Studimi: Linjat ajrore dhe aeroportet që kanë humbur më shumë bagazhe këtë vit

Studimi zbuloi se Aeroporti Ndërkombëtar O’Hare i Çikagos është fajtori më i madh për mungesën e çantave.

Nuk ka asgjë më të keqe se humbja e bagazhit tuaj dhe në varësi të linjës ajrore ose aeroportit, disa çanta do të kenë një shans më të mirë ose më të keq për t’u ribashkuar me pronarët e tyre.

Në përgjithësi, më shumë se gjysma e njerëzve të anketuar kohët e fundit thanë se një linjë ajrore ka humbur bagazhet e tyre në të kaluarën dhe vetëm 34% e tyre kanë marrë çantat e tyre të munguara, sipas një studimi të fundit nga shërbimi i rezervimit të limuzinave Price4Limo, i cili u nda me Travel + Leisure. Në fakt, 78% e njerëzve të anketuar thanë se nervozohen për kontrollin e bagazheve.

Humbja e bagazheve është gjithmonë një sprovë e dhimbshme, pavarësisht nga aeroporti apo linja ajrore nga e cila fluturoni,” tha për T+L Rachel Kirsch, një strateg kreativ i Price4Limo. “Pavarësisht se ku udhëtoni, bagazhi i humbur mund të jetë një makth i realizuar. Fatkeqësisht, shanset janë që nëse nuk ju ka ndodhur tashmë, ka të ngjarë të ndodhë në një moment gjatë udhëtimeve tuaja.”

Nga të gjitha linjat ajrore kombëtare, American Airlines humbi më shumë bagazhe në vitin 2022, duke humbur 850 bagazhe për 100,000. Kjo u pasua nga JetBlue, Alaska Airlines dhe United Airlines.

Kur bëhej fjalë për aeroportet për humbjen e bagazheve, Aeroporti Ndërkombëtar O’Hare i Çikagos kishte më shumë probleme, i ndjekur nga Aeroporti Ndërkombëtar Harry Reid në Las Vegas dhe Aeroporti Ndërkombëtar i San Diegos.

Nga të gjithë udhëtarët që humbën bagazhin e tyre, 72% e tyre thanë se humbën një artikull të pazëvendësueshëm.

Çështjet e bagazheve erdhën në krye gjatë verës pasi linjat ajrore dhe aeroportet u përpoqën të mbanin kërkesën mes një kombinimi të mungesës së personelit dhe problemeve të kontrollit të trafikut ajror. Por, për fat të keq, bagazhi i humbur nuk është asgjë e re: në vitin 2021, për shembull, numri i çantave të vonuara, të dëmtuara, të humbura ose të vjedhura u rrit me 24%.

Udhëtarët që humbasin bagazhet e tyre duhet të njoftojnë menjëherë kompaninë e tyre ajrore dhe të sigurohen që të mbajnë në dorë fletën e kontrollit të kërkesës së bagazheve. Është gjithashtu e dobishme nëse udhëtarët bëjnë fotografi të bagazhit të tyre për t’i treguar stafit të aeroportit, si dhe për të ditur markën, madhësinë, ngjyrën dhe gjendjen e çantës (në rast se dëmtohet gjatë rrugës).

Burimi: Travel and Leisure
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here