Teknologjia më e mirë (dhe më e çuditshme) në CES 2023

Pasi një valë në rritje e rasteve të koronavirusit e vuri në rrezik shfaqjen vitin e kaluar, CES – i njohur si Consumer Electronics Show – është rikthyer.

CES është si një kaleidoskop i së resë dhe të çuditshmes. Ai vjen në sfondin e një viti të vështirë për teknologjinë midis pushimeve të shumta nga puna, inflacionit të lartë prej dekadash dhe me shumë mundësish rregullimi. Megjithatë, konglomeratet e mëdha, kompanitë fillestare dhe të gjithë në mes kanë ardhur në Las Vegas për të shpjeguar pse produktet e tyre janë më të mira se të kujtdo tjetër.

Ndjeni erën tuaj nëpër botët virtuale
Nëse jeni diçka si ne, mendimi i parë që keni pasur kur hyni në realitetin virtual ishte: Do të doja të nuhasja gjëra këtu!

Mirë, ndoshta jo mendimi i parë. Por sipas OVR Technology me bazë në Vermont, shtimi i aromës në përvojat virtuale hap një sferë të re mundësish për lojtarët, shitësit me pakicë dhe ofruesit e kujdesit shëndetësor. Në CES, ajo zgjeroi ofertën e saj ekzistuese – një pajisje shtesë për kufjet VR – dhe hodhi një pajisje të veçantë të veshur me një fishek të mbushur me erë që lidhet përmes Bluetooth me sistemet e lojrave, pajisjet celulare ose desktopët.

Aroma luan një rol të rëndësishëm në sistemet tona limbike – të cilat ndikojnë në emocione dhe sjellje – kështu që shtimi i aromës në një ekspozitë virtuale të shitjes me pakicë ose mjedis terapeutik VR mund të ndryshojë mënyrën se si njerëzit reagojnë ndaj saj, tha në një intervistë CEO dhe bashkëthemeluesi i OVR, Aaron Wisniewski. Në spitale, për shembull, teknologjia e OVR po testohet për të ndihmuar viktimat e djegura të menaxhojnë dhimbjen. Gjithashtu, është duke u ballafaquar me shitësit e mëdhenj për të shtuar aromë në pazaret në shtëpi ose ekspozitat e marketingut.

Ka kufizime, sigurisht. Erërat e vazhdueshme priren të përzihen me njëra-tjetrën, kështu që OVR duhet t’i bëjë nuhatjet e saj sa më të shkurtra dhe të dallueshme, tha shefi i biznesit Chris Scott. Dhe disa aroma nuk e përmirësojnë përvojën – a dëshiron dikush të nuhasë gjakun në një lojë me të shtëna?

Provuam aksesorin e kufjeve të OVR për të mësuar se çfarë erë mund t’i shtojë një zhurmë përmes VR. Trëndafili virtual që këputëm nga toka virtuale kishte erë lulesh në njërin skaj dhe torfe në anën tjetër. Një breg oqeani vinte erë si livando. Një ujëvarë ishte çuditërisht si vanilje. Era-a-vargu i OVR-së nuk është elegante, por është përsëritja e parë e diçkaje që një ditë mund të duket po aq e natyrshme sa aroma e barit në një park.

Lëreni televizorin tuaj Samsung t’ju bëjë një kontroll shëndetësor
Le të jemi të sinqertë: ndonjëherë të caktosh me sukses një takim me një mjek ndihet si të fitosh lotarinë. Për të ndihmuar, Samsung – po, ai Samsung – po përpiqet ta bëjë pak më të lehtë marrjen e ekspertizës mjekësore në këtë moment.

Si zakonisht, kompania u shfaq me një sërë televizorësh të ndezur, të gjithë të cilët mund të përdorin një aplikacion të integruar Samsung Telemedicine për të përcaktuar simptomat dhe për t’u lidhur me një mjek “përkatës“. (Kamera, megjithatë, nuk është e integruar – do të duhet ta blini veçmas.) Pjesa më e mirë? Samsung pretendon se në përgjithësi do të jeni në gjendje të merrni një profesionist të kujdesit shëndetësor në linjë në rreth 60 sekonda, në këtë pikë mund të shpaketoni shqetësimet tuaja dhe të kaloni nëpër një sërë provimesh në distancë.

