Shanghai raporton vdekjet e para nga Covid që nga fillimi i karantinës së fundit

Qyteti i Shanghait raportoi të hënën vdekjet e tij të para të lidhura me Covid që kur vala e fundit e kufizimeve filloi seriozisht në fund të marsit.

Tre persona kanë vdekur që nga e diela, duke ia atribuar vdekjet kushteve shëndetësore paraekzistuese. Në njoftimin zyrtar theksohej se të tre personat ishin të moshuar dhe nuk ishin të vaksinuar kundër Covid-19.

Pekini po përpiqet të rrisë normat e vaksinimit kundër Covid në mesin e popullsisë më të vjetër të vendit. Deri më 11 prill, rreth 224.8 milionë njerëz mbi moshën 60 vjeç ishin vaksinuar, sipas Komisionit Kombëtar të Shëndetësisë.

Kjo është rreth 85% e kategorisë së moshës, bazuar në një regjistrim të vitit 2020 që tha se vendi ka më shumë se 260 milionë njerëz mbi moshën 60 vjeç. Që nga 11 prilli, afërsisht 90.8% e 1.41 miliardë njerëzve të vendit ishin vaksinuar, sipas komisionit të shëndetësisë.

Në mënyrë anekdotike, të paktën një lagje në kryeqytetin e Pekinit tha se kushdo mbi moshën 60 vjeç që merr vaksinën e parë për Covid mund të marrë një shpërblim me vlerë prej rreth 70 – 80 dollarë.

Vala e fundit Covid në Kinë – më e keqja që nga goditja fillestare e pandemisë në fillim të vitit 2020 – filloi në fund të shkurtit dhe buron nga varianti omicron shumë i transmetueshëm. Të vetmet vdekje të tjera të raportuara zyrtarisht në valën e fundit ishin dy, në provincën veriore të Jilin më 18 mars.

Për të dielën, Shanghai raportoi 2,417 raste të reja të konfirmuara Covid me simptoma dhe 19,831 pa simptoma.

Shanghai, qyteti më i madh i Kinës, filloi një karantinë të re me dy faza dhe testim masiv të virusit në fund të marsit që supozohej të përfundonte pas pak më shumë se një jave. Por autoritetet komunale nuk kanë vendosur ende një datë se kur do të përfundojnë kufizimet e përhapura të udhëtimit dhe urdhrat e qëndrimit në shtëpi.

Të hënën, qyteti tha se do të fillonte një raund tjetër të testimit masiv të virusit, i cili do të përfundojë të enjten.

Jashtë Shangait, Kina kontinentale raportoi rreth 300 raste të tjera të reja të konfirmuara me simptoma për të dielën, në rajone që variojnë nga Jilin deri në provincën jugore të Guangdong. Pekini raportoi tre raste të tilla.

Burimi: CNBC
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here