Nëse keni neps për këto ushqime, keni mungesë vitaminash

A keni ditë dhe ju, sidomos tani në dimër kur ju hahen portokalle ose kivi? Sot po ndjeja dëshpërimisht mungesën e portokajve dhe arrija të imagjinoja si lëngu i tyre mund të mbushte gojën time të etur për to. Dhe natyrisht, pasi hëngra një portokall, mendova të lexoj pak ç’do të thotë kur trupi yt ka neps për fruta si portokalli ose kivi (dje hëngra kivin po nuk ishte njësoj si portokalli, më besoni).

Kështu hasa në një artikull të lezetshëm që thoshte “Ja shpjegimi i nepseve të tua” dhe kuptova se trupi im po më thoshte “Dreqin, grua, na duhet vitaminë C!

Nepsi për ushqim është një nga misteret e mëdha të jetës. Pulë e skuqur, patate të skuqura me kripë, drithëra të ëmbla me sheqer, shalqi me lëng – me siguri i keni kërkuar të gjitha këto ushqime në një moment. Por pse trupi ynë një ditë ka nevojë për të ëmbla dhe ditën tjetër për të kripura? Epo kjo është shkenca, të dashur miq.

Çfarëdo që dëshironi, mund të jetë mënyra e trupit tuaj për t’ju thënë se në të vërtetë keni nevojë për diçka tjetër.

Pse kam dëshirë për çokollatë?
Ka një arsye pse njerëzit thonë se çokollata është ilaç për një ditë të keqe – shkenca thotë se në fakt ju rrit humorin. Një studim nga Shoqata Kimike Amerikane zbuloi se çokollata rriti nivelet e serotoninës dhe dopaminës. Çokollata përmban gjithashtu magnez dhe teobrominë, të cilat dihet se reduktojnë nivelet e stresit dhe relaksojnë muskujt e tensionuar. Kjo mund të shpjegojë gjithashtu pse trupi ynë dëshiron çokollatën gjatë ciklit tonë menstrual.

Pse kam neps për djathë?
Dëshira për djathë mund të nënkuptojë se trupi juaj ka nevojë për më shumë vitaminë A ose D (në fund të fundit shumica prej nesh kanë mungesë të vitaminës D). Por ka më shumë gjasa që të keni nevojë vetëm për një nxitje humori. Djathi përmban l-triptofan, një përbërës që përmirëson humorin dhe nxit relaksimin.

Pse kam dëshirë për kripë?
Kripa është një tregues kryesor i mungesës së mineraleve. Nxitja e kripës është e lidhur me nivele të ulëta të kalciumit, magnezit dhe zinkut.

Pse kam dëshirë për karbohidrate?
Pyetja e vërtetë është kur nuk kemi dëshirë për karbohidrate?! Makaronat, orizi dhe buka janë tre nga ushqimet më të mira në botë. Dëshirat për karbohidrate zakonisht tregojnë nivele të ulëta të sheqerit në gjak. Ashtu si shumë ushqime të tjera, karbohidratet gjithashtu konsumohen për vetitë e tyre për të rritur humorin. “Sapo një ushqim me niseshte kalon pjesën e pasme të gjuhës, trupi juaj e trajton atë në të njëjtën mënyrë si ëmbëlsirat me sheqer,” tha Joseph Colella, MD në një intervistë për Cosmopolitan. Kjo do të thotë se si karbohidratet ashtu edhe ëmbëlsirat janë shenja që ju keni nevojë për një gjendje mendore si pushim ose çlirim emocional.

Pse kam dëshirë për kafeinë?
Për fillestarët, mund të nënkuptojë se jeni i varur. Por fuqia e rritjes së energjisë së kafeinës mund të jetë rezultat i mungesës së ujit. “Imagjinoni një bimë të vyshkur që ka nevojë për ujë,” thotë DeRobertis. “Menjëherë pasi ta ujisni, do të rritet përsëri. Me njerëzit, është e njëjta gjë!

Nëse keni neps për këto ushqime, këtu janë vitaminat që ju nevojiten
Trupi juaj ka gjithmonë nevojë për vitamina dhe lëndë ushqyese kryesore që ofrojnë energji dhe qarkullim, forcojnë sistemin tuaj imunitar dhe forcojnë kockat dhe muskujt tuaj. Por kjo është veçanërisht e vërtetë gjatë muajve të dimrit, kur ajri është i zhveshur nga lagështia dhe kur disa fruta dhe perime bëhen më pak të bollshme në lëndë ushqyese.