Pasi të jetë bërë kjo, thotë kompania, ju do të keni mundësinë të caktoni një takim pasues dhe madje të merrni një recetë të plotësuar nga distanca. Por e gjithë kjo tingëllon paksa shumë e papërshtatshme për të qenë e vërtetë (mirë, mund të keni të drejtë) pasi asnjë nga televizorët tërheqës të Samsung këtu në Las Vegas nuk ishte i lidhur me zyrat e mjekut apo spitalet.

Por, çfarë ndodh nëse preferoni t’i bëni vetes një kontroll në vend të kësaj?

Nëse keni blerë tashmë një aparat fotografik të përputhshëm, një aplikacion i ri Health Monitor do ta përdorë atë për të parë në fytyrën tuaj dhe për të matur shenjat vitale si rrahjet e zemrës, frymëmarrjet në minutë dhe saturimin e gjakut me oksigjen. Kjo veçori mbështetet në një proces të quajtur fotopletizmografi në distancë, ku softueri gjurmon ndryshimet e vogla të ngjyrave në fytyrën tuaj ndërsa merrni frymë dhe nuk është aq i çuditshëm sa mund të duket. Megjithatë, kjo teknologji mund të mos funksionojë njësoj mirë për të gjithë.

Analizoni urinën tuaj në shtëpi

Urina juaj përmban të gjitha llojet e të dhënave për shëndetin tuaj, por zakonisht duhet një udhëtim te mjeku për të filluar dekodimin e tyre. Withings, një kompani e “kujdesit shëndetësor të lidhur” që prodhon peshore dhe orë inteligjente, po përpiqet ta zgjidhë këtë problem me një sensor brenda tualetit tuaj.

Pajisja, e quajtur U-SCAN, mat përbërjen e urinës suaj dhe jep informacione për një aplikacion në telefonin tuaj. Dy versione fillestare të konsumatorit, të disponueshme së shpejti në Evropë, monitorojnë ushqimin dhe ciklet menstruale, përkatësisht, duke gjurmuar komponentë të tillë si vitamina C dhe nivelet e hormoneve. Sensori duket si një disk i bardhë në madhësinë e pëllëmbës që ndodhet nën buzën e përparme të tualetit. (Nëse urinoni në këmbë, do t’ju duhet të bëni disa rregullime.) Kompania përdor “gëzhoja analize të ndryshueshme“, kështu që disa doreza gome mund të jenë të dobishme.

Përtej përdorimit në shtëpi, pajisja mund të jetë gjithashtu e dobishme për profesionistët mjekësorë që monitorojnë pacientët dhe kryejnë kërkime. Withings thotë se mund të ndihmojë edhe në kontrollimin e kancerit të fshikëzës dhe vezoreve.

Për arsye të dukshme, ne nuk e testuam këtë në katin e shfaqjes. Por me praninë e kudondodhur të ndjekjes së shëndetit dhe sensorëve në kyçin e dorës, gishtin dhe komodinën tuaj – tualeti juaj duket si kufiri i pashmangshëm i ardhshëm që kompanitë do të reklamojnë.

Filloni një festë nga frigoriferi juaj
Frigoriferët e rinj zakonisht bëjnë disa nga zbulimet më pak interesante në CES, përveç nëse – si frigoriferi MoodUp i LG-së – ata nuk janë krijuar posaçërisht për të nisur një festë.

