Ngritja e influencuesve B2B të LinkedIn

Kompanitë po zbulojnë se ekspertët në fushat e tyre mund t’i ndihmojnë ata t’u shesin ndërmarrjeve të tjera, si yjet e markave të konsumit të TikTok.

Bernard Marr, 49 vjeç, i cili ka diplomë në biznes, inxhinieri dhe teknologji informacioni, është i interesuar për tema të tilla si inteligjenca artificiale dhe transformimi digjital. Në videot e tij në internet për të ardhmen e teknologjisë dhe strategjisë së biznesit, konsulenti dhe autori me flokë gri zakonisht vesh një kostum me xhaketë dhe bluzë të zezë për të ofruar mendimin e tij për trendet kryesore të industrisë me një ton të qetë dhe udhëzues. Nuk është performanca tipike e një ndikuesi.

E megjithatë 2 milionë njerëz e ndjekin Marr-in në mediat sociale dhe ai ka tërhequr marka të mëdha që kërkojnë të nxisin shitjet duke partnerizuar me të në postimet e tij, duke përfshirë International Business Machines, Microsoft dhe Alphabet të Google. “Gjithmonë kanë qenë kompani që më kanë thënë: ‘A dëshiron të punojmë së bashku? Ne kemi këto histori interesante për të ndarë, dhe ju keni një audiencë”, tha Marr, krijimi i përmbajtjes së mediave sociale të të cilit merr një të tretën e orëve të tij të punës dhe kontribuon sa gjysma e të ardhurave të tij.

Marr është pjesë e një segmenti të vogël, por në rritje të botës së marketingut, i njohur si influencer nga biznesi në biznes. Shumica e njerëzve janë të njohur me ushtrinë e influencuesve të rinj që bëjnë video virale në TikTok dhe Instagram për markat që kërkojnë të arrijnë konsumatorët, kryesisht në bukuri, modë, udhëtime dhe ushqime, por edhe në financa dhe kafshë shtëpiake. Tani, bizneset e sipërmarrjeve që u shesin kompanive të tjera po e përdorin këtë trend duke punuar me influencues si Marr. “Këto biseda po ndodhin gjithsesi, apo jo?” tha Rahul Titus, kreu global i influencuesve në agjencinë Ogilvy. “Ju mund të mos i filloni apo nxitni këto biseda, por blerësit tuaj janë në Reddit dhe LinkedIn dhe në të gjitha këto platforma të mediave sociale.

Dega e Ogilvy për marrëdhëniet me publikun po ndërton një ekip specialistësh të influencuesve B2B, me shpresën që deri në një e pesta e grupit të tij me qindra influencers të fortë mund të fokusohet përfundimisht në një punë të tillë. Kontratat B2B mund të jenë 10% – 20% më të shtrenjta se një marrëveshje tipike e ndikimit të markës së konsumatorit, thotë Titus. Ideja me marketingun influencues B2B nuk është të gjenerojë shitje të menjëhershme, tha ai, por të shtyjë drejtuesit kryesorë që menaxhojnë shpenzimet e biznesit në drejtim të produkteve të caktuara, sepse bizneset kanë shumë më pak gjasa sesa konsumatorët individualë të bëjnë blerje impulse.

Kompanitë e telekomunikacionit Vodafone Group Plc dhe Samsung Electronics Co. po punojnë me Ogilvy për të shitur planet e tyre të biznesit përmes influencuesve të tillë si Sharmadean Reid. Themeluesja e bizneseve të shumta të bukurisë, Reid përfaqëson markat përmes punës së saj duke gjykuar konkurse dhe duke folur në panele rreth sipërmarrjes dhe edukimit femëror. Ajo thotë se ajo që u ofron Samsung dhe klientëve të tjerë ndikues B2B është aksesi në një rrjet unik. “Audienca ime nuk janë vetëm konsumatorë normalë, audienca ime përbëhet nga shumë sipërmarrës dhe bizneset e tyre,” tha Reid. “Nuk e mbaj mend herën e fundit kur më është dashur të krijoj përmbajtje për ndonjë nga klientët e mi. Ata thjesht duan që unë të përshtatem me markën.”

