Pse të gjithë po harrojmë gjërat tani?

Momente të shkurtra dhe të përkohshme harrese po na ndodhin më shpesh këto ditë, thonë ekspertët e kujtesës.

Grant Shields po zhvillonte një seminar me 24 studentët e tij javën e kaluar kur mendja e tij u zbraz. Ai kishte harruar emrin e asistentit të tij të mësimdhënies.

U turpërova,” tha Dr. Shields, i cili mendoi se dëgjoi studentët të qeshin kur tha emrin e gabuar, dhe më pas u përpoq ta rregullonte. “Do të doja që kujtesa ime të ishte aq e mirë sa më parë.”

Dr. Shields është 32 vjeç. Ai është një studiues i kujtesës. Dhe ai po fliste se si stresi ndikon njohjen.

Rastet e shkurtra, të përkohshme të harresës – ato ‘momente të vjetra’ – po na ndodhin më shpesh këto ditë, thonë ekspertët e kujtesës. E kemi të vështirë të kujtojmë gjëra të thjeshta: emrat e miqve dhe bashkëpunëtorëve që nuk i kemi parë prej kohësh, fjalë që duhet të vijnë lehtësisht, madje edhe si të kryejmë veprime rutinë që dikur dukeshin si natyrë e dytë.

Ne po jetojmë në një moment tjetër ndryshimi të madh ndërsa kthehemi në zyra, krijojmë rutina të reja dhe gjejmë bazën tonë në një tjetër normalitet të ri. (Dhe mos harroni një luftë të frikshme në Evropë mbi të.) I gjithë ky ndryshim konsumon energji njohëse, shpesh shumë më tepër sesa mendojmë, thonë neuroshkencëtarët. Nuk është çudi që nuk mund të kujtojmë se çfarë kemi ngrënë për mëngjes. Mendjet tona po luftojnë me momentet e tranzicionit.

Truri ynë është si kompjuterët me kaq shumë skeda të hapura tani,” tha Sara C. Mednick, një neuroshkencëtare dhe profesore e shkencave konjitive në Universitetin e Kalifornisë, Irvine. “Kjo ngadalëson fuqinë tonë përpunuese dhe kujtesa është një nga fushat që lëkundet.”

Stresi kronik dhe kumulativ i dy viteve të fundit ka bërë gjithashtu ndikimin e tij. Hulumtimi i udhëhequr nga Dr. Shields tregon se njerëzit që kanë përjetuar stresorë të jetës së fundmi kanë dëmtuar kujtesën. Stresi ndikon negativisht në hapësirën tonë të vëmendjes dhe gjumit, të cilat gjithashtu ndikojnë në kujtesë. Dhe stresi kronik mund të dëmtojë trurin, duke shkaktuar probleme të mëtejshme të kujtesës, thotë Dr. Shields, një asistent profesor në departamentin e shkencës psikologjike në Universitetin e Arkansas.

Vërshimi i informacionit që na vjen në kanale të shumta po na bën rrëmujë edhe trurin. Ne jemi të tmerrshëm për t’i kushtuar vëmendje, duke përdorur vazhdimisht telefonat tanë ndërsa jemi duke bërë gjëra të tjera, gjë që neuroshkencëtarët thonë se e bën të vështirë kodimin e kujtimeve në radhë të parë. Dhe mund të jetë e vështirë të kujtosh diçka jashtë kontekstit, si p.sh. emrin e kolegut që na flet papritmas personalisht, dhe jo në Zoom.

Pastaj ka ngjashmërinë e jetës sonë gjatë pandemisë. Si duhet të kujtojmë një ngjarje specifike kur çdo ditë ishte saktësisht e njëjtë si çdo tjetër?

Kujtesa përfiton nga risia,” thotë Zachariah Reagh, një neuroshkencëtar njohës dhe asistent profesor i shkencave psikologjike dhe trurit në Universitetin e Uashingtonit. “Kur të gjitha përvojat tona përzihen së bashku, është e vështirë të kujtosh ndonjë prej tyre si të veçantë.”

Michelle Triant, 39 vjeç, fajëson dy vite të prekura nga Covid për arsyen pse kohët e fundit harroi emrin e pjesës së saj të trupit. Kur vajza e saj 4-vjeçare e pyeti: “Mami, a u rrita unë në barkun tënd?” Zonja Triant ndjeu një mundësi për një mësim anatomie dhe filloi të shpjegonte. “Jo, zemër, në fakt, ti u rrite brenda meje…”, por vizatoi diçka bosh. Ajo belbëzoi për një moment, duke shpresuar të merrte fjalën e duhur.