Nëse keni dëshirë për kos, spinaq ose panxhar, keni nevojë për më shumë kalcium.
Nëse po vazhdoni me rutinën tuaj të stërvitjes gjatë sezonit më të ftohtë (bravo ju!), do të dëshironi të rritni marrjen e kalciumit të njohur për ndërtimin dhe ruajtjen e kockave të forta.

Nëse keni dëshirë për vezë ose peshk, keni nevojë për më shumë vitaminë D
A e dini se pothuajse gjysma e të rriturve kanë mungesë të vitaminës D? Një nga burimet kryesore të kësaj lënde ushqyese është ekspozimi ndaj diellit, megjithatë neve na është thënë herë pas here që të qëndrojmë larg diellit. Pra, si mund të ngopeni, veçanërisht gjatë muajve të dimrit? Merrni suplemente në formën e një pilule, apo edhe lëngu, ose konsumoni ushqime të pasura me vitaminë D, si qumështi, kosi, vezët, peshku dhe disa drithëra.

Nëse dëshironi avokado ose mish të kuq, keni nevojë për më shumë hekur
Filloni të ndiheni kaq të rraskapitur saqë vështirë se mund t’ia dilni me klasat e fitnesit që keni marrë gjatë verës dhe vjeshtës? Kjo mund të jetë përgjigja e trupit tuaj ndaj mungesës së hekurit, një mineral që ndihmon në rritjen e niveleve të energjisë dhe ju mban të ecni edhe kur dielli tashmë ka perënduar. Provoni të merrni suplemente ose mbushni pjatën tuaj me ushqime si spinaq, avokado, lima dhe fasule, thjerrëza dhe mish të kuq.

Nëse keni neps për portokall,  keni nevojë për më shumë vitaminë C
Ju dini të ngarkoni trupin me këtë vitaminë kur ndiheni sikur po ftoheni, por është e rëndësishme të jeni të ngopur gjatë dimrit, pavarësisht nëse jeni të sëmurë apo jo. Kjo sepse në shumicën e rasteve, ka më pak vitaminë C në frutat dhe perimet që po hani nga nëntori deri në mars, që do të thotë se do t’ju duhet të hani edhe më shumë nga këto superushqime – ose të mbështeteni në suplemente – për të mbështetur trupin tuaj dhe për të shmangur sëmundjet.

Nëse dëshironi arra ose asparagus, keni nevojë për më shumë vitaminë E
Nëse jeni të prirur ndaj tharjes së lëkurës, flokëve dhe thonjve, tashmë me siguri ju mungon kjo vitaminë e rëndësishme. Për të ndihmuar në kthimin e lagështisë shumë të nevojshme, bëni dush të vakët dhe mbusheni pjatën tuaj me arra si farat e lulediellit, bajamet dhe kikirikët dhe perime si asparagus.

Nëse keni dëshirë për bukë ose zarzavate me gjethe, keni nevojë për më shumë vitamina B
Çrregullimi emocional sezonal (SAD) është një gjë reale. Për të luftuar depresionin dhe humorin, ngarkoni trupin me vitamina B, të cilat dihet se luftojnë këto simptoma dhe rrisin nivelet e energjisë. Ngopuni me drithëra, bukë, zarzavate me gjethe të errëta, mish të kuq dhe oriz kaf.

Nëse dëshironi thjerrëza ose spinaq të papërpunuar, keni nevojë për më shumë magnez
Mungesa e mjaftueshme e këtij minerali kritik mund t’ju bëjë më të ndjeshëm ndaj simptomave të SAD duke ulur prodhimin e trupit tuaj të kimikateve stabilizuese të humorit si serotonina dhe melatonina. Magnezi gjithashtu punon për të ruajtur funksionin e muskujve dhe nervave. Mënyra më e mirë për të rritur marrjen e magnezit është të hani spinaq të papërpunuar, arra dhe fara, fasule dhe thjerrëza dhe avokado.

Kushtojini vëmendje trupit tuaj – dhe dëshirave tuaja – sepse mund të ketë implikime serioze. Trupi juaj po ju flet vazhdimisht, kështu që është koha që të dëgjoni. Na besoni: Do të jetë më mirë për të.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here