Studimi tregon se heqja e mishit mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit

Sipas një studimi, vegjetarianët mund të kenë një rrezik më të ulët të zhvillimit të kancerit në krahasim me ata që hanë mish.

Krahasuar me konsumuesit e rregullt të mishit, ata që konsumojnë sasi të vogla mishi kanë një rrezik 2% më të ulët të kancerit, ndërsa peskatarianët – që hanë peshk dhe perime – kanë një rrezik 10% të reduktuar dhe vegjetarianët kanë 14% më pak gjasa për të zhvilluar kancer.

Ekspertët thanë se njerëzit që nuk hanë shumë mish kishin një rrezik 9% më të ulët të zhvillimit të kancerit të zorrëve në krahasim me ata që hanë mish “të rregullt”.

Dhe gratë vegjetariane kishin 18% më pak gjasa të zhvillonin kancer të gjirit pas menopauzës krahasuar me ato që hanin një sasi të rregullt mishi.

Studiuesit zbuluan gjithashtu se rreziku i kancerit të prostatës ishte 20% më i ulët tek meshkujt që hanin peshk, por jo mish dhe 31% më i ulët tek meshkujt që ndiqnin një dietë vegjetariane.

Studimi, i botuar në revistën BMC Medicine dhe i bashkëfinancuar nga World Cancer Research Fund dhe Cancer Research UK, pa sesi studiuesit nga Universiteti i Oksfordit analizonin të dhënat e mbledhura nga 472,377 të rritur britanikë që morën pjesë në studimin e Biobank në Mbretërinë e Bashkuar midis 2006 dhe 2010.

Pjesëmarrësit, të moshës nga 40 deri në 70 vjeç, u pyetën në lidhje me zakonet e tyre dietike, duke përfshirë sa rregullisht hanin mish ose peshk.

Më shumë se gjysma (52%) hanin mish më shumë se pesë herë në javë, 44% e pjesëmarrësve hanin mish pesë ose më pak herë në javë, 2% hanin peshk por jo mish dhe 2% ishin vegjetarianë ose vegan.

Hulumtuesit më pas gjurmuan të dhënat e tyre shëndetësore deri në 11 vjet për të parë nëse ata vazhduan të zhvillonin kancer apo jo.

Gjatë kësaj kohe u identifikuan 55,000 raste të kancerit midis pjesëmarrësve.

Studiuesi kryesor Cody Watling, nga Njësia e Epidemiologjisë së Kancerit të Shëndetit të Popullsisë në Oxford, tha: “Dëshmitë e mëparshme kanë sugjeruar se vegjetarianët dhe peskatarianët mund të kenë një rrezik më të ulët të zhvillimit të kancerit, megjithatë provat për një rrezik më të ulët të zhvillimit të llojeve të veçanta të kancerit nuk kanë qenë përfundimtare.

“Të qenit mbipeshë pas menopauzës dihet se rrit rrezikun e kancerit të gjirit dhe kështu rreziku i reduktuar i kancerit të gjirit pas menopauzës tek gratë vegjetariane, për shkak të BMI-së më të ulët, nuk ishte befasues – por ne u befasuam nga rreziku dukshëm më i ulët i kancerit të prostatës tek vegjetarianët. ”

Dr. Giota Mitrou, drejtoreshë e kërkimit dhe inovacionit në World Cancer Research Fund International, tha: “Një në dy prej nesh do të sëmuret nga kanceri gjatë jetës dhe ndërsa ka shumë gjëra rreth kancerit që nuk mund t’i kontrollojmë, ne e dimë se aktualisht 40% e rasteve të kancerit mund të parandalohen përmes ndryshimeve të stilit të jetesës, duke përfshirë dietën, peshën dhe aktivitetin fizik.

“Rezultatet e këtij studimi të madh britanik sugjerojnë se sjelljet dietike specifike si dieta e ulët e mishit, dietat vegjetariane ose peskatariane mund të kenë ndikim në reduktimin e rrezikut të disa llojeve të kancerit: në këtë rast të zorrëve, gjirit dhe prostatës.”

Dr. Julie Sharp, drejtuese e shëndetit dhe informacionit për pacientët në Institutin e Kerkimit të Kancerit në Mbretërinë e Bashkuar, tha: “Mbajtja e një diete të shëndetshme është një mënyrë e shkëlqyer për të ulur rrezikun e kancerit dhe ngrënia më e paktë e mishit të përpunuar zvogëlon rrezikun e kancerit të zorrëve, veçanërisht.”

“Por nevojiten më shumë kërkime për të kuptuar lidhjen midis mishit të kuq dhe të përpunuar dhe llojeve të tjera të kancerit.

“Të hash pak proshutë ose proshutë herë pas here nuk do të bëjë shumë dëm. Nëse konsumoni shumë shpesh mish, atëherë reduktimi i ushqimit është një ide e mirë, por një dietë vegjetariane nuk do të thotë gjithmonë se dikush po ha shëndetshëm.

“Është më e rëndësishme të kesh një dietë të ekuilibruar me shumë fruta, perime dhe ushqime të pasura me fibra, si drithërat dhe bishtajat, dhe me pak mish të përpunuar dhe të kuq dhe ushqime të pasura me kripë, sheqer dhe yndyrë.”

Burimi: Bloomberg

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here