Jacinda Ardern jep dorëheqjen si kryeministre e Zelandës së Re

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern ka thënë se po jep dorëheqjen, në një njoftim tronditës që erdhi pasi ajo konfirmoi zgjedhjet kombëtare për tetorin e këtij viti.
Në takimin vjetor të grupit parlamentar të partisë të enjten, Ardern tha se ajo “nuk kishte më mjaftueshëm rezerva” për të bërë punën. “Është koha,” tha ajo.
Po largohem, sepse me një rol kaq të privilegjuar vjen edhe përgjegjësia. Përgjegjësia për të ditur kur jeni personi i duhur për të udhëhequr dhe gjithashtu kur nuk jeni. Unë e di se çfarë kërkon kjo punë. Dhe e di që nuk kam më mjaftueshëm në rezerva për ta bërë drejtësinë. Është kaq e thjeshtë”, tha ajo.

Mandati i saj si kryeministre do të përfundojë jo më vonë se 7 shkurt, por ajo do të vazhdojë si deputete deri në zgjedhjet e fundvitit.

Unë jam njeri, politikanët janë njerëz. Ne japim gjithçka që mundemi për aq kohë sa mundemi. Dhe pastaj është koha. Dhe për mua, është koha,” tha ajo. Ardern tha se kishte reflektuar gjatë pushimeve verore nëse kishte energji për të vazhduar në rol dhe kishte arritur në përfundimin se nuk kishte.
Ardern u bë kryetarja femër më e re e qeverisë në botë kur u zgjodh kryeministre në vitin 2017 në moshën 37-vjeçare. Ajo ka udhëhequr Zelandën e Re përmes pandemisë Covid-19 dhe fatkeqësive të mëdha duke përfshirë sulmin terrorist në dy xhami në Christchurch dhe shpërthimin vullkanik në White Island.
Këto kanë qenë pesë vitet e gjysmë më të kënaqshme të jetës sime. Por ka pasur edhe sfidat e veta – mes një axhende të përqendruar te strehimi, varfëria e fëmijëve dhe ndryshimet klimatike, ne hasëm një … ngjarje terrori të brendshëm, një fatkeqësi të madhe natyrore, një pandemi globale dhe një krizë ekonomike”, tha ajo.
E pyetur se si do të dëshironte që qytetarët e Zelandës së Re ta kujtonin udhëheqjen e saj, Ardern tha “si dikush që gjithmonë përpiqej të ishte i sjellshëm“.
Shpresoj t’i lë ata me besimin se mund të jeni të sjellshëm, por të fortë, empatikë, por vendimtarë, optimistë por të përqendruar. Dhe se ju mund të jeni lloji juaj i liderit – ai që e di se kur është koha për t’u larguar”, tha Ardern.
Gjatë vitit të kaluar, Ardern është përballur me një rritje të konsiderueshme të kërcënimeve të dhunës, veçanërisht nga teoricienët e konspiracionit dhe grupet kundër vaksinave, të inatosur nga mandatet e vaksinave të vendit dhe bllokimet e Covid-19. Megjithatë, ajo tha se rreziku i shtuar i lidhur me punën nuk qëndron prapa vendimit të saj për të dhënë dorëheqjen.
Nuk dua të lë përshtypjen se fatkeqësitë me të cilat përballeni në politikë janë arsyeja që njerëzit largohen. Po, ka një ndikim. Ne jemi njerëz në fund të fundit, por kjo nuk ishte baza e vendimit tim”, tha ajo.
Ardern tha se nuk kishte plane për të ardhmen, përveçse të kalonte më shumë kohë me familjen e saj.
Ajo falënderoi partnerin e saj, Clarke Gayford dhe vajzën Neve, të cilën e lindi gjatë kohës që mbante postin, si “ata që kanë sakrifikuar më shumë nga të gjithë ne”.
Për Neve: mamaja mezi pret të jetë atje kur të fillosh shkollën këtë vit. Dhe për Clarke – le të martohemi më në fund”.
Njoftimi i kryeministres vjen pasi Zelanda e Re hyn në një vit zgjedhor të luftuar ngushtë, me datën e votimit të shpallur për 14 tetor. Sondazhet gjatë muajve të fundit e kishin vendosur partinë Laburiste të udhëhequr nga Ardern paksa prapa partisë opozitare National.
Ardern tha se rënia e saj në sondazhe nuk qëndron pas vendimit për t’u larguar.
Unë nuk po largohem sepse besoj se nuk mund t’i fitojmë zgjedhjet, por sepse besoj se mundemi dhe do t’i bëjmë, dhe ne kemi nevojë për një grup të ri shpatullash për këtë sfidë,” tha ajo.
Kush do të zëvendësojë Ardern, megjithatë, nuk është ende e qartë: zëvendëskryetari dhe ministri i financave, Grant Robertson, i cili do të konsiderohej kryesuesi për këtë rol, tha të enjten se ai nuk do të kërkonte pozicionin. Në një deklaratë, ai tha “Unë nuk po e paraqes veten kandidat për udhëheqjen e Partisë Laburiste”.
Grupi i Punës tani ka shtatë ditë për të zbuluar nëse një kandidat i ri ka më shumë se dy të tretat e mbështetjes brenda grupit parlamentar për t’u bërë udhëheqësi dhe kryeministër i ri. Një votim i grupeve parlamentare për një udhëheqës të ri do të bëhet pas tre ditësh, më 22 janar. Nëse askush nuk e plotëson atë nivel të pragut të mbështetjes, gara e lidershipit do të shkojë në anëtarësinë më të gjerë laburiste.
Burimi: The Guardian
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

66 KOMENTET

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here