Shën Valentini dhe festimet e tij në botë

Ndërsa Dita e Shën Valentinit po afron, zemrat në mbarë botën rrahin në pritje të ditës së dashurisë. E festuar më 14 shkurt në shumë cepa të globit, Dita e Shën Valentinit ka evoluar në një festë të shënuar nga gjeste dashurie dhe shprehje dashurie.

Dita e Shën Valentinit, një festë vjetore më 14 shkurt, është një rast i dashur për shkëmbimin e shenjave të dashurisë dhe ndjenjave të përzemërta. Përtej dhuratave komerciale, kjo ditë shërben si një kujtesë prekëse për të çmuar dhe festuar lidhjet e dashurisë që pasurojnë jetën tonë. Nga shkëmbimi i kartave dhe luleve deri tek kënaqja me aktet e mirësisë, njerëzit në mbarë botën e përqafojnë frymën e Ditës së Shën Valentinit me entuziazëm dhe ngrohtësi.

Origjina e Ditës së Shën Valentinit mund të gjurmohet në shekuj, të rrënjosura në tregimet e Shën Valentinit, një prift romak i njohur për dhembshurinë dhe aktet e tij të dashurisë. Me kalimin e kohës, dita ka evoluar në një festë globale të dashurisë, e simbolizuar nga figura ikonike e Kupidit, perëndisë romake të dëshirës, i cili me sa duket godet zemrat me shigjetat e tij të dashurisë.

Me afrimin e Ditës së Shën Valentinit, kombet në mbarë botën përgatiten të nderojnë dashurinë në mënyrat e tyre unike. Le të fillojmë një udhëtim për të eksploruar disa nga zakonet dhe traditat magjepsëse të vëzhguara në vende të ndryshme:

Finlanda:
Në Finlandë, 14 shkurti festohet si Ystävänpäivä, ose Dita e Miqësisë, ku shprehjet e dashurisë shtrihen përtej partnerëve romantikë për të përfshirë miqtë dhe familjen. Është një ditë e shënuar nga gjeste të menduara dhe kujtime të çmuara të ndara me të dashurit.

 

Spanja:
Spanjollët përkujtojnë San Valentín, ose Ditën e Shën Valentinit, me një sixhade të pasur traditash. Ndërsa 14 shkurti ka rëndësi, disa rajone rezervojnë festime të veçanta për 9 tetorin, duke nderuar Shën Dionisin, shenjtin mbrojtës të dashurisë, me parada dhe ahengje festive.

Japonia:
Në Japoni, Dita e Shën Valentinit shpaloset si një aferë madhështore e dhënies së dhuratave, me gratë që mbushin partnerët e tyre me çokollata dhe shenja dashurie. Ky gjest hap skenën për Ditën e Bardhë, një muaj më vonë, kur burrat ia kthejnë me dhuratat e tyre të përzemërta.

Danimarkë, Norvegji:
Kartat e të dashuruarve dhe “gaekkebrev” çuditshëm janë me bollëk në Danimarkë dhe Norvegji, ku mesazhet lozonjare dhe prerjet e ndërlikuara të letrës i shtojnë bukuri rastit. Anonimiteti mbretëron suprem, me marrësit e këtyre letrave të mbushura me shaka që hamendësojnë me padurim admiruesit e tyre të fshehtë.

Anglia:
Traditat angleze përqafojnë ëmbëlsinë e Ditës së Shën Valentinit me meloditë melodike të kënduara nga fëmijët dhe shkëmbimin e ëmbëlsirave të këndshme si simitet e Shën Valentinit, një shenjë për sezonin e bollshëm të korrjeve.

Filipinet:
Në Filipine, Dita e Shën Valentinit kapërcen festimet individuale, me mijëra çifte që përkujtojnë bashkimin e tyre përmes dasmave masive, një testament për dashurinë dhe angazhimin e qëndrueshëm.

Gjermania:
Çiftet gjermane kënaqen kur shkëmbejnë dhurata me temë derri, që simbolizojnë pasionin dhe dashurinë, ndërsa kënaqen me traditën e lezetshme të ndarjes së biskotave me xhenxhefil të stolisur me mesazhe sentimentale.

Meksika:
Meksika përqafon “El Día del Amor y Amistad”, një ditë dashurie dhe miqësie e festuar në mënyrë gjithëpërfshirëse, pavarësisht nga statusi i marrëdhënies, me lule, dhurata dhe shenja vlerësimi.

Afrika e Jugut:
Në Afrikën e Jugut, festimi zgjat deri në 15 shkurt, duke nderuar festivalin romak Lupercalia, ku gjestet e dashurisë shënohen duke mbajtur zemrën në mëngë – fjalë për fjalë.

Korea e Jugut:
Dita e Shën Valentinit në Korenë e Jugut shpaloset në një sërë festimesh mujore, nga shkëmbimet e çokollatës deri te Dita e Bardhë dhe Dita e Zezë, secila duke ofruar një perspektivë unike për dashurinë dhe shoqërinë.

Uells:
Në Uells, 14 shkurti festohet si Dita e Shën Dwynwen-it, duke nderuar shenjtin mbrojtës të Uellsit të të dashuruarve. Tradita përfshin shkëmbimin e lugëve të dashurisë, lugëve të gdhendura të ndërlikuara prej druri, të zbukuruara me simbole dashurie dhe dashurie.

Brazili:
Brazilianët festojnë Dia dos Namorados, ose Ditën e Dashurisë, më 12 Qershor, që përkon me prag të Ditës së Shën Antonit, shenjtorit të martesës. Rasti përfshin shkëmbimin e dhuratave, darkat romantike dhe deklaratat e dashurisë.

Tajvan:
Dita e Shën Valentinit festohet me entuziazëm në Tajvan, por fokusi nuk është vetëm te dashuria romantike. Rasti thekson gjithashtu dashurinë dhe miqësinë familjare, ku njerëzit shpesh shkëmbejnë dhurata dhe karta me anëtarët e familjes dhe miqtë.

Gana:
Në Ganë, Dita e Shën Valentinit merr një ton festiv me ngjarje dhe koncerte të veçanta, ku çiftet e veshur me veshje tradicionale të gjalla festojnë dashurinë përmes muzikës, vallëzimit dhe shfaqjeve kulturore.

Argjentina:
Argjentinasit vendosin një kthesë unike në ditën e Shën Valentinit duke shkëmbyer puthje për secilën shkronjë të fjalës “Shën Valentini” si një gjest lozonjar dhe romantik, krahas dhënies tradicionale të dhuratave.

Italia:
Në Itali, të dashuruarit dynden në Verona, qyteti i Romeos dhe Zhulietës, për të festuar ditën e të dashuruarve në mes të sfondit të ballkonit ikonik ku të dashuruarit tragjikë të Shekspirit deklaruan përkushtimin e tyre. Qyteti pret ngjarje të ndryshme dhe turne romantike për çiftet.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here