Pesë zhvillime kryesore nga lufta Rusi – Ukrainë

Ndërsa beteja për Kievin hyn në ditën e katërt brutale, valët e trupave ruse po afrohen në kryeqytetin ukrainas.

Të dielën në mëngjes, forcat e Putinit bombarduan Kievin pasi ai urdhëroi trupat e tij të përparonin në Ukrainë “nga të gjitha drejtimet”.

Këtu janë pesë zhvillimet kryesore që kanë ndodhur gjatë natës:

1. Djali, 6 vjeç, mbetet i vrarë në sulmin e spitalit të kancerit të fëmijëve

Një spital kanceri për fëmijë mund të jetë shkatërruar nga rusët, sipas raportimeve në mediat ukrainase.

TSN tha se të paktën një fëmijë, një djalë gjashtë vjeçar, u vra pasi spitali i kancerit për fëmijë Okhmadyt në Kiev u godit nga zjarri i artilerisë të dielën në mëngjes.

Kyiv Independent tha se të paktën dy fëmijë dhe dy të rritur u plagosën në sulm.

2. Misteri mbi ‘të mbijetuarit’ e ishullit të gjarpërinjve

Ushtarët ukrainas në ishullin e gjarpërinjve, të cilët mbronin garnizonin e tyre nga forcat ruse – dhe thuhet se i thanë një luftanije armike të “shkonte të ….. veten” kur iu kërkua të dorëzohej – mund të jenë ende gjallë, sipas zyrtarëve ukrainas.

Shërbimi Shtetëror i Rojës Kufitare të Ukrainës tha: “Ne kemi një besim të fortë se të gjithë mbrojtësit ukrainas të ishullit Zmiinyi (ishulli i gjarpërinjve) mund të jenë gjallë. Pas marrjes së informacionit për vendndodhjen e tyre të mundshme, DPSU së bashku me Forcat e Armatosura të Ukrainës po kryejnë punë për identifikimin e ushtarëve tanë.”

3. Zelensky i përgjigjet Kremlinit për bisedimet e paqes duke thënë se do të takohet por jo në Bjellorusi

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë se vendi i tij është gati për bisedime paqeje me Rusinë, por jo nëse ato priten në Bjellorusi, siç sugjerohet nga Kremlini.

Duke folur në një video-mesazh të dielën, presidenti Volodymyr Zelensky sugjeroi Varshavën, Bratislavën, Stambollin, Budapestin ose Bakun si vende alternative për bisedimet diplomatike.

Ai shtoi: “Nata e kaluar në Ukrainë ishte brutale, përsëri të shtëna, përsëri bombardime të zonave të banuara, të infrastrukturës civile.”

Kremlini tha të dielën se një delegacion rus kishte mbërritur në qytetin bjellorus të Homel për bisedime me zyrtarët ukrainas.

“Delegacioni rus është gati për bisedime dhe ne tani jemi duke pritur për ukrainasit”, tha Peskov.

4. 5000 trupa ruse thuhet se refuzojnë të hyjnë në Ukrainë

Deri në 5,000 trupa ruse thuhet se refuzuan të kalonin kufirin në Ukrainë të dielën në mëngjes, sipas raportimeve në mediat ukrainase.

Trupat, të cilët raportohet se janë kontraktorë, janë të vendosur në Belgorod, afër kufirit lindor me Ukrainën dhe rreth 50 milje nga Kharkiv.

Sipas shërbimit të verifikimit të fakteve Oborevat, ushtarët “organizuan një trazirë” dhe refuzuan të luftojnë.

5. Trump thotë se Putini “po i bie Biden si daulle”

Donald Trump dënoi pushtimin rus të Ukrainës dhe parashikoi një “luftë të madhe në Evropë”, por fajësoi pjesërisht Joe Biden dhe liderët “delikuentë” të NATO-s për krizën.

Duke iu drejtuar një turme adhuruesish në Orlando, Florida, ish-presidenti i SHBA-së e sulmoi zotin Biden si “të dobët dhe të paaftë” dhe tha: “Putini po i bie Bidenit si daulle”.

“Kjo fatkeqësi e tmerrshme nuk do të kishte ndodhur kurrë nëse zgjedhjet tona nuk do të manipuloheshin dhe nëse unë do të isha president,” tha ai, duke iu referuar pretendimeve të tij të pabaza se ai ishte fituesi i vërtetë i zgjedhjeve të 2020.

Burimi: the Telegraph

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here