Notares i bie të fikët në pishinë gjatë kampionatit botëror

Trajnerja e ekipit të SHBA, Andrea Fuentes u hodh në pishinë për të shpëtuar notaren artistike Anita Alvarez, dy herë fituesen olimpike. “Anita është mirë,” tha ajo për Alvarez pas incidentit.
Një notare artistike e ekipit amerikan u shpëtua në mënyrë dramatike nga trajnerja e saj pasi i ra të fikët në ujë gjatë kampionatit botëror të notit në Budapest, të mërkurën.

Në imazhet tronditëse, 25-vjeçarja Anita Alvarez mund të shihet duke notuar drejt fundit të pishinës, pa ndjenja, pasi kishte përfunduar rutinën e saj të lirë.

Trajnerja e saj, Andrea Fuentes, e cila më parë ka fituar katër medalje olimpike të notit të sinkronizuar për Spanjën, u hodh në veprim.

Në foto, Fuentes, ende e veshur plotësisht me një bluzë dhe pantallona të shkurtra, mund të shihet duke notuar drejt Alvarez përpara se ta tërhiqte notaren drejt sipërfaqes së ujit.

Më pas ajo mund të shihet duke tërhequr zvarrë Alvarez, dy herë olimpiste, drejt buzës së pishinës me ndihmën e një burri të paidentifikuar.

Alvarez iu dha kujdes mjekësor përpara se të largohej me barelë, sipas faqes zyrtare të Lojërave Olimpike.

Në një deklaratë të shpërndarë në faqen e Instagramit të USA Artistic Swimming, Fuentes tha: “Anita është mirë“, pas incidentit të tmerrshëm.

Mjekët kontrolluan të gjitha elementet jetësore dhe gjithçka është normale: rrahjet e zemrës, oksigjeni, nivelet e sheqerit, presioni i gjakut, etj… gjithçka është në rregull”, tha ajo.

Ne ndonjëherë harrojmë se kjo ndodh në sporte të tjera me qëndrueshmëri të lartë. Maratona, çiklizëm, vrap,” vazhdoi ajo. “Të gjithë kemi parë imazhe ku disa atletë nuk arrijnë në vijën e finishit dhe të tjerë i ndihmojnë ata të arrijnë atje”.

Sporti ynë nuk është i ndryshëm nga të tjerët, vetëm në një pishinë, ne i kalojmë kufijtë dhe ndonjëherë i gjejmë ato”, tha ajo. “Anita ndihet mirë tani dhe mjekët thonë se është mirë”.

Në një intervistë për gazetën spanjolle Marca, Fuentes tha se ajo u hodh në ujë “sepse pashë që askush, asnjë roje bregdetare, nuk po zhytej“.

U tremba pak sepse ajo nuk po merrte frymë, por tani ajo është mirë”, tha ajo

Urgjenca mjekësore e djeshme e dy herë olimpistes Anita Alvarez dhe shpëtimi i mëpasshëm nga trajnerja Andrea Fuentes ishte zemërthyese për komunitetin tonë”, tha USA Artistic Swimming për Associated Press në një deklaratë.

Ajo dha një performancë të jashtëzakonshme solo dhe konkurroi shkëlqyeshëm në katër gara paraprake dhe tre finale për gjashtë ditë,” tha ajo.

Alvarez përfundoi e shtata në finalen individuale të së mërkurës.

Ajo pritet të marrë një ditë pushimi të enjten dhe do të vendosë me një mjek nëse mund të notojë në finalet e ardhshme, tha Fuentes.

Burimi: NBC News
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here