Quebec do të vendosë taksë shëndetësore për kanadezët e pavaksinuar

Provinca kanadeze e Quebec do të vendosë një taksë shëndetësore për banorët që nuk janë të vaksinuar kundër Covid-19. Quebec, i cili ka parë numrin më të madh të vdekjeve të lidhura me Covid në Kanada, aktualisht po lufton me një rritje të rasteve shkruan BBC.

Të martën, kryeministri njoftoi se do të ishte i pari në vend që do të penalizonte financiarisht të pavaksinuarit.

Vetëm rreth 12.8% e banorëve të Quebec nuk janë të vaksinuar, por ata përbëjnë gati gjysmën e të gjitha rasteve spitalore. Sipas të dhënave federale, pak më shumë se 85% e banorëve të Quebec kishin marrë të paktën një dozë vaksine deri më 1 janar.

Kryeministri Francois Legault tha gjatë një konference për shtyp se njerëzit që nuk kanë marrë dozën e tyre të parë të vaksinës do të duhet të paguajnë një “kontribut”. Tarifa ende nuk është vendosur, por do të jetë “e rëndësishme”, tha ai.

Është vendosur edhe një shtetrrethimi, i dyti i pandemisë, që zgjat çdo ditë nga ora 22:00 deri në 05:00. Të martën, numri i vdekjeve të Quebec nga Covid arriti në 12,028. Ajo vjen pasi 62 vdekje u regjistruan në 24-orët e kaluar. Shifra ditore përfaqëson një normë të ngjashme me janarin 2021, përpara se të fillonin vaksinimet e përhapura në provincë. Përqindja e pacientëve me Covid në terapi intensive që nuk janë vaksinuar është 45%, tregojnë të dhënat provinciale.

Konferenca për shtyp e kryeministrit u ndoq nga drejtori i tij i përkohshëm i shëndetit publik, i cili mori detyrën pasi drejtori i mëparshëm me shërbim të gjatë dha dorëheqjen për kritikat për trajtimin e tij ndaj rritjes së fundit të drejtuar nga Omicron. Spitalet në Montreal, qyteti më i madh i provincës, janë afër kapacitetit 100% dhe tashmë kanë filluar të kufizojnë kujdesin që nuk lidhet me Covid.

Burimi: BBC

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here