Qimet e mjekrës: 6 flamuj të kuq që asnjë grua nuk duhet t’i injorojë

Nëse pyet një grua për tiparin më dallues që i shton vlerë fytyrës dhe bukurisë së saj, duhet të jenë flokët e saj.

Dhe pse jo! Kjo është ndoshta e vetmja pjesë e fytyrës suaj që mund ta personalizoni në atë masë – e gjatë ose e shkurtër, e drejtë ose me kaçurrela, e thjeshtë ose me ngjyrë – eksperimentimi mund të jetë i pafund.

Megjithatë, qimet në vende të tjera mund të mos jenë një propozim shumë i mirëpritur nëse na pyesni. Por ne me të vërtetë nuk mund të ndihmojmë diçka me të cilën na ka pajisur natyra, dhe përveç kësaj, ne kemi disa mënyra për ta hequr atë. Por çfarë mund të bëhet nëse rritja e qimeve ndodh në vende ku normalisht nuk e prisnit të shfaqen?

Dhe një vend i tillë që mund të shkaktojë siklet të konsiderueshëm është mjekra. Është me të vërtetë një zonë e ndërlikuar sepse zakonisht nuk e vëreni nëse nuk e tendosni qafën dhe nuk e shtyni kokën prapa. Thuhet se shumica prej nesh kanë qime në mjekër të paktën një herë gjatë jetëssonë.

Nëse e gjeni herë pas here një pamje të tillë të qimeve të humbura, mund ta konsideroni atë normale, por nëse është më e shpeshtë dhe me sasi, mund të keni një gjendje shëndetësore të quajtur Hirsutizëm.

Hirsutizmi nuk është një gjendje kërcënuese në vetvete. Megjithatë, ajo tregon problemet themelore shëndetësore nga të cilat mund të vuajë trupi. Prandaj, është mirë që të bëhen kontrollet e nevojshme.

Më poshtë janë disa arsye pse mund të gjeni qime në mjekër.

1. Gjenet tuaja
Përbërja juaj gjenetike mund të ndikojë në modelin tuaj të rritjes së flokëve, por edhe qimeve. Thuhet se hirsutizmi është i trashëgueshëm. Nëse të afërmit tuaj nga nëna, si gjyshja, nëna, tezja ose motrat, kanë pasur qime në mjekër në një moshë të caktuar, ka të ngjarë që edhe ju t’i keni ato në të njëjtën kohë. Është gjetur gjithashtu të jetë më e zakonshme në rajonet e Azisë Jugore, Mesdheut dhe Lindjes së Mesme.

2. Disbalanca hormonale
Gjendja e hirsutizmit gjithashtu mund të shoqërohet me nivele jashtëzakonisht të larta të hormoneve mashkullore të quajtura androgjene në trupin e femrës. Trupat femërorë normalisht prodhojnë këto hormone mashkullore, por zakonisht, nivelet e tyre janë të ulëta dhe për këtë arsye asgjë anormale nuk del jashtë saj. Por nëse trupi femëror prodhon sasi më të larta të androgjenit, atëherë mund të shohim efektet si qime mjekre, zë më i thellë, puçrra në fytyrë ose gjoks më të vogël tek gratë.

3. Plakja


Ashtu si fazat e pubertetit dhe shtatzënisë, edhe faza e menopauzës kalon nëpër shumë ulje-ngritje hormonale. Në këtë fazë, trupi i grave prodhon më pak hormone estrogjene. Nëse rritja e qimeve në buzën e sipërme ose në mjekër është e dukshme në këtë moshë, ka shumë gjasa që shkaku të jetë çekuilibri i menopauzës.

4. Vezoret policistike


Një tjetër çekuilibër hormonal i rrënjosur thellë që shihet në trupin e grave është sindroma e vezores policistike. Shkakton parregullsi në perioda, shtim në peshë, probleme të fertilitetit për shkak të formimit të kisteve në vezore në vend të vezëve të shëndetshme dhe sigurisht hirsutizëm. Nëse jeni në moshën tuaj riprodhuese dhe gjeni rritje të qimeve në zonat e mjekrës ose gjoksit, ndoshta mund të kontrolloheni për PCOS.

5. Sindroma Cushing
Nëse trupi prodhon një sasi të tepërt të kortizolit të hormonit të stresit ose ekspozohet ndaj ilaçeve që përmbajnë hormone të ngjashme, mund të vërehen ndryshime të konsiderueshme në trup. Ndryshime të tilla mund të shfaqen përmes organeve dhe indeve të ndryshme dhe së bashku quhen sindroma e Cushing. Rritja e qimeve në mjekër është një efekt anësor i tillë. Efekte të tjera mund të përfshijnë diabetin, shtimin në peshë dhe strijat, dobësinë në muskuj, rritjen e dobët tek fëmijët, etj.

6.CAH ose Hiperplazia Adrenale Kongenitale
Kjo është një gjendje që lidhet me lindjen. Karakterizohet nga mungesa e një enzime jetike që nevojitet për sekretimin e hormoneve steroide seksuale nga gjëndrat mbiveshkore. Për shkak të kësaj, trupi shkakton prodhimin e tepërt të hormoneve mashkullore dhe mund të shkaktojë anomali në zhvillimin e karakteristikave seksuale (primare dhe dytësore) tek njerëzit e prekur. Efektet e tij mund të jenë të ndryshme, si qime pubike të tepërta ose mungesa e tyre, periodat e parregullta, anomalitë në zonën vaginale dhe sigurisht shtimi i qimeve në fytyrë, ku përfshihen edhe qimet në mjekër.

Si të reduktoni qimet në mjekër
Ka shumë mënyra për të hequr qimet e mjekrës. Mënyra më e thjeshtë dhe më e shpejtë është përdorimi i një piskatore. Ju gjithashtu mund ta depiloni me dyllë ose t’i zbardhni me dekolorant nëse qimet nuk janë shumë të gjata ose të trasha. Një tjetër opsion mund të jetë përdorimi i epilatorëve, por zgjidhja afatgjatë do të ishte trajtimi me lazer. Megjithatë, këto janë vetëm opsione sipërfaqësore të trajtimit. Ata nuk trajtojnë çështjet e rrënjosura thellë hormonale me të cilat mund të përballeni. Në rastin e çekuilibrave të tillë hormonalë, mund të provoni të sillni disa ndryshime në stilin tuaj të jetesës. Problemet e rënda hormonale kërkojnë ndërhyrjen e mjekut.

Pra, është e qartë se qimet e mjekrës nuk janë problem kozmetik, përkundrazi janë çështje shëndetësore. Nëse keni ndonjëherë qime në mjekër, mund të përdorni informacionin e ndarë këtu dhe të jeni të vëmendshme ndaj simptomave tuaja për të gjetur një kurë të shpejtë.

Burimi: Stylecraze.com
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here