Së pari, ajo ndryshon ngjyrën për t’iu përshtatur humorit tuaj për momentin. Falë paneleve të dyerve të ngarkuara me LED dhe një aplikacioni të dobishëm për smartphone, pronarët mund të zgjedhin midis 23 opsioneve të ngjyrave për gjysmën e sipërme të frigoriferit dhe 19 për pjesën e poshtme. (Mos u shqetësoni: nëse ideja e gjithë asaj përzierjeje dhe përputhje po ju bën ankthioz, në vend të kësaj mund të hapni një temë të ngarkuar paraprakisht.)

Sikur të mos mjaftonte kjo, frigoriferi MoodUp ka gjithashtu një altoparlant të integruar Bluetooth për të luajtur audio nga pajisjet e lidhura aty pranë. Sigurisht, nuk do të ishte një festë pa një shfaqje me dritë, kështu që panelet LED të frigoriferit mund të vendosen për të ndryshuar ngjyrat në ritmin e çdo gjëje që luhet përmes altoparlantit.

E gjithë kjo mund të duket si një argëtim pa kuptim, dhe në njëfarë niveli, është – por me të vërtetë ka disa përfitime praktike që ofrohen këtu. E preferuara jonë: Panelet e dyerve të frigoriferit do të pulsojnë për t’ju njoftuar kur nuk janë mbyllur plotësisht.

Lehtësoni ankthin tuaj me një jastëk që “merr frymë
Vrapimi rreth CES në kërkim të së resë dhe të vlefshme mund të jetë mjaft stresues. Fatmirësisht, firma japoneze e robotikës Yukai Engineering ndihmoi të largoheshim duke na lënë të përqafohemi me një prototip të butë dhe të fortë të një jastëku të quajtur Fufuly që “merr frymë“.

Në rregull, padyshim që nuk po merr frymë me të vërtetë – përkundrazi, jastëku zgjerohet dhe tkurret në mënyrë të hollë për ta ndihmuar të ndihet si është. Kur jastëku kalon nga gjendja e tij normale e “frymëmarrjes” në një model më të ngadaltë dhe më të thellë në mes të përqafimit, trupi juaj do të fillojë të bëjë të njëjtën gjë. Dhe ndërsa zhyteni në atë ritëm të relaksuar, stresi juaj mund të fillojë të shkrihet.

Pra, si ndihet? Nëse jemi të sinqertë, me të vërtetë ishte paksa ngushëlluese, veçanërisht pas një dite të gjatë udhëtimesh rreth Las Vegasit. (Natyrisht, kilometrazhi juaj mund të ndryshojë.)

Jini plotësisht të pranishëm në metaverse
Kur fliste për sfidat e përfaqësimit të plotë të trupit të një personi në hapësirat virtuale, CEO i Meta, Mark Zuckerberg, tha një herë se “këmbët janë të vështira“. Rezulton se jo të gjithë duket se mendojnë kështu.

Zgjidhja, të paktën sipas një filiali të Panasonic të quajtur Shiftall, është një seri sensorësh me valë që lidhen me gjoksin, gjunjët, ijet dhe kyçin e këmbës tuaj që transmetojnë të dhënat e lëvizjes në lojëra të pajtueshme Steam VR që ekzekutohen në një kompjuter. Rezultati përfundimtar: një mënyrë për ta bërë avatarin tuaj në lojë të lëvizë ashtu si bëni ju, duke supozuar se jeni të gatshëm të shpenzoni 349 dollarë.

Rezulton se këta sensorë janë vetëm fillimi. Shiftall prodhon gjithashtu një produkt të quajtur Mutalk, një kuti e bardhë e rrumbullakosur me një mikrofon të integruar që ngjitet mbi gojën tuaj dhe i pengon kalimtarët t’ju dëgjojnë duke biseduar me njerëzit në lojëra dhe hapësira virtuale.

Duket, mirë, mjaft qesharake. Por siç sugjeron emri, është çuditërisht i mirë në heshtjen e tingujve me zë të lartë si të bërtiturit, që do të thotë që përdoruesit mund të shajnë pasi humbin një raund në Fortnite – ose të provojnë një terapi të vogël ulëritëse – pa ngritur shumë vetulla.

Burimi: The Washington Post
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here