33.5 C
Tirana, AL
Saturday, July 13, 2024
Kreu Etiketimet #kancer

Etiketim: #kancer

Princesha e Uellsit po i rikthehet daljeve publike

Princesha e Uellsit, Kate, ka ndarë një përditësim inkurajues për shëndetin e saj, duke thënë se ajo po bën "përparim të mirë" pas diagnozës...

Mamografitë rekomandohen duke filluar nga 40 vjeç. Duhet ta bësh?

Ndryshimi i kohëve të fundit në udhëzimet e mamografisë, që tani sugjeron që ekzaminimet të fillojnë në moshën 40 vjeç, ngre shumë pyetje se...

A mund të shkaktojë dekafeinato kancer?

Kafeja dekafeinato, ose pa kafeinë, ka qenë prej kohësh një zgjedhje e preferuar për ata që kërkojnë të reduktojnë marrjen e tyre të kafeinës...

Rëndësia e luleradhiqes në luftën kundër kancerit

Në kërkim të mirëqenies, ka një interes global në rritje për potencialin e jashtëzakonshëm të ilaçeve natyrore dhe rrënja e luleradhiqes është shfaqur si...

Mbreti Çarls diagnostikohet me kancer

Buckingham Palace ka bërë të ditur se mbreti Çarls është diagnostikuar me kancer. Diagnoza u shfaq kohët e fundit ndërsa mbreti po trajtohej për...

Kimikatet e përjetshme gjenden në mbështjellëset e tamponit

Kimikatet mund të grumbullohen në trup me kalimin e kohës dhe janë implikuar në një sërë efektesh serioze shëndetësore, duke përfshirë disa lloje kanceri. Hulumtimet...

OBSH: Aspartami është kancerogjen, por i sigurt në nivele të përdorimit...

Aspartami, ëmbëlsuesi artificial që gjendet në çdo gjë, nga pijet dietike, kosi, akullorja dhe drithërat e mëngjesit e deri te ilaçet, pastat e dhëmbëve...

Ekspertët: “Tsunami i argjendtë” global i pacientëve të moshuar me kancer...

Bota duhet të përgatitet urgjentisht për një “tsunam” global të miliona pacientëve të moshuar me kancer ose rrezikojnë që sistemet e kujdesit shëndetësor të...

Pse po vdesin më shumë meshkuj nga kanceri i lëkurës?

Vdekjet nga kanceri i lëkurës tek meshkujt janë në rritje. Burrat që janë 49 vjeç e lart kanë një probabilitet më të lartë për...

Kujdes me enët e gatimit! Studimi: Kimikatet “e përhershme” në enët...

Ka prova në rritje se ekspozimi i rregullt ndaj kimikateve "të përhershme" të prodhuara nga njeriu, të cilat përdoren në një shumëllojshmëri produktesh shtëpiake,...

“Sulmi i peshkaqenit më shpëtoi nga vdekja prej kancerit”

Një sulm peshkaqeni përfundoi duke i shpëtuar jetën një njeriu. Në korrik 2015, Eugene Finney ishte duke notuar në brigjet e Huntington Beach, Kaliforni, kur...

Amazon nis provat klinike të vaksinës së kancerit në partneritet me...

Amazon po zhvillon vaksina kundër kancerit në bashkëpunim me Qendrën e Kërkimit të Kancerit Fred Hutchinson dhe së fundmi, ka nisur një provë klinike...

Pse disa duhanpirës për kohë të gjatë nuk sëmuren me kancer?

Shkencëtarët mund të kenë zbuluar arsyen përse disa duhanpirës për një kohë të gjatë nuk sëmuren me kancer. Sipas gjetjeve të fundit të publikuara...

Gjithçka që duhet të dini për të luftuar djegiet nga dielli,...

Njolla të kuqe flakë, lëkurë e ashpër, ditët e rrjepjes së lëkurës -- janë vetëm një pjesë e historisë së dëmtimit nga dielli. Djegiet nga...

Studimi tregon se heqja e mishit mund të zvogëlojë rrezikun e...

Sipas një studimi, vegjetarianët mund të kenë një rrezik më të ulët të zhvillimit të kancerit në krahasim me ata që hanë mish. Krahasuar me...

Më të klikuarat në 24 orë

error: Përmbajtja është e mbrojtur!