketë kundra erës; dy kostume banje; dhe veshmbathje dhe çorape për dy javë. Unë do t’ju them menjëherë se matematika ime për veshmbathjet ishte blozë. Nëse i lani ato të paktën një herë në javë, gjysma e katërmbëdhjetë palëve të të brendshmeve do të mbeten të paprekura.

Bëra çmos për të paketuar artikuj veshjesh që do të ishin të lehta për t’u përzier dhe për t’u kombinuar, gjë që është mjaft e thjeshtë për t’u bërë kur garderoba juaj, si e imja, përbëhet vetëm nga e zeza, grija, e bardha dhe xhinsi. Parakushti tjetër i imi ishte të përfshija sa më shumë veshje që nuk kërkonin sytjena, një artikull që disi të bëhet edhe më i pakëndshëm kur ke qenë në rrugë për muaj të tërë (plus, doja të përfitoja nga liria e jetës jashtë zyrës). Për këpucët, e ngushtova në një palë atlete Tretorn lëkure të bardha për ecje, këpucët e mia të vrapimit, një palë sandale lëkure të zeza dhe shapka me gisht të papërshkueshme nga uji.

Çanta ime e vogël jeshile e shpinës funksiononte si një farmaci – një që nëna ime e kishte pajisur me çdo ilaç të mundshëm pa recetë, për të cilën kishte frikë se nuk do të ishte i disponueshëm në Chiang Mai. Për sa i përket lëngjeve, mora një grusht mostrash shamposh koke dhe trupi, por vendosa të mbështetesha kryesisht në atë që do të ofronin hotelet, Airbnbs dhe bujtinat. Mund të blija gjithçka që më duhej gjatë rrugës – rezulton se çdo vend ofron balsam.

Në departamentin e argëtimit dhe teknologjisë, kisha telefonin tim, Kindle-n, ditarin, kufjet dhe një përshtatës për çdo vend që do të vizitoja.

Si i paketova?
Për të shmangur shqetësimet rreth rregulloreve ndërkombëtare të matjes së valixheve, vendosa se më duhej një valixhe e fortë. Kipling-u im i besueshëm, i cili më çoi nëpër udhëtimet nga aeroporti i John F. Kennedy në Nju Jork në aeroportin e Atalantës gjatë gjithë kolegjit, ishte shpesh e lodhshme edhe në fluturimet e brendshme. Nuk doja të merresha me ankthin e detyrimit për të futur çantën time në kutinë e vogël për të provuar nëse do të përshtatej – sepse dështimi nënkuptonte turpin dhe shqetësimin për kontroll.

E tërhequr nga pika e tij e çmimit të arsyeshëm dhe veçoritë, bleva The Carry-On nga Away. Mendova se nuk bënte dëm të kishte aftësi karikimi – por me të vërtetë më pëlqeu shumë bllokimi i miratuar nga TSA, ndarjet funksionale dhe çanta e rrobave të palara.

Me këshillën e nënës sime, rrotullova çdo veshje individualisht, gjë që i mbledh veshjet tuaja në mënyrë më efikase sesa palosja dhe tenton të parandalojë rrudhat. Më pas i grumbullova cilindrat e pambukut për të minimizuar çdo hapësirë të papërdorur. Vendosa një sasi të pabesueshme rrobash në çantën time 55.1 x 34.7 x 22.8 cm – por më është dashur të heq dorë nga çdo dëshirë për blerje gjatë rrugës për mungesë hapësire.

Si funksionoi?
Nëse më duhet të jem e sinqertë (gjë që jam), më pëlqeu shumë të udhëtoja për katër muaj vetëm me një valixhe dore. Luksi i një valixheje me katër rrota që rrotullohet pranë jush ndërsa ecni, pa peshë, po ndryshon lojën kur jeni vazhdimisht në lëvizje. Rrotullimi mjeshtërisht i rrobave e bëri jashtëzakonisht të lehtë gjetjen e çdo artikulli të caktuar – dhe disi, rrotullimi nuk është aq i lodhshëm sa palosja kur bëhet fjalë për pastrimin e rrobave.

Rrallë ndodhte që të mos kisha një veshje të pastër, të përshtatshme për motin dhe në ato pak raste, nuk e vrisja mendjen nëse vishja një palë streçe për herë të dytë. As që u mërzita nga opsionet e mia të veshjeve dhe betohem se nuk po gënjej.

Ju mund të pyesni veten për ato kufizime drakoniane të peshës së dorës për të cilat kemi dëgjuar të gjithë. Pak linja amerikane ose linjat ajrore ndërkombëtare më të mira do të peshojnë bagazhin tuaj, por ato më të lirat në mbarë botën e bëjnë këtë. Megjithatë, siç kam mësuar, ata do ta bëjnë këtë vetëm nëse bëni check-in duke folur me një njeri në aeroport – një njeri që shpesh do t’ju bëjë të paguani më shumë se vetë bileta e avionit për të kontrolluar çantën tuaj. Nëse bëni check-in në internet dhe shkarkoni kartën tuaj të embarkimit në telefon, askush nuk do ta peshojë bagazhin tuaj (zakonisht mbipeshë).

Për muajin që kalova në Zelandën e Re në një autobus hop on – hop off, unë isha një nga udhëtarët e vetme që nuk kisha çantë shpine. Ndërsa udhëtarë me çanta shpine dukeshin më në modë dhe më pak të mirëmbajtur se unë, shumë prej tyre ishin xhelozë për rrotat e mia dhe nuk më bënin të ndihesha aspak keq.

Ndërsa përvoja katërmujore e udhëtimit ishte aq e pabesueshme sa duket, unë jam ndoshta më mirënjohëse për perspektivën që fitova për paketimin dhe zotërimet e mia. Pas katër muajsh (nëpër tre kontinente) që kam jetuar jashtë me një valixhe dore, e kuptoj se sa pak më duhet për të pasur një përvojë të kënaqshme udhëtimi – dhe tani, paketimi për një udhëtim normal në një klimë të caktuar është si një fllad. Nuk mendoj se do të bëj check-in kurrë më për një çantë.

Burimi: Travel and Leisure
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here