Shkencëtarët përdorin qelizat e strucit për të bërë maska që ndriçojnë kur ka Covid

Studiuesit japonezë kanë krijuar maska që përdorin antitrupat e strucit për të zbuluar COVID-19 duke u ndezur nën dritën ultravjollcë, sipas The Japan Times.

Zbulimi nga Yasuhiro Tsukamoto dhe ekipi i tij në Universitetin Prefektural të Kiotos në Japoninë perëndimore mund të sigurojë testim me kosto të ulët të virusit në shtëpi, thanë ata në një njoftim për shtyp. Shkencëtarët filluan duke krijuar një filtër maskë të veshur me antitrupa struci që synojnë koronavirusin e ri, bazuar në hulumtimet e mëparshme që tregojnë se zogjtë kanë rezistencë të fortë ndaj sëmundjeve, sipas Reuters.

Në një studim të vogël, subjektet (njerëzit) e testimit mbanin maskat dhe pas tetë orësh, filtrat u hoqën dhe u spërkatën me një kimikat që shkëlqen nën dritën ultravjollcë nëse virusi është i pranishëm. Filtrat e veshur nga personat e infektuar me COVID-19 shkëlqenin rreth zonave të hundës dhe gojës.

Ekipi shpreson të zhvillojë më tej maskat në mënyrë që ato të shkëlqejnë automatikisht, pa ndriçim të veçantë, nëse zbulohet virusi. Tsukamoto, një profesor veterinarie dhe presidente e universitetit, ka studiuar strucat për vite me radhë, duke kërkuar mënyra për të përshtatur fuqinë e tyre të imunitetit për të luftuar gripin e shpendëve, alergjitë dhe sëmundjet e tjera.

Tsukamoto i tha agjencisë së lajmeve Kyodo se ai zbuloi pozitivitetin e tij për COVID-19 pasi veshi një nga maskat speciale dhe zbuloi se ajo shkëlqente kur kontrollohej. Diagnoza u konfirmua pas një testi standard.

Burimi: The Japan Times

 

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here