Po ndodh tani: Rusia pushton Ukrainën

Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi hyrjen e 200,000 trupave ushtarake në Ukrainë, mbrëmjen e së mërkurës, duke e përfshirë të gjithë Evropën Lindore në një makth që dhune dhe terror që nuk ishte parë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Udhëheqësi rus pretendon se Rusia po ndërmerr një “operacion të posaçëm ushtarak” për të çmilitarizuar dhe “denazifikuar” rajonin e Donbas, një lëvizje që do të thotë “luftë” kundra Ukrainës.

Putin e njoftoi operacionin në një fjalim të drejtpërdrejtë televiziv që u transmetua para orës 6 të mëngjesit me orën lokale, duke kërcënuar vendet që përpiqen të ndërhyjnë se do të përballen me “pasoja që nuk i kanë parë kurrë”.

Menjëherë pas fjalimit, shpërthime u raportuan në kryeqytetin Kiev, Kramatorsk, Kharkiv, Odessa dhe Mariupol. Nuk ishte menjëherë e qartë se cilat ishin objektivat.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy lëshoi një deklaratë video të mërkurën mbrëma, duke shpallur ligjin ushtarak për Ukrainën pasi Rusia filloi sulmet ushtarake brenda vendit, sipas Associated Press. Vendi do të hyjë në gjendjen e emergjencës, që pritet të zgjasë 30 ditë. 

Zelenskyy tha se foli edhe me presidentin Joe Biden. Ai u bëri thirrje qytetarëve të qëndrojnë të qetë dhe të mos panikohen pasi Rusia nisi sulmet ushtarake në Ukrainë.

Kryeministri i Britanisë, Boris Johnson, kritikoi ashpër presidentin rus Vladimir Putin orët pasi Rusia filloi një operacion ushtarak në Ukrainë.

“Jam i tmerruar nga ngjarjet e tmerrshme në Ukrainë dhe kam folur me presidentin Zelenskyy për të diskutuar hapat e ardhshëm”, shkroi Johnson në Twitter.

“Presidenti Putin ka zgjedhur një rrugë gjakderdhje dhe shkatërrimi duke nisur këtë sulm të paprovokuar ndaj Ukrainës”.

“Mbretëria e Bashkuar dhe aleatët tanë do të përgjigjen me vendosmëri.”

Shpërthime të mëdha u dëgjuan në të gjithë Ukrainën ndërsa nata u kthye në ditë në vendin evropian.

Sipas Associated Press, shpërthime u dëgjuan në Kiev, Kharkiv, Odessa dhe qytete të tjera anembanë Ukrainës.

CNN tregoi një pamje të drejtpërdrejtë të gazetarit Matthew Chance, i cili ndodhet në Kiev, duke dëgjuar shpërthime në sfondin e të shtënave.

“Sapo dëgjova një shpërthim të madh këtu pas meje,” tha ai.

Presidenti Joe Biden lëshoi një deklaratë të mërkurën mbrëma në përgjigje të njoftimit të Rusisë për një operacion ushtarak në Ukrainë.

“Lutjet e gjithë botës janë me popullin e Ukrainës sonte teksa ata pësojnë një sulm të paprovokuar dhe të pajustifikuar nga forcat ushtarake ruse. Presidenti Putin ka zgjedhur një luftë të paramenduar që do të sjellë një humbje katastrofike të jetëve dhe vuajtjeve njerëzore. Vetëm Rusia është përgjegjëse për vdekjen dhe shkatërrimin që do të sjellë ky sulm, dhe Shtetet e Bashkuara, aleatët dhe partnerët e saj do të përgjigjen në një mënyrë të bashkuar dhe vendimtare. Bota do të kërkojë llogari nga Rusia.

Unë do të monitoroj situatën nga Shtëpia e Bardhë këtë mbrëmje dhe do të vazhdoj të marr përditësime të rregullta nga ekipi im i sigurisë kombëtare. Nesër, do të takohem me homologët e mi të G7 në mëngjes dhe më pas do të flas me popullin amerikan për të njoftuar pasojat e mëtejshme që Shtetet e Bashkuara, aleatët dhe partnerët tanë do t’i imponojnë Rusisë për këtë akt të panevojshëm agresioni kundër Ukrainës dhe paqes dhe sigurisë globale. Ne gjithashtu do të koordinohemi me aleatët tanë të NATO-s për të siguruar një përgjigje të fortë dhe të bashkuar që pengon çdo agresion kundër Aleancës. Sonte, Jill dhe unë po lutemi për popullin e guximshëm dhe krenar të Ukrainës.”

Në të njëjtën kohë, Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mbajti një takim për të dënuar veprimet e Putinit.

Çfarë thanë ata: “Ne jemi këtu sonte sepse ne besojmë, së bashku me Ukrainën, se një pushtim i mëtejshëm në shkallë të plotë në Ukrainë nga Rusia është i pashmangshëm,” tha ambasadorja e SHBA në OKB Linda Thomas-Greenfield.

“Nëse me të vërtetë po përgatitet një operacion, unë kam vetëm një gjë për të thënë nga zemra: Presidenti Putin, ndalo trupat e tua të sulmojnë Ukrainën. Jepini paqes një shans”, tha Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Guterres.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here