Një tërmet me magnitudë 7.8 ka goditur Turqinë jugore: Lajmet e fundit

Një tërmet me magnitudë 7.8 ka goditur Turqinë jugore, tha të hënën Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara (USGS).

Tërmeti ra në orën 4:17 të mëngjesit me orën lokale.

Thellësia e tërmetit është 24.1 kilometra, e vendosur 23 kilometra në lindje të Nurdagi, provinca Gaziantep, sipas USGS.

Pasgoditje të forta: Një tjetër tërmet me magnitudë 6.7 goditi 32 kilometra në veriperëndim të epiqendrës rreth 11 minuta pas tërmetit të parë, tha USGS.

Tërmeti i fuqishëm goditi edhe Sirinë
Shumë ndërtesa janë shembur në Siri pas një tërmeti të fuqishëm që goditi Turqinë fqinje jugore në mëngjes herët të hënën, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve e Sirisë, SANA.

Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD) tha se tërmeti goditi afër Kahramanmaras dhe qytetin e Gaziantep, afër kufirit me Sirinë.

Një ndërtesë tetë-katëshe u shemb në provincën Hama të Sirisë, raportoi SANA. Ndërtesa të shumta u raportuan gjithashtu se janë shembur në qytetin port të Latakias dhe në qytetin e Alepos.

Turqia, vend me aktivitet të lartë sizmik
Tërmeti me magnitudë 7.8 që goditi Turqinë jugore herët të hënën është cilësuar si më i forti që ka përjetuar vendi në më shumë se 100 vjet të dhëna, sipas Shërbimit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara (USGS).

USGS tha se një tërmet po aq i fuqishëm me magnitudë 7.8 që goditi Turqinë lindore në vitin 1939 rezultoi në më shumë se 30,000 të vdekur.

Karl Lang, një asistent profesor në Shkollën e Tokës dhe Shkencave Atmosferike të Universitetit Georgia Tech, tha për CNN se zona e goditur nga tërmeti të hënën është e prirur ndaj aktivitetit sizmik.

Turqia nuk është e huaj për tërmetet e forta; Shtatë tërmete me magnitudë 7.0 ose më shumë kanë goditur vendin në 25 vitet e fundit – por ai i së hënës është më i fuqishmi. Është gjithashtu tërmeti më i fortë që ka goditur kudo në botë që nga një tërmet me magnitudë 8.1 ballë që goditi një rajon të largët pranë Ishujve Sandwich Jugor në Oqeanin Atlantik jugor në 2021, duke mos rezultuar në dëme.
Moti i ftohtë po vështirëson kërkimet për shpëtim
Me një sistem moti të ftohtë dhe të lagësht që lëviz nëpër rajon, kushtet e këqija ka të ngjarë të ndikojnë në përpjekjet e shpëtimit dhe rimëkëmbjes pas tërmetit në Turqinë jugore dhe Sirinë veriore të hënën, sipas meteorologëve të CNN.

Temperaturat pak mbi pikën e ngrirjes po ndodhin në provincën Gaziantep të Turqisë, me reshje shiu dhe bore që parashikohen të hënën dhe të martën.

Edhe pse fillimi i shkurtit bie brenda pjesës më të ftohtë të vitit, temperaturat aktuale janë edhe më të ftohta se mesatarja, duke shkuar rreth 5 gradë Celsius nën normat sezonale.

Dhe moti do të bëhet më i ftohtë: Temperaturat do të bien nën zero deri të martën, me uljen në Gaziantep në -6 gradë Celsius.

Reshjet e borës do të jenë më të përhapura gjatë ditës së hënë dhe do të zgjasin deri të martën. Bora do të jetë më e madhe në lartësitë më të larta, por mund të bjerë deri në kufirin me Sirinë.

USGS paralajmëron se mund të ketë deri në 10,000 viktima
Numri i të vdekurve nga tërmeti i fuqishëm që goditi Turqinë jugore herët të hënën mund të arrijë deri në 10,000 njerëz, tha Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara (USGS).

Sipas vlerësimeve të saj, USGS tha se ka një shans 47% që ai të arrijë midis 1,000 dhe 10,000 njerëz, ndërsa ka një shans 27% që të arrijë midis 100 dhe 1,000 dhe një shans 20% që të arrijë midis 10,000 dhe 100,000.

Vlerësimet e USGS-së vijnë nga modelimi i bazuar në tërmetet historike në rajon, popullsia e ekspozuar ndaj lëkundjeve më të rënda dhe cenueshmëria e strukturave në zonat më të goditura.

Raporti vlerëson gjithashtu se humbjet ekonomike do të jenë midis 1 miliard dollarë deri në 10 miliardë dollarë, të cilat mund të arrijnë deri në 2% të PBB-së së Turqisë.

Deri më tani, më shumë se 500 njerëz janë konfirmuar të vdekur dhe rreth 3,000 të tjerë të plagosur në Turqi dhe Siri, sipas zyrtarëve dhe mediave shtetërore.

Tërmeti dëmton kalanë qindra vjeçare
Kalaja e Gaziantepit, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në Turqi, është dëmtuar rëndë pas një tërmeti të fuqishëm dhe pasgoditjeve që tronditën jugun e vendit të hënën në mëngjes.

Kupola dhe muri lindor i xhamisë historike Shirvani, e cila ndodhet pranë kështjellës dhe thuhet se është ndërtuar në shekullin e 17-të, gjithashtu u shemb pjesërisht, shtoi ai.

Sipas gërmimeve arkeologjike, kalaja u ndërtua për herë të parë si kullë vrojtimi në periudhën romake në shekujt II-IV të erës sonë dhe u zgjerua me kalimin e kohës.

Ajo mori formën e saj aktuale midis viteve 527-565 pas Krishtit gjatë periudhës së Perandorit Bizantin Justinian I, sipas Muzeumeve Turke, siti zyrtar i muzeve dhe vendeve arkeologjike në vend.

Burimi: CNN
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here