Vajza e saj 7-vjeçare tha: “Ajo do të thotë mitër,” i tha ajo motrës së saj më të vogël. “Fëmijët rriten në mitrën e nënës, por barku i saj bëhet më i madh dhe kjo është arsyeja pse kjo është konfuze.”

Oh, sa do doja të kisha memorien e një nxënësi të klasës së parë,” tha zonja Triant, e cila jeton në Spokane Valley, Washington.

Kujtesa bie me kalimin e moshës, por shkenca mjekësore nuk është e qartë se kur. Njerëzit plaken konjitivisht me ritme të ndryshme.

Disa studime tregojnë se aftësia e kujtesës arrin kulmin në të 20-at e njerëzve dhe gradualisht bie prej andej; të tjerë sugjerojnë se rënia më e madhe fillon rreth moshës 60-vjeçare, thotë Dr. Reagh. Nëse jeni të shqetësuar për kujtesën tuaj, duhet të shihni mjekun tuaj, veçanërisht nëse njerëzit e tjerë vërejnë humbjen tuaj të kujtesës.

Ja çfarë rekomandojnë ekspertët për të rritur kujtesën tuaj.

Mos e detyroni. Të detyrosh veten të përpiqesh të kujtosh diçka është kundërproduktive. Do të zhgënjeheni dhe ai zhgënjim lejon që pjesa emocionale e trurit tuaj të kapërcejë pjesët e trurit tuaj që rikthejnë kujtimet, thotë Jennifer Kilkus, një psikologe shëndetësore klinike dhe asistent profesor i psikiatrisë në Shkollën e Mjekësisë Yale. Lëreni të shkojë për pak; merrni disa herë frymë thellë për të qetësuar trurin tuaj dhe provoni përsëri më vonë.

Ndaloni kryerjen e shumë detyrave. Është e vështirë të kujtosh diçka, ose të kujtosh diçka në radhë të parë, kur je duke bërë dy gjëra njëherësh, thotë Dr. Kilkus. Kështu që hiqni telefonin tuaj. (Kjo do të ndihmojë gjithashtu në uljen e mbingarkesës së informacionit.) Provoni të bëni një gjë në një kohë. Kushtojini vëmendje detyrave të vogla që bëni zakonisht me autopilot, të tilla si larja e dhëmbëve.

Kur praktikoni t’i kushtoni vëmendje në ato momente kur nuk ka rëndësi, do të bëhet më e lehtë në ato momente kur ka,” thotë Dr. Kilkus.

Ndihmoni trurin tuaj të qetësohet. Kjo do të forcojë lobin tuaj ballor, i cili është i përfshirë si në kodimin dhe rikthimin e kujtesës, ashtu edhe në rregullimin e stresit, tha Dr. Mednick, autor i librit të ardhshëm “The Power of the Downstate“. Dr. Mednick rekomandon meditim të përditshëm, yoga ose thjesht frymëmarrje të ngadaltë të thellë për të paktën 10 minuta në ditë. Bëni një shëtitje, mundësisht në natyrë. Lidhuni me një person të dashur – bëni një bisedë të gjatë, bëni një përqafim, bëni seks. Intimiteti redukton stresin duke ju bërë të ndiheni të sigurt dhe të kujdesur për të, tha Dr. Mednick. Dhe flini pak. Kjo pastron toksinat në trurin tuaj që mund të bllokojnë përpunimin tuaj mendor, thotë ajo.

Jini të pranishëm në shoqëri. Kushtojini vëmendjen tuaj të plotë njerëzve kur flisni me ta. Të bësh këtë do t’ju ndihmojë të kujtoni më mirë atë që dëshironi të thoni në bisedë – sepse truri juaj nuk do të shpërqendrohet ose mbingarkohet- dhe të mbani mend atë që u tha, thotë Jeanine Turner, profesoreshë e komunikimit në Universitetin Georgetown.

Pra, po e përsërisim: Hiqni telefonin. Fikni televizorin. Dhe me të vërtetë kushtojini vëmendje asaj që thotë i dashuri juaj; mos prisni vetëm radhën tuaj për t’u përgjigjur.
Ne duhet t’i qasemi çdo bisede qëllimisht,” tha Dr. Turner. “Nëse nuk kemi një lidhje të thellë, si mund të presim ndonjëherë të kujtojmë atë që ndodhi?
Burimi: The Wall Street Journal
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here