Reagimet e drejtuesve të shteteve të ndryshme të botës për dhunën në Washington.

UASHINGTON: Udhëheqësit botërorë të enjten (7 janar) shprehën tronditje ndaj protestuesve të dhunshëm që kapërcyen Kongresin e SHBA dhe përpjekjet për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit të cilat i dhanë fitoren demokratit Joe Biden. Policia në Capitol të SHBA u përgjigj me gaz lotsjellës ndërsa qindra protestues u sulën dhe i kërkuan Kongresit të zhbënte humbjen e zgjedhjeve të Presidentit Donald Trump.

BRITANI E MADHE: Kryeministri britanik Boris Johnson në një tweet përshkroi skenat në Kongresin Amerikan si një “turp”, duke thënë se Shtetet e Bashkuara njiheshin për demokracinë “jetike” dhe tani duhet të kishte një transferim të rregullt dhe paqësor të pushtetit.

FRANCA: Në një video të botuar në llogarinë e tij në Twitter, Presidenti francez Emmanuel Macron dënoi skenat e dhunës në Uashington ndërsa shprehu gjithashtu besimin e tij në forcën e procesit demokratik në SH.B.A. Macron foli në anglisht dhe frengjisht në mesazhet e tij me video në Twitter, të cilat mbanin hashtagun e “#WeAreOne”. “Unë thjesht doja të shprehja miqësinë dhe besimin tonë në Shtetet e Bashkuara. Ajo që ndodhi sot në Washington DC nuk është Amerikane, patjetër që ne besojmë në forcën e demokracive tona. Ne besojmë në forcën e demokracisë Amerikane,” tha Macron, duke folur në anglisht. Më herët, Ministri i Jashtëm Francez Jean-Yves Le Drian tha në Twitter: “Dhuna kundër institucioneve amerikane është një sulm i rëndë ndaj demokracisë. Unë e dënoj atë. Vullneti dhe vota e popullit amerikan duhet të respektohet”.

BASHKIMI EUROPIAN: “Në sytë e botës, demokracia amerikane sonte shfaqet nën rrethim,” shkroi shefi i politikës së jashtme të BE Josep Borrell.

Duke e quajtur veprimin një “sulm ndaj demokracisë amerikane, institucioneve të saj dhe shtetit të së drejtës” ai shtoi: “Kjo nuk është Amerika. Rezultatet e zgjedhjeve të 3 nëntorit duhet të respektohen plotësisht.”

ISRAEL: Media izraelite citoi Kryeministrin Benjamin Netanyahu të thoshte se inati në Kapitolin e SH.B.A. ishte një veprim i turpshëm që duhet të dënohet me forcë.

INDI: Kryeministri Indian Narendra Modi, një aleat i Trump që ka mbledhur lavdërime për Trump në të kaluarën, tha se ai ishte i dëshpëruar kur pa lajme në lidhje me trazira dhe dhunë në Uashington. Transferimi i rregullt dhe paqësor i pushtetit duhet të vazhdojë. Procesi demokratik nuk mund të lejohet të përmbyset përmes protestave të paligjshme, shkroi ai në Twitter.

JAPONI:  Zëdhënësi i lartë i qeverisë së Japonisë tha se vendi ishte i shqetësuar. “Ne po shpresojmë për një transferim paqësor të pushtetit në Shtetet e Bashkuara”, u tha gazetarëve Sekretari i Kryeministrit Katsunobu Kato.

KINE:  Ambasada kineze në SH.B.A. lëshoi një këshillë në faqen e saj të internetit duke paralajmëruar qytetarët kinezë të forcojnë masat paraprake të sigurisë në Uashington dhe ti binden një shtetrrethimi të njoftuar nga qeveria lokale.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here