6.5 C
Tirana, AL
Wednesday, February 21, 2024
Kreu Etiketimet #teknologji

Etiketim: #teknologji

Trendi alarmues: Gjysma e adoleshentëve ndihen të varur nga mediat sociale

Në një studim të kohëve të fundit nga Millennium Cohort, u vu re një prirje shqetësuese në mesin e adoleshentëve britanikë. Gati 48% e...

3 industri që do të ndryshojnë përgjithmonë nga ChatGPT

Robotët nuk e kanë pushtuar botën - ende - por inteligjenca artificiale dhe chatbots po shkaktojnë ndryshime të mëdha në të gjithë botën e...

Sa shumë mund të mësojmë nga Duolingo?

Themeluesi i kompanisë, Luis von Ahn, beson se inteligjenca artificiale do të bëjë që kompjuterët të jenë mësues më të mire se njerëzit Në vjeshtën e...

Teknologjia më e mirë (dhe më e çuditshme) në CES 2023

Pasi një valë në rritje e rasteve të koronavirusit e vuri në rrezik shfaqjen vitin e kaluar, CES - i njohur si Consumer Electronics...

Lektori i Harvardit: “Asnjë aftësi specifike nuk do t’ju çojë përpara...

Shumë prej nesh na është thënë se ekspertiza e thellë do të çojë në rritjen e besueshmërisë, përparimin e shpejtë të punës dhe rritjen...

Goldman Sachs u jep menaxherëve të lartë një përfitim të ri:...

Goldman Sachs po u jep menaxherëve të saj të lartë një përfitim të ri më të zakonshëm në industrinë e teknologjisë: aftësinë për të...

Jeremy Grantham thotë se flluska e sotme është më e keqe...

Jeremy Grantham, një investitor i famshëm me një histori të identifikimit të flluskave të tregut, tha se rënia sot është më e keqe se...

Donald Trump padit Teknologjitë

Ish-presidenti amerikan Donald Trump është duke ngritur një proces gjyqësor kundër Facebook, Twitter dhe Google. Nga kampi i tij i golfit në Bedminster, New...

Korea e Jugut po zhvillon sistemin e mbrojtjes në stilin ”Kupola...

Koreja e Jugut ka  miratuar planet për të ndjekur një sistem përgjimi artilerie prej 2.6 miliardë dollarësh, i ngjashëm me "Kupolën e Hekurt" të...

“Dritarja Magjike” e Google një mjet komunikimi me Video konferencë 3D

Google ka zbuluar së fundmi Projektin Starline, një teknologji të re bisede video 3D e krijuar për t'i bërë njerëzit të ndjehen sikur në...

Si të menaxhoni kohën e përdorimit të pajisjeve elektronike për fëmijët

Problemi më i madh me fëmijët sot janë pajisjet elektronike. Me dëshirën si prindër për të patur një mënyrë që na siguron se ata...

Më të klikuarat në 24 orë

error: Përmbajtja është e mbrojtur!