5 hapa të thjeshtë për të qenë më të shëndetshëm në vitin e ri

Përdorni këtë listë kontrolli të pesë fushave kryesore të shëndetit dhe mësoni se si t’i bëni ato një prioritet në vitin e ri.

Cilat ishin fitoret tuaja shëndetësore këtë vit? Cilat fusha të shëndetit dhe mirëqenies suaj kanë nevojë për punë?

Ndërsa jemi në ditët e para të një viti të ri, është një kohë e mirë për të parë kartën tuaj personale të shëndetit për vitin që lamë pas. A jeni fokusuar në kujdesin për veten këtë vit? Bëni dhe mbani takimet e nevojshme te mjeku? I jepni përparësi familjes dhe marrëdhënieve?

Këtu keni një listë kontrolli të pesë fushave kryesore të shëndetit dhe këshilla të thjeshta për t’u ndjekur se si t’i bëni ato një prioritet në vitin e ri.

Zgjidhni një muaj për mirëmbajtjen mjekësore
Kur është hera e fundit që jeni kontrolluar te mjeku juaj? Nëse nuk keni një mjek të rregullt, bëjeni vitin 2023 vitin që do ta gjeni. Këtu është një këshillë për t’iu përmbajtur një programi për kujdesin rutinë mjekësor:

Programoni analizat tuaja vjetore fizike dhe të tjera gjatë muajit të ditëlindjes tuaj. Kjo do ta bëjë më të lehtë të ndërtoni një zakon vjetor dhe të mbani mend herën e fundit që keni bërë një ekzaminim, mamografi, takim për sytë, testin e dëgjimit ose pastrimin e dhëmbëve. Nëse ditëlindja juaj bie afër fundit të vitit dhe ka kohë që nuk jeni vizituar te mjeku, zgjidhni një muaj tjetër që ka kuptim për ju. Mund të jetë muaji i gjysmëlindjes suaj, ose mund të festoni ditën e Shën Valentinit me një vizitë te mjeku juaj.

Vendosni një orar të rregullt të gjumit
Prioriteti i gjumit është një rregullim relativisht i thjeshtë për shëndetin, por me të cilin shumë njerëz kanë probleme. Shpërblimi është i rëndësishëm. Një sërë çështjesh, duke përfshirë shëndetin e zemrës, shtimin në peshë dhe madje edhe problemet martesore, mund të ndihmohen duke bërë rregullisht një gjumë më të mirë të natës. Filloni me bazat. A është dhoma juaj e gjumit një parajsë për gjumë? A është dhoma në temperaturën e duhur? A është mjaft e errët? A është një strehë paqësore apo një rrëmujë e madhe? A janë të rehatshëm dysheku, jastëkët dhe shtrati? Nëse i keni provuar të gjitha këto gjëra dhe ende nuk jeni duke fjetur mirë, bisedoni me mjekun tuaj, i cili mund të rekomandojë një studim gjumi.

Dhe këtu është një këshillë: Ndaloni vendosjen e alarmit për disa ditë dhe shikoni sa vonë flini. Nëse zgjoheni vazhdimisht disa orë pas orës së rregullt të alarmit, trupi juaj po ju thotë se duhet të shkoni në shtrat disa orë më herët.

Vini re sjelljet tuaja sedentare (dhe ngrihuni nga divani)
Nëse keni qenë duke luftuar për të filluar një zakon ushtrimesh, provoni një strategji të re. Filloni të vini re kur keni qëndruar ulur për një kohë të gjatë dhe ngrihuni dhe lëvizni. Ju nuk duhet të shkoni në palestër. Thjesht bëni punët e shtëpisë, nxirrni qenin për një shëtitje ose bëni 10 shtytje në mur. Studimet kanë treguar se qëndrimi ulur mund të rrisë rrezikun për sëmundje të zemrës, diabet dhe madje edhe kancer. Dhe edhe nëse bëni stërvitje çdo ditë, duhet të jeni të vetëdijshëm se sa nuk jeni duke lëvizur pjesën tjetër të ditës. Studimet tregojnë se orët e qëndrimit ulur mund të fshijnë përfitimet e stërvitjes tuaj në mëngjes.

Përdorni telefonin tuaj ose një pajisje gjurmuese të fitnesit për të numëruar hapat dhe vendosni të çoheni nga vendi juaj çdo orë për një lëvizje të shpejtë në këmbë. Një studim i ri emocionues tregoi se nëse thjesht rritni ritmin disa minuta çdo ditë – në shëtitjen tuaj në tren, ndërsa jeni duke bërë punët e shtëpisë ose duke marrë shkallët – do të përmirësoni shëndetin tuaj.

Jepini kohë marrëdhënieve tuaja
Studim pas studimi tregon se lidhjet e forta sociale na mbajnë më të shëndetshëm ndërsa plakemi. Vendoseni këtë vit të shoqëroheni. Planifikoni një drekë javore jashtë zyrës me një bashkëpunëtor. Bashkohuni me një klub librash ose një grup tjetër shoqëror. Thirrni një mik për një shëtitje javore nëpër park. Argëtimi me njerëzit e tjerë është një investim në shëndetin tuaj afatgjatë.

Shtoni më shumë shumëllojshmëri në dietën tuaj
Shumë njerëz po mendojnë për një zgjidhje për të humbur peshë. Thuaj jo kulturës së dietës dhe provo këtë zgjidhje të arritshme dhe argëtuese: Bëje dietën tënde më interesante. Shkencëtarët kanë zbuluar se sa më e larmishme dieta juaj, aq më e larmishme është mikrobioma juaj e zorrëve, që është emri për triliona mikrobe që banojnë në traktin tuaj të zorrëve dhe luajnë një rol vendimtar në shëndetin tuaj.

Hulumtimet tregojnë se ngrënia e një shumëllojshmërie ushqimesh, veçanërisht frutat dhe perimet, është më e mirë për mikrobiomën tuaj. Një mënyrë e shpejtë për ta bërë këtë është të përdorni më shumë barishte dhe erëza. Ju mund të përdorni një shumëllojshmëri zarzavatesh me gjethe dhe jo një lloj marule për sallatat tuaja. Shtimi i një shumëllojshmëri frutash në mëngjesin tuaj, shtimi i disa perimeve të ndryshme në vaktin tuaj dhe ngrënia e më shumë arrave, farave, fasuleve dhe drithërave është e mirë për mikrobiomën tuaj.

Burimi: The Washington Post
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here