34.5 C
Tirana, AL
Tuesday, August 9, 2022
Kreu Etiketimet #kancer

Etiketim: #kancer

“Sulmi i peshkaqenit më shpëtoi nga vdekja prej kancerit”

Një sulm peshkaqeni përfundoi duke i shpëtuar jetën një njeriu. Në korrik 2015, Eugene Finney ishte duke notuar në brigjet e Huntington Beach, Kaliforni, kur...

Amazon nis provat klinike të vaksinës së kancerit në partneritet me...

Amazon po zhvillon vaksina kundër kancerit në bashkëpunim me Qendrën e Kërkimit të Kancerit Fred Hutchinson dhe së fundmi, ka nisur një provë klinike...

Pse disa duhanpirës për kohë të gjatë nuk sëmuren me kancer?

Shkencëtarët mund të kenë zbuluar arsyen përse disa duhanpirës për një kohë të gjatë nuk sëmuren me kancer. Sipas gjetjeve të fundit të publikuara...

Gjithçka që duhet të dini për të luftuar djegiet nga dielli,...

Njolla të kuqe flakë, lëkurë e ashpër, ditët e rrjepjes së lëkurës -- janë vetëm një pjesë e historisë së dëmtimit nga dielli. Djegiet nga...

Studimi tregon se heqja e mishit mund të zvogëlojë rrezikun e...

Sipas një studimi, vegjetarianët mund të kenë një rrezik më të ulët të zhvillimit të kancerit në krahasim me ata që hanë mish. Krahasuar me...

Shkencëtarët punojnë drejt një vaksine mARN për kancerin e lëkurës

Kërkimet nga Kolegji i Farmacisë i Universitetit Shtetëror të Oregonit sugjerojnë se një vaksinë që stimulon prodhimin e një proteine kritike për rrjetin antioksidues...

Konsumi i cigareve elektronike rrit rrezikun e kancerit, dëmton ADN-në, sugjeron...

Një studim i ri ka sugjeruar se “vaping” siç quhet sot - thithja e duhanit të krijuar nga një cigare elektronike, mund të jetë...

Ushqyerja me gji zvogëlon rrezikun e përgjithshëm të kancerit të gjirit

Tetori është muaji ndërgjegjësimi për kancerin, dhe organizata të ndryshme shëndetësore adresojnë informacione mbi njohjen e sëmundjes, simptomat dhe pasojat e saj, si dhe...

Më të klikuarat në 24 orë

error: Përmbajtja është e mbrojtur!