Ndërsa kanalet për marketing B2B mund të përfshijnë çdo gjë nga paraqitjet personale në konferenca deri te postimet në Twitter, forumi kryesor është LinkedIn. Rrjeti social në pronësi të Microsoft Corp. ka tërhequr më shumë krijues duke forcuar stafin e tij që punon me ta, tha Ben Jeffries, shefi ekzekutiv i Influencer, i cili lidh markat me personalitetet në internet. “Ju keni krijues që e marrin LinkedIn më seriozisht,” shtoi Jeffries. Influenca B2B është rritur vitin e kaluar, tha ai, duke vlerësuar se është trefishuar afërsisht si një përqindje e shpenzimeve të markës për influencuesit.

LinkedIn thotë se kishte më shumë se 144,000 anëtarë me titullin e tyre të punës si “krijues” që nga dhjetori 2021, 16% më shumë se një vit më parë. Është fokusuar në ndihmën e krijuesve të ndajnë histori dhe të angazhohen me audiencën dhe, që nga korriku, më shumë se 11 milionë anëtarë kishin aktivizuar modalitetin e krijuesit – një program që kompania filloi të ofrojë në mars 2021 që lejon një anëtar të identifikohet si një autoritet prodhues me ekspertizë të veçantë në përmbajtje. LinkedIn po inkurajon gjithashtu punën me influencuesit duke mundësuar buletinet informative dhe tani ka më shumë se 18,000 njerëz që publikojnë rregullisht në platformë, duke përfshirë biznesmenë të shquar Melinda Gates, Ariana Huffington dhe Richard Branson.

Për të qenë të sigurt, fushatat e influencuesve B2B ende përbëjnë një pjesë të vogël të shumave të mëdha të shpenzuara për marketingun me ndikim – duke gjeneruar potencialisht 11.7 miliardë dollarë të ardhura deri në fund të këtij viti, sipas një vlerësimi – që është në vetvete vetëm një pjesë e vogël e konvencionales si treg reklamash. Pronarët e mediave fituan rreth 776 miliardë dollarë të ardhura totale nga reklamat vitin e kaluar. Shumë agjenci po pengojnë emërimin e ekipeve të specializuara, duke pritur që tregu të zhvillohet më tej. Marketingu B2B është gjithashtu më i komplikuar se fushatat e influencuesve të konsumatorëve, me një grup më të vogël talentesh të mundshëm, të cilët kanë kredencialet dhe njohuritë për t’iu ofruar njerëzve të biznesit në mënyrë efektive. Dhe mund të jetë më e vështirë të lidhesh me audiencën kur disa produkte, të tilla si sigurimet, nuk mund të mbahen në duart e ndikuesit siç mund të mbahet një buzëkuq.

Megjithatë, shumë tregtarë të ndërmarrjeve tradicionale po hyjnë në trend. Ryan Bares, drejtuesi global i marketingut me ndikim social të IBM, thase kur ai iu bashkua kompanisë në vitin 2016, nuk kishte fare një program influencues. Tani është një komponent kyç i strategjisë së marketingut, shtoi ai. Një fushatë e kohëve të fundit nxiti influencuesit për të rritur ndërgjegjësimin rreth një platforme kompjuterike cloud IBM – jo aq sa materialet e videove të kërcimit TikTok. “Ata nuk janë atje për të shitur mainframe-in, ata janë atje për të folur rreth temave rreth mainframe-it – siç mund të jetë kompjuteri cloud, ose siguria,” tha Bares, i cili thotë se buxheti i tij është rritur rreth 15% në vit për vitet e fundit. Ndërsa procesi i blerjes për vendimet B2B mund të jetë amorf, metrikat e avancuara si sa shpesh klikojnë shikuesit në postime u japin markave besimin se strategjia po shpërblehet. “Ne kemi qenë në gjendje të tregojmë se influencuesit mund të sjellin rezultate.”

Burimi: Bloomberg
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here