Neuroshkencëtarja e MIT ndan 4 gjëra që nuk i bën kurrë, për të shmangur ‘mjegullën e trurit dhe harresën’

Alarmi bie. Vishesh, merr kafen dhe shkon në punë. Por në kohën e drekës, ju filloni të ndiheni të çorganizuar. Ju i rilexoni emailet sepse ju mungon fokusi dhe qartësia mendore.

Nuk ka asgjë më të keqe se mjegulla e trurit. Përveç stresit dhe mungesës së gjumit, mund të shkaktohet nga sistemi imunitar që krijon një përgjigje inflamatore në tru. Kjo mund të çojë në simptoma si përqendrimi më i ulët dhe kujtesa e dobët, ose vështirësi në marrjen e vendimeve.

Si neuroshkencëtare, unë studioj shkaqet e mjegullës së trurit dhe harresës. Për t’i shmangur ato, këtu janë katër gjëra që nuk i bëj kurrë:

1. Nuk e lë kurrë trupin tim të tensionohet për një kohë të gjatë
Edhe nëse mendoni se jeni të relaksuar, trupi juaj mund të jetë fizikisht i tensionuar (p.sh., dhimbje të forta të qafës, shpinës ose shpatullave). Kjo mund të jetë rezultat i stresit nga gjëra të tilla si detyrat e papërfunduara ose afatet e afërta.

Pra, kur vërej se trupi im është i tensionuar, bëj menjëherë një ushtrim të quajtur “frymëmarrje në kuti“:

  • Merrni frymë përmes hundës ndërsa numëroni ngadalë deri në katër sekonda.
  • Mbajeni frymën për katër sekonda.
  • Nxirreni frymën përmes hundës, duke lëshuar të gjithë ajrin nga mushkëritë tuaja, ndërsa numëroni ngadalë deri në katër sekonda.
  • Mbajeni frymën sërish për katër sekonda.
  • Përsëriteni për të paktën katër raunde.
Frymëmarrja në kuti është një mënyrë e thjeshtë për të ndihmuar në qetësimin e trurit tuaj. Studimet tregojnë gjithashtu se mund të zvogëlojë nivelet e kortizolit, i cili është kimikati i prodhuar kur trupi është nën stres.

2. Nuk përdor kurrë ekrane një orë para gjumit
Sado joshëse që mund të jetë të shikosh postime nëpër Instagram ose të shohësh TV para gjumit, këto aktivitete mund të jenë shumë stimuluese për trurin.

Në vend të kësaj, përpiqem të lexoj një libër përpara se të fik dritat. Nëse kjo nuk më ndihmon të fle, unë bëj një “skanim të trupit relaksues“, duke shtrydhur dhe lëshuar muskujt – duke filluar nga gishtat e këmbëve dhe deri në kokën time.

Në mënyrë ideale, ne kemi nevojë për rreth tetë orë gjumë në natë. Më shumë se kaq mund të çojë në një humor të dëshpëruar dhe më pak se kaq nuk i jep trurit kohë të mjaftueshme për të pushuar dhe rivendosur.

3. Unë kurrë nuk e ngarkoj veten me glukozë
Nëse zorra juaj nuk është e shëndetshme, fuqia juaj e trurit mund të dobësohet gjithashtu. Unë forcoj boshtin tim zorrë-tru duke mbajtur një dietë të pasur me ushqime hidratuese, yndyrna të shëndetshme dhe proteina të tretshme.

Më e rëndësishmja nga të gjitha, përpiqem të shmang sheqerin. Truri juaj përdor glukozën (sheqerin) si lëndë djegëse, por karbohidratet e rafinuara si shurupi i misrit me fruktozë të lartë që gjendet në pijet e gazuara nuk janë burime të mira të karburantit. Truri juaj merr një shpërthim të tepërt të glukozës, pastaj shumë pak.

Kjo mund të çojë në nervozizëm, lodhje, konfuzion mendor dhe gjykim të dëmtuar.

Unë gjithashtu ha ushqime të pasura me magnez – drithëra, zarzavate me gjethe, fasule të thata dhe bishtajore – për të ndihmuar në rregullimin e humorit tim dhe ciklit të gjumit. Dhe sigurohem që të pi pijen time të fundit me kafeinë të ditës përpara orës 10:00.

4. Nuk kaloj asnjë ditë pa medituar
Unë meditoj për të paktën 12 minuta në ditë.

Bërja e kësaj gjatë natës mund të ndihmojë në zbutjen e mjegullës së trurit të nesërmen:

  • Hiqni të gjitha shpërqendrimet nga dhoma juaj.
  • Uluni ose shtrihuni në një pozicion të rehatshëm.
  • Merrni frymë thellë.
  • Vëzhgoni në heshtje mendimet tuaja.
  • Çfarëdo qofshin mendimet që vijnë, thjesht pranoni që ato të kthejnë fokusin tuaj në frymëmarrje.
Nëse nuk ju pëlqen të meditoni, mund të bëni një aktivitet të ndërgjegjshëm si gatimi ose të bëni një shëtitje të qetë.

Unë rekomandoj gjithashtu të krijoni një mantra që mund ta thoni në mëngjes, si: “Mjegulla e trurit është një gjendje shpirtërore. Do të shkoj në shtrat herët sonte dhe nesër do të jem mirë.”

Duke i artikuluar me zë të lartë qëllimet tuaja, mund të filloni të jeni më të qëllimshëm për të ndryshuar zakonet tuaja. Dhe përmes kësaj përsëritjeje, truri dhe trupi juaj do të fillojnë të ndjekin shembullin.

Burimi: CNBC
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here