Të evakuuarit afganë shijojnë Shqipërinë, por sytë i kanë drejtuar Kanadasë

Një mësues afgan e quan Shqipërinë një “parajsë” ndërsa një ish-zyrtar i qeverisë afgane nuk mjafton me “lirinë” që ekziston në vendin e vogël të Ballkanit Perëndimor ku ata u evakuuan pasi talebanët morën atdheun e tyre shkruan për Associate Press.

Të tjerët janë më të zhytur në mendime. Një grua afgane që këshillonte vajza jetime dënon fundin e projektit të saj dhe fatin e ish-studentëve dhe grave të saj nën sundimtarët e tyre të rinj talebanë, ndërsa një biznesmeni i mungon kompania e tij në shtëpi.

Të gjithë janë në harresë, duke pritur për një vizë për në Shtetet e Bashkuara, në resortin turistik Kolaveri në plazhin e Golemit, 50 kilometra në perëndim të kryeqytetit shqiptar, Tiranës.

Dhe të gjithë ndajnë një ëndërr të përbashkët: të shkojnë nga SHBA në Kanada, ku ata shpresojnë të ndërtojnë një të ardhme më të mirë. Resorti strehon 571 të evakuuar afganë të nxjerrë nga vendi i tyre “i frikshëm dhe kaotik”, siç e përshkroi Afganistanin Fareidoon Hakimi, i cili është bërë udhëheqësi i komunitetit.

Një grup prej 125 afganësh, përfshirë gjyqtarë, çiklistë, gazetarë, prezantues televizivë, aktivistë të të drejtave të njeriut, anëtarë të familjeve të diplomatëve afganë, artistë, oficerë të zbatimit të ligjit dhe shkencëtarë zbarkuan në Shqipëri më 13 tetor, të ndihmuar nga IsrAID, një organizatë izraelite e ndihmës.

Shqipëria ka strehuar deri në 2000 të evakuuar afganë, të gjithë të vendosur në hotele dhe resorte. Ata supozohet të qëndrojnë aty për një vit apo më shumë derisa autoritetet amerikane të përfundojnë përpunimin e vizave të tyre speciale të imigracionit.

Për AP Nga Llazar Semini

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here